![]() |
Мексикански войник охранява нарколаборатория, в която властите откриха 133 тона вещества за производство на синтетични наркотици в Сапотланехо през септември. |
Като цитира агенти, бивши агенти и ръководители на ведомства, вестникът съобщава, че представители на силите под американско разпореждане и по-специално на Американската служба за борба с наркотиците (ДЕА) са прекарвали нелегално през границата стотици хиляди долари в брой и депозирали големи суми на сметки, посочени от трафикантите или открити от самите агенти за целта.
Тези операции трябвало да улеснят внедряване на агентите и за установяване на канали за трансфер и пране на пари с цел идентифициране на водачите, твърдят източниците на изданието. След операцията по внедряване на нейни хора ДЕА можела да остави трафикът да продължи месеци или години, докато постигне целите си, подчертава вестникът.
ДЕА, която използва подобни операции в други страни, е прибягнала до подобни методи в Мексико едва от няколко години, изтъква "Ню Йорк Таймс" и добавя, че службата избягва да говори открито за тези операции от страх да не ги провали.
Тези тайни операции с висока степен на риск повдигат и деликатни въпроси за ефективността на щатската правителствена агенция ДЕА в целта й да отстрани наркобароните, както и възможност за дипломатически проблеми, свързани със суверенитета на Мексико. Размива се и границата между наблюдението над престъпността и улесняването на дейността й, отбелязва вестникът. Като изпира парите от наркотрафика, агенцията често позволява на картелите да продължават месеци и дори години своята дейност, преди да бъдат извършени арести и дейността им да бъде прекратена или поне разстроена.
От ДЕА официално отказват да коментират подробности от работата си, за да не провалят разследвания и операции, които са в ход. Пред "Ню Йорк Таймс" бившият високопоставен служител на агенцията Майкъл Виджил, който в момента работи в частна компания, подчертава: "Опитвахме се да гарантираме, че такива операции се извършват при строг контрол, за да постигнем целите си и да не се окаже, че агентите ни перат пари заради самото пране на пари".
Конгресмени бяха силно притеснени при подобен пробив в операциите на друга правителствена агенция. При операция на Бюрото за алкохол, цигари, оръжия и експлозиви, известна като "Бързи и яростни", агенти на службата оставяли заподозрени трафиканти на ниско ниво в йерархията да купуват и прехвърлят през границата оръжия с цел да бъдат открити и заловени високопоставени фигури в мексиканските картели. Бюрото обаче изгубва следите на стотици оръжия, някои от които впоследствие са открити в Мексико, а две от тях са намерени в САЩ, като с едно бе застрелян американски граничен полицай.
Бивши шефове в ДЕА обаче отхвърлят сравненията между двете практики. Парите, за разлика от оръжията, крият далеч по-малък риск за обществената сигурност, казва те. И за разлика от оръжията водят доста по-пряко до висшите етажи в йерархията на криминалните организации.
ПРАКТИКА
Контролираните от САЩ операции по пране на пари, които са в ход в момента, са около 50. През 1998 г. обаче те са забранени в Мексико, когато местните власти не са уведомени за подобна акция на американските гранични служби. Настоящият президент на Мексико Фелипе Калдерон обаче обяви война на наркокартелите в страната и поиска САЩ да имат водеща роля в нея. В Мексико се води истинска нарковойна, която от 2006 г. досега е взела над 45 000 жертви.