![]() |
Шефът на приходната агенция Красимир Стефанов (вляво) също ще може да проверява как се движат парите му за втора пенсия. |
"След 10 години например човек ще може да провери колко осигуровки като абсолютна сума са му удържани за здраве в НОИ и в универсалните фондове, и да си направи сметка какви права е ползвал срещу тях", обясниха от НАП. Всъщност фондовете са длъжни да дават периодична информация какви са натрупаните пари по партидата, но това е сумата с удържаните такси и с отразената доходност и хората нямат яснота парите по-малко ли са от внесените или пък са донесли доходност. Те вече ще могат да направят тази сметка с елементарно изваждане между сумите от внесените осигуровки и по партидата си.
Преди дни станаха ясни последните данни на Комисията за финансов надзор за доходността на средствата, управлявани от пенсионните фондове, и се оказа, че за последните две години тя е среднопретеглена 2.18%, а натрупаната инфлация за периода е била над 7%. Отделно при тежката финансова криза през 2008 г. фондовете отчетоха загуби с над 20%. Парите за втора пенсия се топят и заради таксите, които дружествата събират. Те вземат до 5% от всяка партида, до 1% за управление, още до 20 лв. при прехвърляне на парите от фонд във фонд, еднократна встъпителна вноска и др. По изчисления на КФН тези такси за 40 г. биха стопили с около 20% събраните по партидите суми.
ПРОТАКАНЕ
Още през септември м.г. бяха подготвени промени в Кодекса за социално осигуряване, с които от началото на 2012-а до 2016 г. таксата за управление да падне постепенно от 1 до 0.5%, а от 2017 г., когато е предвидено вноската за втора пенсия да скочи от 5 на 7%, да намалява и вноската от всяка партида от 5 до 2.5%. Предложенията обаче така и не успяха да излязат от комисията без аргументи защо се бавят.