![]() |
Делян Пеевски по времето, в което е зам.-министър на бедствията и е със силни интереси в държавния резерв. |
Делян Пеевски определено е ударил шестица от тотото. И фактът, че майка му оглавяваше Българския спортен тотализатор, е само една от причините за процъфтяващата му
кариера, която често е на ръба на закона
Възходът започва с идването на власт на НДСВ през 2001 г., когато "вундеркиндът" Делян Пеевски е на 21 години. Води се, че е втори курс в юридически факултет. Тогава изненадващо става парламентарен секретар на транспортното министерство. Без висше образование. В същата година и пак без образователен ценз той оглавява борда на директорите на "Пристанище Варна". Остава там до 2003 г. Тогава гръмна голям скандал с бордовете, оказа се, че Пеевски няма задължителното за въпросното място висше образование и след обществен натиск той бе махнат. Майката Ирена Кръстева, която междувременно през 2002 г. става шеф на спортния тотализатор, обаче остава на поста си.
Пеевски за кратко изчезва. Някъде около 2004 г. се оказва, че той е завършил право в Благоевград. Има и легенда, че е бил и в Нов български университет. Досега не са намерени живи негови състуденти, които да са го виждали на лекции или изпити.
По онова време е регистриран като адвокат пак в Благоевград, но със софийски адрес. През април 2005 г. във Висшия съдебен съвет е внесено предложение Пеевски да стане следовател в Столична следствена служба, стопански отдел. Според закона за съдебната власт за назначаване там е нужен задължителен 2 години стаж. Но се допуска "по изключение" и без стаж. Пеевски става "изключение" и 25-има най-висши магистрати гласуват това през май 2005 г. Предложението във ВСС е вкарано и защитавано от шефа на следствието Ангел Александров. Той е следователят, който преди 1989 г. разследва и обвинява Ахмед Доган за противодържавна дейност. Доган лежи дори в затвора. След 1989 г. се оказа обаче, че доскорошният лидер на ДПС всъщност е бил агент на всички управления на Държавна сигурност и цялата история със затвора вероятно е била легендиране. Доган и Александров поддържат топли отношения през годините. Затова и подкрепата на Александров за Пеевски не е случайна.
Кариерата на следовател продължава точно 5 месеца. Също толкова неочаквано той е назначен за зам.министър на новообразуваното тогава министерство за бедствия и аварии. Още по-странно е, че дни наред никой не знаеше от коя квота е точно Пеевски, защото той се водеше активист в младежкия клон на НДСВ. По-късно стана ясно, че близкото до НДСВ семейство плавно е минала към ДПС.
И е най-стабилната квота на движението и до днес
Постепенно Пеевски се превърна в истинска емблема на т.нар. демократичен и посттоталитарен преход.
Доказателство за това е и случката от 2007 г., когато премиерът Сергей Станишев уволни Пеевски като зам.-министър. Това се случи покрай скандала "Булгартабак", в който се сблъскаха челно тогавашният икономически министър Румен Овчаров и шефът на следствието по онова време Ангел Александров. Тогавашният директор на "Булгартабак" Христо Лачев твърдеше, че е бил натискан за пари и кадрови решения, включително и от зам.-министъра. Срещу Пеевски беше образувано дори и досъдебно производство, което бе прекратено поради липсата на данни за престъпление. Пеевски твърдеше, че ще съди Лачев за клевета, но не е известно да го е сторил това. В крайна сметка бяха уволнени Овчаров, Александров и Пеевски.
"Вундеркиндът" веднага пробва да се върне като следовател, но тогавашният състав на Висшия съдебен съвет отказа да го възстанови с аргумента, че като няма морал да е в изпълнителната власт, то не може да работи и като магистрат. Пеевски обжалва отказа пред Върховния административен съд (ВАС), който скоростно уважи искането му и върна молбата му да бъдат възстановени магистратските му права за повторно разглеждане от ВСС. Според съда липсата на морални качества не може да е мотив за отказ за възстановяване в съдебната система. Междувременно съставът на ВСС се смени и новите членове автоматично го възстановиха като следовател. Това стана повод за закачки дали пък на Пеевски няма да бъде възложено да разследва "Булгартабак"? Или пък може би Държавния резерв? Или спортния тотализатор? Или сделките със спортни имоти?
Той обаче престоя като следовател съвсем кратко и стана депутат от ДПС.
Междувременно, докато обикаля по постове,
Пеевски натрупа солиден юридически стаж на хартия
Според закона престоят на прокурор, съдия или следовател на определени властови позиции се зачита за юридически стаж след заемането на съответната друга длъжност - например депутат, министър, зам.-министър, конституционен съдия и др., те автоматично се връщат в системата.
По този начин Пеевски има дори статута и на несменяем магистрат, който се придобива след 5 години стаж.
Само два часа след разпускането на предишното Народно събрание Пеевски поиска да бъде върнат като следовател. И Висшият съдебен съвет без никакъв дебат реши да го възстанови - молбата му бе гледана като извънредна точка. Той бе върнат в следствието с гласовете на 17 от общо 25-те членове на съвета. Трима бяха против, а трима се въздържаха. Нито един обаче не посочи аргументи. Единствено Васил Петров, който е баща на жената, от която Пеевски има дете, си направи отвод и не участва в гласуването. Петров обаче влезе във ВСС от квотата на парламента по предложение точно на ДПС. Пеевски отново съвсем за кратко бе следовател. Той стана кандидат-депутат, а след това и депутат от ДПС.
Публична тайна е, че Пеевски се занимава с издателски бизнес и стои поне зад няколко вестника, сайта, телевизия. Наскоро в излизащия на английски в Брюксел "Ню Юръп", който се издава от близки на Ирена Кръстева, пишеше, че Пеевски издава вестници заедно с банкера Цветан Василев. Преди две-три седмици лично доскорошният премиер Бойко Борисов говори за притежаваните от Делян Пеевски медии. Пеевски влезе и в ръководството на Българския медиен съюз, въпреки че неговото име никъде не фигурира в официалните регистри. Той владее и почти целия разпространителски бизнес.
Опитите на ГЕРБ и особено на неговите лидери Бойко Борисов и Цветан Цветанов сега да се дистанцират от Пеевски са повече от смешни. Защото империята укрепна именно по време на управлението на ГЕРБ чрез парите на държавните фирми, които стояха в Корпоративна търговска банка и позволяваха безпрепятствено да се купуват цели сектори. Още по-смешно е НДСВ да излиза с декларация срещу Пеевски. Сред управлявалите държавата през последните 13 години невинни няма. Те дундуркаха Пеевски - слагаха го на места, в които интересите са не за милиони, а за милиарди, на постове, в които може да образува дело, на който си поиска, дадоха му медии, цифровизации, структуроопределящи предприятия... А сега му разрешиха и да си поиграе с ДАНС.