Проектът за нефтопровода Бургас-Александруполис се оказа обвит в пълна мъгла, въпреки че само преди ден в Бургас трите държави - България, Русия и Гърция, парафираха споразумение за сътрудничество. В документа например не е записано ясно чия собственост ще бъде входният терминал в Бургас. Преговорите по този въпрос продължават, казва в интервю за "Инфорадио" ресорният зам.-министър на регионалното развитие Калин Рогачев, който подписа споразумението.
Той твърди, че имало вероятност поради технически причини терминалът да не може да се използва за конкурентния петролопровод от Бургас до Вльора.
Междувременно голяма част от руските медии доста скептично коментираха вчерашната сбирка. "Въпреки политическите договорености за Бургас-Александруполис все още остават трудности от икономически характер", твърдят източници на "РосБизнесКонсалтинг дейли". Според тях още не е съгласувана схемата за инвестиране и не са фиксирани условията за натоварването на тръбата с петрол.
Електронният в. "Страна" пише, че конкуренцията между Русия и САЩ в България спира изграждането на трансбалкански тръбопровод. Изданието коментира, че България вече се е споразумяла с американски инвеститори за тръба до Адриатическо море.
Да-а, мъглата наистина е пълна.
За споразумението научаваме от пресата, която се позовава на "сигурни" източници; всеки от участниците в преговорите акцентира върху "ползите" и не споменава нищо за проблемите и загубите на България от този договор.
След тази публикация става ясно, че нищо не е ясно - днеска се тиражираше, че терминала в Бургас ще е собственост на смесеното дружество, сега се тиражира, че това още не е договорено - радвай се народе, за всекиго има положителна новина!
Имам няколко въпроса към управляващите, ако може някой да отговори:
1. Чия собственост ще бъдат терминалите в Новоросийск и Александрополус?
2. Каква е точно таксата, която смесеното дружество ще плаща на България, за преноса на тон нефт на 100 километра?
3. Колко ще плати смесеното дружество за получаването на разрешение за строеж на тръбопровода през България?
4. Земите, през които се предвижда да преминава тръбопровода - чия собственост ще бъдат, ако са на дружеството - по каква процедура ще се отчуждават или купуват? Ами ако аз имам земя по проектното трасе на тръбопровода и не искам да я продам или да им учредя право на строеж - какво следва - дали тръбопровада ще криволичи насам-натам или ще бъдем свидетели на поредният закон създаден заради едно лице или фирма? А ако държавата ще ги отчуждава - каква е печалбата за нея да купува земя, за да я предостави на частна компания да си строи там тръбопровод?
5. Какви гаранции (застраховки), ще представи дружеството за покриване на евентуални екологочни щети?
Моля поне на тези въпроси някой да отговори, за да можем и ние да си направим сметката, събитието добро или лошо е за България!