- Г-н Кръстев, онлайн хазартът стана отново актуален покрай убийството на Йордан Динов. Как изглежда ситуацията в момента?
- Към днешна дата най-важното е, че имаме приет нов закон за хазарта, който влиза в сила от 1 юли и за пръв път регламентира игрите от разстояние - не само онлайн хазарта, но и телевизионните и есемес игрите, всички дистанционни залагания. Дотогава се прилага старият закон. Там има една разпоредба - чл. 4, ал. 1 - която гласи, че хазартните игри на територията на България се организират и провеждат само с разрешение на Държавната комисия по хазарта (ДКХ). Всички други, за които няма издаден лиценз от ДКХ, са извън закона.
- Законно ли работеше Йордан Динов?
- Пунктовете му бяха маскирани като центрове за съдействие на клиенти, но по същество за нас това са си абсолютни букмейкърски пунктове, където се приемат залози и се изплащат печалби. Просто залаганията са били извършвани през уебсайт, зад който стои австрийска компания. Г-н Динов твърдеше, че тя има издаден лиценз от провинция Тирол. Не съм виждал такъв лиценз. А пък и защо е издаден от правителство на провинция, а не на федерално ниво, не мога да ви кажа. Г-н Динов твърдеше, че е техен ексклузивен представител. Но за хазартните оператори не важи правилото за единен паспорт, както е при банките и застрахователите - ако имат лиценз от някоя от 27-те страни от ЕС, могат да оперират в целия съюз.
- Какво знаете за австрийската фирма?
- Нямаме много информация, ние виждаме българското ООД, което е регистрирано в Благоевград. Явно печалбите са били доста сериозни, тъй като никакви данъци и такси не са плащани. Колегите от ГДБОП бяха установили само от една проверка на два или три пункта дневен оборот от 50-60 хил. лв. на ден.
- Значи парите, намерени у Динов след убийството, не са много...
- Това са му джобните пари - 32 000 лв. и 5000 евро. До миналата седмица сме извършили 54 проверки и сме съставили 54 акта за нарушения. Колеги от ГДБОП и НАП също участваха, тъй като става въпрос за сериозни обороти без фискални устройства. Материалите са пратени в съответните районни прокуратури. Има образувани досъдебни производства, но ако някое от тях е срещу Йордан Динов, то трябва да бъде прекратено поради неговата смърт.
- Как действа механизмът с проверките, откъде идват сигналите?
- От граждани, от различни организации. Повечето са от ГДБОП, полицията, НАП. Като ги получим, сме длъжни да извършим проверките. Изземват се наличните пари, цялата компютърна техника, защото така повелява законът - да се отнема всичко в полза на държавата.
- Защитата на Динов твърди, че сделката се извършва в Австрия, а не на територията на България, където действа Законът за хазарта.
- На територията на България са вземани пари за залаганията и са плащани печалби.
- Готови ли са подзаконовите актове?
- Работим по тях. Срокът за приемането им от Министерския съвет е 1 октомври 2012 г. Щом бъдат готови проектите, ще ги качим на нашата интернет страница, ще има обсъждане, съгласуване. Става въпрос за седем наредби, нов устройствен правилник на ДКХ и нова тарифа.
- На практика законът ще започне да действа на 1 октомври.
- Може и по-рано. Старите разрешения при наземния хазарт обаче ще важат чак до 1 октомври 2013 г.
- Не ги ли фаворизирате с този гратисен период - да продължат да работят при старите по-леки условия, а онлайн операторите да са с по-строги изисквания от 1 юли?
- Заварените оператори са получили разрешителни при един режим, няма как всички лицензи да бъдат отменени и да се иска прелицензиране веднага. Те са си отговаряли на изискванията, когато са взели разрешителни.
- Някой друг освен Динов разработвал ли е нишата на онлайн хазарта?
- Не в такива мащаби. Били са изолирани случаи. Има десетки сайтове, достъпни на български език. Но те не са афиширали свои представители, които да обикалят България и да създават пунктове. Всичко е било на домашни компютри.
- Каква ще е тяхната съдба?
- Ще трябва да се лицензират, ако искат да оперират у нас. Иначе ще бъдат затваряни.
- Появиха се коментари, че чрез промените в закона вкарвате АСТА през задната врата....
- Това е спекулация. Тук говорим за нелегален хазарт, което си е престъпление.
- Ако залагам от личния си компютър с моята кредитна карта в чуждестранен сайт - грози ли ме наказание?
- Сега можете да го правите на ваша отговорност, защото ако не ви изплатят печалбата, ако злоупотребят с личните ви данни, няма на кого да се оплачете. Те са извън закона в момента.
- А след 1 юли?
- Ще трябва да видите дали сайтът е лицензиран у нас. Ще имаме публичен регистър. Ако не е в този списък, значи действа незаконно на българския пазар.
- Ще бъда ли санкционирана и аз, или само операторът?
- Операторът ще бъде санкциониран. Но според чл. 327, ал. 3 от НК, "който участва в хазартна игра, устройвана не по установения от закона ред, се наказва с лишаване от свобода до една година или пробация." Ал. 4 казва, че когато деянието по ал. 3 е извършено повторно, наказанието е лишаване от свобода до три години и глоба от 500 до 5000 лв. А според ал. 6 "деецът" по ал. 3 не се наказва, ако доброволно съобщи на надлежен орган на властта за извършеното престъпление. Така е по действащия Наказателен кодекс. Така че всеки трябва да си преценява дали да залага.
- Какво знаете за "Голдбет"?
- Правили сме проверки за извършване на незаконна хазартна дейност през сайта на "Голдбет" на територията на България. Същият случай като с Динов, но в много по-малки мащаби. Имаше актове за административни нарушения, но съдебните производства не са приключили. Става въпрос за отделни физически лица, 4-5 души, не бе установено зад тях да стои фирма.
- Защо ще убият Динов, след като той е имал намерение да се регистрира по новия закон?
- Да, но това можеше да стане чак след 1 юли, дотогава просто не е трябвало да извършва такава дейност.
- Чии интереси засегна?
- Той засегна първо интересите на държавата, като пренасочваше много пари от български граждани към Австрия, без да влиза нищо във фиска. Имал съм само една кратка среща с него по повод връчване на актове. Твърдеше, че е чист като сълза. За това, разбира се, ще се произнесе съдът. Би трябвало австрийската фирма, която той представляваше, да поиска лиценз, защото вече марката е позната на българските потребители. А кой ще ги представлява у нас след Динов - вече те си решават.
|
|