Премиерът Бойко Борисов и неговите министри често използваха военни вертолети за обиколките си из страната. |
За някои от полетите обаче няма обяснение, нито пък официална информация за извършено посещение на представителите на властта в районите, където са кацали машините. Прави впечатление, че най-много полети с "Кугър" и "Спартан" - 13 на брой, са били до летище "Безмер", което се намира до Ямбол. На въпросните дати обаче никой от правителството, включително и премиерът Бойко Борисов, не е имал официално мероприятие в района.
Най-смущаващи са данните, че няколко пъти военната техника е била използвана, за да превози представители на Министерския съвет до ловни стопанства. "Има много екзотични дестинации и справката го показва - Евксиноград, Шабла, ловното стопанство "Воден", което навява на мисълта, че хеликоптерите и самолетите "Спартан" са били използвани за развлекателни цели", коментира пред "Сега" председателят на анкетната комисия по казуса с полетите Венцислав Лаков от "Атака".
Според справката на военните на 15, 17 и 18 септември 2011 г. хеликоптерите са извършили три полета до района на Шумен. Крайната точка е била държавното ловно стопанство "Паламара", известно още като Царски ловен развъдник на Борис Трети. В различни публикации ловното стопанството се сочи и като втори център на властта на ГЕРБ. От няколко години то се стопанисва от фирма на бащата на шефа на "ЛУКойл България" Валентин Златев. Интересното е, че на 17 септември "Кугър" излита от авиобаза "Крумово", за да вземе височайшите гости от София и да ги закара до ловното стопанство. След това се връща в Крумово, където пренощува. На следващия ден отново излита, за да вземе пътниците и да ги върне в София. После пак се връща до пловдивското летище. Това пътуване е струвало на бюджета на Министерството на отбраната приблизително 48 хил. лв., тъй като общо летателните часове са били около 10. По думите на военния министър Ангел Найденов един летателен час с "Кугър" струва 4800 лв. В тази сума не са включени разходите на Националната служба за охрана за гардовете, които охраняват Бойко Борисов, както и за кортежите.
На 17 май 2012 г. ситуацията се повтаря, но този път крайната точка е ловното стопанство "Воден", Разградско. Тогава три хеликоптера са извършили полети по дестинацията Крумово - Евксиновград - Воден - Свещари - Балчик. Този лукс отново струвал близо 50 хил. лв. Два месеца по-късно вече е извършен полет, който минава и през двете ловни стопанства - "Паламара" и "Воден". Също така е имало полети до резиденцията "Шабла" и до тази в Евксиноград.
През последните две години се увеличава и броят на използването на няколко хеликоптера едновременно в един ден. Така на 26 август 2011 г. са летели три хеликоптера от Балчик до Шабла и Евксиноград. Само за този ден те струват на хазната над 26 000 лв. На 18 май 2012 г. отново три машини са летели до Евксиновград. Тогава в резиденцията се провежда среща на правителствата на България, Катар и Турция.
От справката на военното министерство става ясно, че всички полети са били обозначени като изпълнение на специална задача. Може би затова при гръмването на скандала с използването на военната авиация от властта бившият военен министър Аню Ангелов заяви, че полетите били "плюс" за Министерството на отбраната, тъй като "и без това летци на транспортни самолети и вертолети трябва да летят". Така се стигна до парадокса на Гергьовден авиацията да разполага само с един летящ "Кугър", тъй като останалите бяха покрили нормата си в изпълнение на специални задачи на бившата власт.
Полетите с военна техника на правителството са стрували на Министерството на отбраната 812 325 лв. "Не е ясно дали тази сума е възстановена", каза военният министър Ангел Найденов в парламента миналата седмица.
Отделно правителството активно е използвало и Авиоотряд 28. Премиерът Орешарски съобщи в парламента, че за полети за периода от 1 март 2011 до 31 май 2013 г. Министерският съвет е платил 1 653 699 лв. Тази сума не включва периода преди март 2011 г., когато авиоотрядът е бил към Министерството на транспорта, както и полетите, извършвани по заявка на други ведомства освен на МС. За периода август 2009 - март 2011 г. са извършени 309 полета със самолети и хеликоптери на авиоотряда по различни направления. От август 2009 г. до февруари тази година разходите по изпълнение на полетите са били в размер на близо 3 млн. лв. "Летял съм, защото така съм преценил за своята сигурност. Те затова се казват правителствен отряд, за да се лети с него", тросна се Бойко Борисов в парламента миналата седмица.
Вчера ГЕРБ обяви, че ще поиска официална справка за полетите с Авиоотряд 28 на правителството на тройната коалиция.