Близо половин милион лева от дарения са постъпили в сметката на инициативния комитет в подкрепа на "Белене", организирал подписката за референдума, показва проучване на "Сега". Синият комитет "Не на измамата Белене", оглавяван от депутата от ДСБ Иван Иванов, е похарчил около 63 000 лв. за пропаганда на каузата си. Хората около ЕНП и Мария Капон, които също се регистрираха като противници на проекта под името "БеляНЕ", са вложили в кампанията си близо 20 000 лв. Нито лев не са похарчили 76-те депутати от ГЕРБ, които се включиха в допитването, само колкото да подменят въпроса, увериха от пресцентъра на партията. Представители на управляващите, които първо бяха "за", а после "против" "Белене", са участвали само в безплатните медийни формати.
Въпреки че референдумът се проведе на 27 януари, все още никой от четирите комитета не е публикувал отчета си за разходите по кампанията. По закон средствата за плебисцита се събират само от дарения на физически лица, а харчовете не подлежат на одит от Сметната палата, тъй като референдумът е гражданска инициатива и за него не се използват публични средства.
Парламентарните партии, ангажирани в кампанията, са използвали средствата от т.нар. черни каси на групите, оформени като лични дарения на депутатите, показва проверката на "Сега". Това са безотчетните средства, които народните представители получават за сътрудници, консултации и експертизи и които възлизат на 2/3 от месечната заплата или приблизително 1400 лв. Всички леви парламентаристи дариха по решение на групата по 1000 лв. на комитета за "Белене", или общо 40 000 лв. По същия начин сините депутати са отделили общо 50 000 лв. от личните си доходи за кампанията "против".
Над 500 са даренията, постъпили в сметката на застъпниците за "Белене". Стойността им варира между 20 и 1000 лв., обясни членът на инициативния комитет Явор Куюмджиев. Голяма част от рекламните материали също били изработени под формата на дарения - брошури, листовки и пр. "Имаше и няколко случая на аудиоклипове, изработени и излъчени безплатно от наши привърженици", допълни Куюмджиев. Най-много пари е глътнало излъчването на рекламните клипове по телевизията - около 80% от общата сума. Медийните участия и диспутите са другият голям харч на привържениците на "Белене". Събраните близо 500 000 лв. се оказали повече от похарченото, затова остатъкът ще бъде използван за благотворителни цели, разясни Куюмджиев.
Противниците на "Белене" от СДС и ДСБ са провели средно скъпа кампания за около 60 000 лв., съобщи Иван Иванов. Освен 50-те хиляди лева, събрани от депутатите, в сметката на комитета са постъпили още 15 000 лв. от други дарители, включително и от български емигрант във Франция, който подкрепил каузата на сините с 1000 лв. Разликата от няколко хиляди лева между събраните и похарчени пари ще бъдат върнати в касата на ДСБ под формата на дарение, обясни Иванов.
----------ОЩЕ ХАРЧОВЕ
Комитетът "БеляНЕ" на Мария Капон е изхарчил точно 19 479 лв. за кампанията, показва отчетът му. Над 30 дарители са подпомогнали кампанията със суми между 50 и 900 лв. За референдума са приложени вътрешните правила на Единната народна партия (ЕНП), според които даренията не могат да надвишават 1000 лв., въпреки че законният таван е 10 000 лв. "Смисълът е да не ставаме зависими", обясни Мария Капон пред "Сега". Най-големият харч на "БеляНЕ" - над 5000 лв., е за печат и разпространение на еднократно издадения за кампанията вестник в тираж от 50 000 бройки. Медийните участия и рекламните банери в сайтовете са другият голям разход на комитета. Над 5000 лв. са преведени на БНТ за участие в два диспута и встъпителни обръщения.
Сините и Капон са пратили запитване до НАП как средствата за кампанията да бъдат отразени в данъчните декларации, той като сметките са поименни.