Сивата икономика в България е намаляла със 7 процентни пункта през последните две години, похвали се социалният министър Тотю Младенов. Министърът цитира представени по-рано през месеца данни за неформалната икономика от изследване на Асоциацията на индустриалния капитал в България, според които 41.3% от работниците и служителите през 2012 г. участват в сиви практики, а през 2010 г. те са били 48.6%. Същото изследване сочи, че сенчестият бизнес у нас през този период е намалял от над 40 до 36.8%.
В проучването обаче се обръща внимание на налагането на нови практики като получаване под масата на част от възнагражденията и минаване на половин работен ден, вместо да се работи без никакъв договор, които също са признаци на сенчеста икономика. Друго обяснение за положителната тенденция може да се търси и във факта, че много от малките фирми, които в началото на кризата се опитваха да оцеляват чрез укриване на данъци и осигуровки, впоследствие напълно закриха дейността си. От 2009 г. досега например броят на заетите у нас е намалял с 296 500 души, а на работните места - с 400 000 по данни на НСИ.
Младенов се похвали и с 57% намаляване на работещите без трудови договори - от 70 900 през 2008 г. до 40 400 през 2011 г. Социалният министър прехвърли на бизнеса и отговорността за социалната политика, като заяви, че той е този, който трябва да я осъществява, а ролята на държавата била да създава необходимите условия за това.
КОНТРА
Президентът Росен Плевнелиев пък похвали предприемачите. "Кризата е тест и заради убеждението, че в трудни моменти се помага. Вие постигнахте рекорди по социална отговорност в България", заяви той. В същото време държавният глава завоалирано разкритикува правителството заради честите завои. "Все повече като че ли трябва да заменим думичката прозрачност с думичката предсказуемост, за да могат всички да планират, да очакват какво точно ние ще решим. Високото доверие в институциите и между партньорите, предсказуемостта са важни, защото печелим всички", обясни президентът.
