ГЕРБ доведоха темата за референдума до абсурда ситуация, след като вчера предложиха ново допитване по темата за ядрената енергетика, но с "правилно" зададен въпрос. Над сто депутати от управляващата партия са се подписали под новото предложение, което бе внесено в Народното събрание. По закона за референдумите допитване до народа могат да поискат над 1/5 от народните представители. Тогава обаче пленарната зала гласува дали то да се проведе или не. При варианта на левицата, когато под искането са се подписали над 500 000 граждани, провеждането е задължително и парламентът няма власт да го отмени.
"Правилният" според ГЕРБ въпрос е: "Да развиваме ли ядрената енергетика в България чрез изграждане на нова ядрена електроцентрала". Така хората нямало да бъдат манипулирани и да гласуват за проект, чиито технически и финансови параметри не са известни. "Освен това така ще се избегне рискът от опорочаване на първия в новата ни история референдум, тъй като споменаването на конкретния проект "Белене" е в противоречие на конституцията и законите", обясни шефката на правната комисия Искра Фидосова. ГЕРБ нямат намерение да питат Конституционния съд, който единствен може да се произнесе по въпроса. Преди няколко дни президентът Росен Плевнелиев изрази готовност да го стори. Тогава и той препоръча "Белене" да отпадне от въпроса на референдума.
"Днес правната комисия в парламента ще обсъди двете предложения и ще реши кой вариант да предложи за обсъждане в пленарната зала", поясни Фидосова. Според юриста от БСП Янаки Стоилов правната комисия не може да избира между двата варианта, тъй като първият референдум, иницииран с подписка, е задължителен, а вторият - не. Единственото право на депутатите е да редактират въпроса му, и то без да променят съдържанието. "Това са две отделни процедури. ГЕРБ създава нов казус, като се вклинява в заварената процедура и се опитва да яхне подписката на хората", бе категоричен Стоилов. "Ако парламентът подкрепи инициативата на ГЕРБ, може да се стигне до абсурната ситуация да има един референдум с два въпроса по една и съща тема, зададени по различен начин", обясни той. Първият е "Да се развива ли атомната енергетика в България чрез изграждане на ядрена централа на площадка "Белене?" Вторият: "Да се развива ли ядрената енергетика чрез изграждане на нова ядрена електроцентрала?" Според него приказките на управляващите за противоконституционност на въпроса за "Белене" са спекулация.
От ГЕРБ обясниха, че техният въпрос изключва възможността да се строи нов блок на "Козлодуй", тъй като е казано "нова ядрена електроцентрала", а не нови мощности. "Ако вникнете внимателно във въпроса, ще видите, че пак става дума за "Белене". Няма друга "нова ядрена централа", за която да се говори. Просто махаме думичката "Белене", обясни Фидосова. Според Георги Божинов от БСП обаче схемата на големите играчи в сектора, които диктуват стъпката на депутатите от ГЕРБ, е да се построи нов VII блок на АЕЦ "Козлодуй" от частен инвеститор, който да приватизира цялата централа като притежател на мажоритарния дял. Дори посочи името на инвеститора - "Уестингхаус".
От БСП обвиниха управляващите, че се опитват да им откраднат идеята за референдума, и повториха, че единствената редакция на въпроса, която биха приели, е да се добави "чрез държавно участие". "Въпросът за държавно участие в новата централа изобщо няма да бъде поставян", отвърна Фидосова. От БСП се заканиха да сезират Конституционния съд, след като се запознаят с внесеното предложение на ГЕРБ.
Сините няма да подкрепят какъвто и да е референдум, свързан с ядрената енергетика, тъй като изграждането на нови мощности е правомощие на Министерския съвет, коментира Иван Иванов от ДСБ. От ДПС вероятно ще си замълчат по темата, както направиха при спирането на проекта "Белене". Твърди се, че лидерът им Ахмед Доган е върл противник на ядрената енергия. Управляващите ще разчитат на подкрепа единствено от т.нар. независими депутати.
Решението на ГЕРБ за нов референдум идва само четири дни след изказването на премиера Бойко Борисов, че депутатите му ще подкрепят допитване с "какъвто текст дадат от БСП", пък бил той и противоконституционен. Това е поредният обрат в позицията на управляващите по "Белене", след като първо подкрепяха изграждането на централата, после спряха проекта, след това доведоха в парламента съмнителен инвеститор. "От ГЕРБ всеки ден се самоопровергават, така че нека изчакаме утрешния ден", коментира по този повод Янаки Стоилов.
-----ЕЗИКОВ СПОР
Искра Фидосова направи езикова забележка на социалистите, че не се казва атомна, а ядрена енергетика и такава дума "атомна" изобщо не съществувала по закон. "Няма такъв термин, не знам колегите юристи от БСП откъде са го взели. Не знам какви атоми им плуват в главата", коментира шефката на правната комисия. Затова с новия си въпрос ГЕРБ щял да поправи тази груба грешка. "Ако Фидосова напише и уравнението на Шрьодингер, веднага ще я номинираме за Нобелова награда", пошегува се с познанията й по ядрена физика Георги Божинов от БСП.
|
|