Еврото може да рухне, а Европа да се разпадне, ако политическите лидери не се справят с дълговата криза в еврозоната, предупреди френският министър по европейските въпроси Жан Леонети, цитиран от агенциите. Той посочва също така, че е добре всички 27 страни членки да участват в разговорите за преодоляване на кризата. "Може да се наложи обаче страните извън еврозоната да бъдат изключени от дебатите", подчертава Леонети. Според него когато някой от 27-те каже: "Не ме интересува за какво говорите, защото не искам никога да приема еврото", както Великобритания, това може да доведе до застой.
Малко по-късно и френският президент Никола Саркози предупреди, че Европа е изправена пред безпрецедентен риск заради задълженията си. "Ако нямаме споразумение в петък, няма да имаме втори шанс", подчерта Саркози в реч по време на конгреса на Европейската народна партия (ЕНП), който се провежда в Марсилия. Той подчерта, че започналият късно снощи в Брюксел Европейски съвет е последната възможност за решаване на кризата. България е представена от премиера Бойко Борисов, който преди това бе на конгреса на ЕНП. Там той за пореден път призова да се стимулират държавите, които спазват бюджетен дефицит 3%. "Строга фискална дисциплина - това е лечението за европейската политика", коментира Борисов, цитиран от БГНЕС. Той обяви, че не е "против" слабите и недисциплинирани държави да бъдат подпомогнати. "Но в никакъв случай това не бива да се допуска, без да се толерират и отличниците като България. С една дума, ако на слабите страни бъде дадена възможността вътрешното им кофинансиране да е 5%, и за страните отличници също да бъде 5%, иначе няма никаква икономическа логика. Защото с 5% кофинансиране тези държави ще усвоят повече пари и в един момент ще се окаже, че те са работили по-добре и са изпреварили страните отличници. Това не бива да се допуска, иначе ставаме социалисти", категоричен бе Борисов.
Българският финансов министър Симеон Дянков заяви в интервю за Dow Jones Newswires, че държавите от ЕС едва ли ще постигнат единодушие по предложението на Франция и Германия за ограничени промени в Лисабонския договор, които да помогнат за усмиряване на дълговата криза, коментира финансовият министър Симеон Дянков в интервю за Dow Jones Newswires. Според него е възможно 17-те страни от еврозоната и още няколко от европейските държави да се съгласят на по-общо координиране на икономическите си политики, наблюдение на бюджетите им от европейски чиновници и строги граници на дълга и дефицита. Дянков каза, че България "стопроцентово" ще подкрепи подобно предложение, което страната определя като удобно. "Никоя страна, членка на ЕС, не би се противопоставила на подобна сделка", смята българският финансист номер 1.
"Страните от еврозоната ще трябва да се откажат от традиционната демокрация, а Европейската централна банка (ЕЦБ) трябва да започне да печата пари, ако иска еврото да оцелее", заяви турският посланик в ЕС Селим Кунералп пред електронното издание "ИЮ Обзървър". Според него европейските лидери вървят в правилната посока, като предлагат централен контрол над националните бюджети в замяна на помощ от ЕЦБ... "Традиционните демократични структури обаче нямат бъдеще в Европа след кризата", отбеляза той.
НАТИСК
Холандия ще бъде подложена на натиск по време на срещата на върха на ЕС в Брюксел да се откаже от съпротивата си срещу присъединяването на Румъния и България към Шенген, писа местният в. "Де Телеграаф", цитиран от агенция "Фокус". Правителството обяви, че няма да даде зелена светлина за приемането на двете страни към Шенгенската зона, докато не положат повече усилия за справяне с корупцията и организираната престъпност.