Има ли жив човек, който през последните години да е виждал полицай да гони престъпник по улицата? Ако има такъв, веднага да пусне тото.
Не бихме задавали този въпрос с ясен отговор, ако не бе вътрешният министър Цветан Цветанов, който аргументира ранното пенсиониране в системата на МВР така: "Как си представяте един служител, полицай на 55 г., да гони при необходимост един 25- или 30-годишен младеж?!". Никак не си представяме, не си представяме и 30-годишен полицай да се засили след 25-годишен престъпник.
Министър Цветанов така се беше разпалил да защитава подчинените си, че в типичния си маниер на безразборно мислене и говорене оправда 20-те заплати при пенсиониране така: "В последната близо година бяха много страните, които искаха да провокират демотивация, искаха да създадат несигурност и най-важното - противопоставяне между двете съсловни организации. Аз мога по тази логика да попитам с какво лекар, който получава на края на месеца заплата например от 20 000-30 000 лв., е допринесъл повече за спасяването на два-три човешки живота от полицаи, които са предотвратили или които са задържали особено опасни престъпни групи?!"
Че министър Цветанов има зъб на лекарите, е ясно още от миналата година по това време, когато артистично чете горнооряховските СРС-та в парламента. Явно тази история между него и лекарите е толкова лична, та беше издигната в държавна политика. Но защо му трябваше да лъже, че полицаите не получавали бонуси, затова при пенсиониране вземат много заплати? Вземат бонуси и дарения получават. 21 млн. лева ще бъдат раздадени в МВР във вид на т.нар. ДМС.
Според проучвания в страните от Европейския съюз служителите на реда се пенсионират средно на 46 г. при минимум 16 г. прослужени в системата. В две трети от европейските страни, сред които и България, държавата плаща изцяло осигуровките на униформените. В Сърбия, както и в България, изискването е за 25 г. стаж. Там обаче се иска целият стаж да е в полицията. У нас изискването е поне две трети да е в МВР. Сходно е положението и в САЩ - 25 г. стаж в системата или навършването на 55 г. В САЩ получават пенсия, която е 75% от заплатата. Или казано иначе - полицаите са си глезени в цял свят. В ЕС средно един полицай започва работа с 1300 евро, а тези на ръководни длъжности - с над 2700 евро. Пак според същите изследвания
в 80 на сто от страните в Европа униформените получават добавки
за нощен и опасен труд, както и за участие в специални операции. В европейските държави полицаите работят между 35 и 54 часа на седмица. Нормираното работно време е от 36 до 42 часа. При някои случаи обаче работната седмица е до 70 часа.
Въпросните пари и екстри се получават от полицаите, които са на улицата и работят непосредствено срещу престъпността. А у нас цялата 55-хилядна система на МВР ги прибира, при положение че сме най-бедната страна в ЕС. И да не забравяме, че въпросната категория взема най-високи пенсии, без да е внесла и един лев осигуровки от джоба си. Всичко им се плаща от държавата. Да не пропускаме и това, че един полицай се пенсионира на 45 г. и веднага се хваща и на работа, примерно като охрана. И става един доста добре осигурен пенсионер в сравнение с един учител с 200 лв. пенсия и невъзможност да работи нещо друго.
Освен това хайде да сложим на везната резултатите от борбата на МВР и всички служби и службички с престъпността. Достатъчно е да прочетем какво пише в докладите на чиновниците от ЕС и ще разберем къде сме ние.
...Аз мога по тази логика да попитам с какво лекар, който получава на края на месеца заплата например от20 000-30 000 лв., е допринесъл повече за спасяването на два-три човешки живота от полицаи, които са предотвратили или които са задържали особено опасни престъпни групи?!"...
Абе нещо някой се бил позагубил в превода или Цвък се е събудил с мокри гащи - къде у територията доФтУр взема 20-30 бона на месец - това в монголски тугрици ли е преизчислено?...
