Доскоро скандалът е бил държан в тайна. Двама германски журналисти, разказали историята на свои медии, бяха арестувани и държани в изолация в провинция Хънан. Сега обаче правителството е принудено да признае, че на преливания се дължат 71,2% от случаите на СПИН в Китай.
"Като епидемия тази е напълно уникална", заяви експерт на ООН по въпросите на СПИН, работещ в сътрудничество със Световната здравна организация в Китай. Причината е в начина, по който се извършвали кръводаряванията и преливанията.
Селяните дарявали кръв срещу 40 юана (5 долара) на станции за кръводаряване, които събирали кръвта на дарителите в обща банка. От нея извличали ценната плазма и инжектирали обратно от смесената кръв на дарителите, за да не получат анемия.
Правителството реши да отдели по 12 милиона долара годишно за програма, бореща се срещу необичайните практики на кръвопреливане, извършващи се основно в централната провинция Хънан.
Проблемите възникнали през 80-те години, когато било прието решение да се въведе кръводаряване срещу заплащане с цел да се навакса недостига от кръвна плазма. Занапред се предвижда кръводаряванията да стават на доброволна, безплатна основа, в оторизирани центрове.
Цената
Лечението на заразените от вируса на СПИН и превенцията на бъдещи инфекции в развиващите се страни ще струва годишно 9,2 милиарда долара, посочиха представители на ООН. В доклад на UNAIDS, представен преди ежегодната среща на световната организация на тема СПИН, се изразява надежда развиващите се страни да осигурят една трета от тези средства, като останалата част бъде осигурена от богатите нации. Понастоящем в борбата срещу СПИН се изразходват 1,8 милиарда долара годишно или една пета от необходимите средства.