След година бавене и два неуспешни опита парламентът най-сетне успя да избере обществен защитник. Това стана, след като мнозинството предложи за омбудсман депутата от левицата Гиньо Ганев. Вотът бе таен, срещу него гласува само дясната опозиция - 46 бяха против, 141 "за", а 7 бяха празните пликове.
Предишните два провала бяха през май и октомври миналата година, когато мнозинството искаше поста да заеме социологът Петър-Емил Митев.
Ударно, за 6 часа, парламентът попълни вчера още 23 овакантени държавни длъжности. Сред новите лица има 9-има депутати, всички без Ганев от мнозинството.
Опозицията обвини управляващите, че местата се разпределят предимно между техни хора без съгласуване, а някои от тях и без да минат през комисия. ДСБ дори нарече вчерашния ден най-позорния за парламента.
Народното събрание гласува и трима нови членове на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС). Единият, който ще е и зам.-шеф, е отстраненият през 2002 г. от транспортния министър Пламен Петров шеф на регионалния клон на БТК в Бургас Валентин Хараламбов. След това той е бил изпълнителен директор на "Комнет-България холдинг" ООД и управител на "Прогрес инженеринг" ООД, в която е и съдружник. Аргументът Хараламбов да напусне БТК беше, че пречел на "Кейбълтел", както обясни самият той тогава.
Най-безболезнено мина преизбирането на Йордан Христосков за управител на НОИ. За подуправител бе гласувана депутатката от НДСВ Весела Караиванова. Мнозинство и опозиция се скараха и за избирането на двама нови членове на надзорния съвет на Агенцията за следприватизационен контрол. Петър Комаров и Емил Бозуков замениха Евгения Пенкова и Кристиан Таков без санкцията на икономическата комисия.
5:3:2 беше разпределението на квотите в Сметната палата между НДСВ, ДСП и Новото време. Членове на палатата станаха жълтите депутати Снежина Чипева и Коста Костов, човекът на Доган Хюсеин Чауш, и Румяна Георгиева от Новото време. Сред десетимата членове са и зам. социалният министър Валери Апостолов, досегашният председател на Надзорния съвет на Агенцията за следприватизационен контрол Евгения Пенкова и Свилена Симеонова от Агенцията за държавен вътрешен финансов контрол. Преизбран беше и Кадир Кадир.
Опозицията протестира срещу политизирането на най-важния държавен контролен орган - Сметната палата. Левицата заподозря, че управляващите се опитват да запълнят всички вакантни длъжности с депутати, за които няма места в листите.
Неочаквано без дебати мина избирането на депутата от ДПС Кемал Еюп за шеф на комисията за защита от дискриминация. Зам.-шеф става Лало Каменов, гласувани бяха и още трима членове, сред които и депутатката от НДСВ Анели Чобанова.
Без драми депутатите избраха нововремката Ралица Агайн за зам.-шеф на Комисията за финансов надзор, ръководещ управление "Застрахователен надзор".
Абе няма ли млад , енергичен необвързан донякъде политически за този пост?
Окъде измъкнахте тази дърта червена шантонерка дето е пикала веч у калеврите?