17 лечебни заведения са били закрити за трите години и половина на управлението на ГЕРБ, съобщи вчера БГНЕС, позовавайки се на информация, получена от МЗ по закона за достъп до обществена информация. 9 държавни и общински болници са престанали да съществуват, а останалите са частни, показва официалният списък.
От 25 януари не работи МБАЛ "Д-р Димитър Моллов - Елена" в Елена. Хората са принудени за сериозни случаи да пътуват до Велико Търново или Горна Оряховица. В Дряново болницата също е закрита от 5 февруари тази година, а пациентите се насочват отново към Велико Търново, както и към Габрово, Севлиево и Трявна. Историята в Кула е по-стара - болницата там е закрита още на 9 юни 2010 г. и хората търсят помощ във Видин. В края на миналата година - на 7 и 10 декември, са затворени болниците в Тервел и Генерал Тошево, а пациентите са пренасочени за стационарно лечение в Добрич. И в Бобов дол болните пътуват за лечение, откакто МБАЛ "Д-р Стоян Сантев" е закрита на 2 ноември 2011 г. За тях изборът е Дупница или Кюстендил. Населението на Трън и Брезник пък се обслужва от МБАЛ "Рахила Ангелова" в Перник, след като са останали без лечебници съответно на 13 юли 2010 и 23 май 2012 г. Всички тези здравни заведения са 100% общински.
Неизвестно защо МЗ не е включило в справката най-известния случай на закрита болница - Девин. Откакто болницата там спря да приема пациенти през лятото на 2011 г., хората протестираха многократно, а преди дни случаят им придоби ново развитие след среща при премиера Марин Райков. Райков и финансовият министър Калин Христов предложиха тежестите върху сградата да се прехвърлят върху друг общински имот, а болницата да "възкръсне" като филиал на смолянската. Двамата обещаха към нея да бъдат създадени два лекарски кабинета извън спешната помощ и да се осигурят мобилни лаборатории с рентген и друга медицинска техника.
От държавните болници в списъка на закритите е УМБАЛ "Стара Загора", но там драмата с достъпа до лекарска помощ не е толкова тежка, тъй като болницата се вля в друга миналата есен. Миналия месец общинският съвет в Пловдив реши да закрие Белодробната болница в града, но за това трябва и санкция на министъра, а такава още няма. Министерството не съобщава в справката кои са частните лечебници, престанали да съществуват.
ДЪЛГОВЕ
По последна информация - към 31 януари 2013 г., задълженията на болниците са 371.45 млн. лв., но тук не влизат ведомствените здравни заведения, а едно от тях - ВМА е с особено големи дългове. Задълженията на държавните болници са 307.633 млн. лв., а на общинските - 63.817 млн. лв. Миналата седмица служебният министър Николай Петров публично се учуди как е възможно преди 1989 г. цялото здравеопазване да се е покривало с 1 млрд. лв., а сега да не може да се справи даже с 3 млрд. лв.
Камунезите пред 1989г са се справяли с 1 млрд лева и ниска смъртност, защото са били имунизирани срещу демократичните ценности - демек по-малко са крадяли .
А сега с 3 млрд лв , порочен английски модел в здравеопазването /изоставен в самата Англия/ , дублиране на министерество с НЗОК и "предприемчиви" лекари, сме първи в Европа със смъртност 14 на 1000 .
Преди два дена имах възможност лично да се уверя как в голяма болница в София върнаха линейка на бърза помощ , с пациент, да си търси друга болница за спешен прием , а друга пациентка в инвалидна количка, с неврологично заболяване , записана предварително за прием в болница с направление от личния лекар - беше изпратена в къщи обратно, защото не била случай за хоспитализиране .....Платиха си хората на място снимки, ПКК , платиха си и частна линейка /50 лв / - и обратно в къщи. Ужас !
Мисля , че скоро бой между лекари и близки на пациенти ще бъде най-срещано явление в болниците .