Двамата свидетели на прокуратурата по делото за Корпоративна търговска банка (КТБ) Бисер Лазов и Теодора Танева не са посочили защо са решили да свидетелстват срещу доскорошния си работодател и мажоритарен собственик на банката Цветан Василев. Единственото обяснение на Лазов е, че решил да разкаже какво се е случвало, за му "олекне на душата". Това разказаха пред "Сега" запознати с разследването. Мъжът е научил от самия Цветан Василев за липсата на 206 млн. лв. от трезора на КТБ. Според показанията му банкерът обещал да "оправи работата". Танева пък разказала, че разбрала за ситуацията от главната счетоводителка и обвиняема по делото Мария Димова. Дамата свидетелства, че Димова й дошла на гости малко преди квесторите на централната банка да влязат в КТБ и й разказала, че с трезора има проблем. Димова категорично отрекла за посещението.
Двамата основни свидетели на прокуратурата са доскорошни съратници на Василев. Танева е сред управляващите на Технологичен център "Институт по микроелектроника", свързан с КТБ, и в момента обявен в несъстоятелност. Лазов пък е в съвета на директорите на дружеството "Мел финанс", където е вписан и Цветан Василев.
След над 8-часово заседание по мярката за неотклонение на четиримата арестувани Софийският градски съд реши да остави в ареста зам. главният счетоводител Борислава Тренева-Кичукова и главната касиерка Маргарита Петкова. Освободен срещу 10 хил. лв. гаранция бе председателят на управителния съвет на КТБ Орлин Русев и Димова, която бе оставена под домашен арест. По време на заседанието прокуратурата изненадващо се отказа от версията си, че парите са изнасяни от банката в чували. Засега четиримата са обвинени в длъжностно присвояване в особено големи размери. Те бяха арестувани в края на миналата седмица, след като БНБ изпрати на прокуратурата сигнал, че от КТБ са изтеглени 206 млн. лв. в един ден. От държавното обвинение реагираха със съобщение, че парите били изнесени с чували по нареждане на Василев. По време на заседанието обаче прокуратурата смени позицията си. Според разследващите източването е продължило цели три години - от 2011 г. В крайна сметка било прикрито чрез прехвърляне на липсата като задължение на фирмата на Василев - "Бромак", която пък се задължила да ги възстанови до 30 юни.
Според адвокат Татяна Дончева, която защитава Петкова, няма как двамата свидетели да са знаели какво се е случвало в касата на банката, тъй като не работят там. Тя коментира, че към момента няма данни за изнасяне на пари.
В определението си съдия Пенка Велинова заяви, че има данни за извършено документно престъпление от страна на Русев. Става дума за протокол, чрез който се потвърждава, че липсващите 206 млн. лв. са прехвърлени като задължение на "Бромак". Върху него председателят на УС на банката е сложил резолюция "ДА". Подписите на Василев и на управителя на фирмата обаче били фалшифицирани.
Прокуратурата ще обжалва решението на съда двама от задържаните да бъдат освободени от ареста, заявиха от държавното обвинение. Заседанието вероятно ще бъде в началото на следващата седмица.
|
|