:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,645,663
Активни 140
Страници 16,073
За един ден 1,302,066
Интервю

След изборите са нужни програмно правителство и национално съгласие

Финансовата система от фактор на стабилност сама се превърна в риск, казва Иван Костов, директор на Лаборатория за управление на рискове
Иван Костов
Доц. д-р Иван Костов е директор на Лаборатория за управление на рискове към НБУ. Завършил е висше образование, специалност "Икономика" в УНСС - София. През 1979 г. е главен асистент в ТУ - София, а две години по-късно е дипломиран магистър по математика в СУ "Св. Климент Охридски". През 1985 г. придобива научна степен доктор по икономика. През 1992 г. е избран за доцент в катедра "Теория на пазарното стопанство" на Стопанския факултет на Техническия университет. Съавтор е на учебници по корпоративни финанси и автор на научни публикации и монографии в областта на политическата икономия, сравнителните изследвания на икономическото развитие, динамичните модели в икономиката и др. Народен представител от 1990 до 2013 г. в 7-ото Велико народно събрание и в 36-ото, 37-ото, 38-ото, 39-ото, 40-ото и 41-вото Народно събрание. Министър на финансите в коалиционното правителство на Димитър Попов и в правителството на СДС начело с Филип Димитров. Министър-председател на Република България в периода 1997 - 2001 г. Председател на "Демократи за силна България", 2004 - 2013 г.





- Господин Костов, неотдавна определихте казуса с КТБ като един от сериозните рискове пред страната. Прогнозирахте, че ако не бъде решен, страната ни ще има много тежки проблеми в края на годината. Точно тогава се навършват и 25 години от началото на т. нар. преход. Като че ли е ирония, че четвърт век по-късно се намираме пак в същата нестабилност - и политическа, и икономическа.

- Да, България не е напреднала достатъчно. И според мен основната причина е съдебната власт. Изявлението на главния прокурор Сотир Цацаров за КТБ от сряда например напълно го доказва. Самата теза - че сега главният прокурор ще спасява КТБ - е нонсенс. Това по закон не е негова задача. Има други органи, които отговарят за това. Защо прокуратурата се намесва навсякъде, където институционално не бива да се намесва? Всяка намеса на една институция, независимо дали е прокуратурата, или някоя друга, и изземване на функциите на друга институция, е директна заплаха за националната сигурност на страната. Не говоря големи думи, това е самата истина. В никоя нормална демократична държава една институция не може да иззема прерогативи на друга. Защото това означава сриване на реда.

- Тази намеса не започна ли още в началото на банковата криза?

- Да, но не ми се иска да се връщаме назад. Това, което се вижда занапред по отношение на този риск, е, че той рязко намалява след промяната на позицията на главния прокурор. Защото той е основният дестабилизатор. Той най-после каза част от правилните думи. Разбира се, каза и тези, които по-горе определих като погрешни. Но проблемът е и на останалите институции, които не се възпротивиха.

Същата ситуация имаше по време на мандата на г-н Светослав Гаврийски като управител на БНБ. Един главен прокурор съди точно шефа на банковия надзор 8 години. Но беше изгонен от банката от управителя. Едно е да не допускаш да ти се намесват в прерогативите, когато си изпълняваш функциите на управител, друго е, когато напълно се подчиняваш и тръгваш да изпълняваш нарежданията на прокурора по управлението и по надзора. Това е абсурдно. Какво разбира прокурорът от надзор? Вижте каква безумна операция правиха досега - огромен брой служители на КТБ снима огромна маса документация с кредитни досиета, заверява ги, за да бъдат изправни, и ги праща в прокуратурата. На пръв поглед изглежда смислено, но ще е смислено само ако отсреща има кой да ги анализира. Кой ще анализира такава огромна маса от кредитни досиета, кой е в състояние да го направи? Вижте каква безсмислица. Разбира се, прокуратурата трябва да си върши работата, но тя трябва да използва за това компетентните органи. Тя трябва да използва експертния им потенциал. А те в случая са банковият надзор, квесторите и одитиращите компании, които, честна дума, няма какво да правят там.

- Не е ли малко странна и позицията на самата централна банка?

- Тя е изцяло подчинена на прокуратурата. Централната банка направи маса грешки. Но тях лабораторията вече описа наскоро в свой документ. Според оценки на специалисти това е най-качественият анализ на ситуацията до тук.

- Но нещата като че ли продължават да не се променят. Казахте, че пътеката, която трябва да се извърви, е много тясна...

- Ще се променят. Вижте, тясна е пътеката на институциите към правилното поведение. Иначе пространството на верните решения за оздравяване на КТБ е голямо. Има няколко решения или множество решения, заградени в определена рамка. В този случай има много решения при добра воля. Но тясна е пътеката за излизане от много тежкия ступор, в който се намира Управителният съвет на БНБ. Трябва да им помогнем, след като прокуратурата ги е оставила на мира, трябва да им помогне обществото.

- По какъв начин?

- Да им даде кураж. Да бъде сменен управителят от новото Народно събрание. Ако някой друг от управителния съвет се счита за отговорен, да напусне. Да се подмени този управителен съвет, за да може регулаторът да възстанови в пълен капацитет дейността си. Виждате колко е на пръв поглед проста, а едновременно с това натоварена с огромна отговорност дейността на регулатора. На пръв поглед изглежда, че те нямат работа. Но това е така до появата на рискове. Появят ли се рискове, вече поведението им наистина минава през една много тясна пътека на верни решения.

- Да се надяваме, че ще ги намерят...

- Аз съм минавал през такава планинска козя пътека и знам какво е. Изпуснали сме 14 банки, оздравили сме една част - гръбнакът на сегашната система, приватизирали сме ги и те в момента крепят страната. Това никак не беше просто решение. Още ни атакуват заради някои от приватизационните сделки. Но това е останало в миналото, важното е, че системата я има. Много малко хора познават анатомията на стабилизацията на страната. Но пак казвам, нека не се връщаме назад.

- Какви са другите рискове пред страната ни?

- Един от тях е свързан с бюджета. Изключително тежка е задачата на финансовия министър Румен Порожанов. Най-вече защото не среща пълна подкрепа сред компетентните лица и сред експертите. Продължава да има хора, които казват, че не е нужна актуализация на бюджета. Аз просто бих желал да седна с тези хора лице в лице и да видя колко ще им издържат аргументите. Никой не може да издържи на тези аргументи.

Бюджетът върви точно по прогнозата на Лабораторията за управление на рискове от есента на миналата година. Точно такова е изпълнението и точно тези мерки, които препоръчвахме в нашите доклади, се прилагат в момента от министър Порожанов. Той трябва да съкращава бюджети - без да има готовност да съкращава, осъществявайки реформа. Това може да нанесе страшни вреди. Това е едното. Второто е, че ще трябва да започне да задържа връщането на ДДС. Няма как да не го направи, защото трябва да намали поне малко от неизпълнението на бюджетните приходи. И трябва да увеличи дефицита.

Задачата на финансовия министър е не да няма дефицит, да няма актуализация или да няма прекомерен дефицит, а да излезе с прекомерен дефицит само тази година и след това да не го допуска отново. Той трябва да ограничи разпространението на прекомерния дефицит в рамките на тази година, за да се стабилизира страната. В последната година, в която ние наблюдаваме рисковете, финансовата система беше опора за неутрализиране на политически и социални рискове. Но сега самата тя започва да генерира огромен риск. Затова финансовият министър трябва да ограничи всички рискове в рамките на тази година. Той сигурно няма да влезе в рамките на дефицит от 3%. Ако го направи, ще е с цената на прекомерни ограничения от страна на разпоредителите с бюджетни средства. Може би на касова основа ще успее да се вмести в трите процента, но на начислена - в никакъв случай. Румен Порожанов трябва да ограничи всичко това в рамките на тази година и в същото време да спаси банковата система от криза. Задачата му е необикновено тежка.

- И едновременно с това да отрази евентуална загуба на пари от еврофондовете, които вече са платени от бюджета...

- Това го смятам в начислената основа. Изключително е сложно и служебният министър трябва да бъде подкрепен. Всички, които обичат страната си, не трябва да го укоряват, а да го подкрепят. Досега имаше много несръчни и некачествени министри, които намираха скелети в гардероба, защото нямаха експертиза. Сегашният министър я има и много добре знае къде се намира. До него в момента са едни от най-вещите специалисти по бюджет на страната. Те няма да намират скелети в гардероба, ще се стремят да си решат тежките задачи.

- Но има и външни рискове.

- Третият много сериозен риск е конфликтът на Русия с Украйна, с ЕС и с НАТО. В събота и неделя НАТО определено ще преоцени отношенията си с Русия. Четвъртият сериозен риск е, че България е в крайно неблагоприятната ситуация да бъде географски най-близо до двата най-тежки военни конфликта - единият е в Украйна, другият е в Сирия и Ирак.

- Обикновено в несигурна среда се свиват инвестициите.

- Инвеститорите ще се оттеглят от застрашените зони и това е нормално. Но, от друга страна, се засилва бежанският поток. България просто не може да запази суверенитета си. Уважавам неправителствените организации, правозащитници, хуманитарни организации и прочее - те са прави за своите чувства към бежанците и към страдащите хора. Но, от друга страна, България допуска масови нарушения на своята граница. Това са гранични инциденти, това е страна, която не може да гарантира границите си. Те не влизат през граничните пунктове, а минават нелегално. Те са нарушители. Да, бедстващи хора, но нарушители. Тези нарушения не са вече риск, а са щета върху бюджета на страната. Това е едното, другото е влошаване на отношенията ни с Турция. Тя не се държи като трета страна коректен съсед и не приема обратно хората, които са влезли на наша територия. Турция изнася част от проблема от своята територия и го внася в България. Защо? България и без това е обзаведена с много сериозни рискове.

- За съжаление и четирите риска имат немалък шанс да се сбъднат. И да не успеем да задържим финансовата стабилност, и да се влошат още повече външнополитическите фактори...

- При липса на противодействие на рисковете всичко се сбъдва. Трябва да има активно противодействие. Да вземем руския конфликт - той е съществен за България от гледна точка на сигурността. Ако Русия влезе в този конфликт с пълна пара, не може да продължим да зависим от нея за оръжейни доставки и услуги, свързани с военната техника. Това никой не си позволява.

Ако Русия води пропагандна война в България, а това е очевидно за нас, ние сме го доказали с наблюдения и публикации в българските медии, трябва да има противодействие. Защото жертва на пропагандната война станаха три български партии по време на евроизборите - "Атака", която загина, АВБ, която не можа да прескочи бариерата, и "Коалиция за България". И трите, които се поддадоха на тази пропагандна война и се опитаха да я внесат в България, загубиха драматично тези евроизбори.

Част от българската политическа система пострада от пропагандната война. Ще кажете - би трябвало да се радвам, но не е така, защото част от политическата система влиза в кръга на чужди интереси. Това не трябва да става.

- На фона на всички дефицити, включително и в държавните фирми, се очертава много нестабилна политическа конфигурация и след предстоящите избори. Как при това положение можем да намалим рисковете?

- Лабораторията предлага две неща. Първо - всички най-тежки проблеми, свързани с финансовото и банково оздравяване, да бъдат решени по време на служебното правителство. То да актуализира бюджета, дори до 30 октомври да предложи бюджета за следващата година. И, ако няма ново правителство, той да бъде обсъден и приет като бюджет на служебното правителство. След това може да има друго правителство, но да е ясно, че служебното правителство е извадило горещите кестени. Това е първото условие. И това е дивидентът от политическата криза за страната. Това е възможността, която дава кризата.

Второ - трябва да се търси широко национално съгласие за излизане от кризата. Партийно управление, командване, лидерстване, фанфаронстване през медии ще бъде най-малко удачно в тази ситуация. Никой няма да има тази подкрепа, която да му позволи да се държи по този начин. Никой, за съжаление, няма доверието да може да действа от името на обществото по този начин.

- Какво правителство очаквате след изборите?

- То със сигурност ще бъде коалиционно, въпросът е как ще бъде конструирано. Като говоря това, имам предвид програмно управление. Мнозина експерти отсега се съмняват, че бъдещият парламент ще може да издържи пълен мандат. Затова програмното правителство трябва да изпълни точно определени неща за определено време. В противен случай ще започнат онези далавери с купуване на депутати, продавани ли са депутатски листи...

- Не влизаме ли в период на продължителна политическа нестабилност?

- Влизаме, но и заради това е нужно програмното правителство, за да ограничи този период. Иначе ще последва прогонване на чуждестранните инвеститори. Следователно - икономическа депресия или рецесия, загуба на работни места.

- Какви трябва да бъдат основните опорни точки на програмното правителство?

- Нека се договорят. Но трябва да спасят тези неща, за които говорихме. Всички опорни точки трябва да са свързани с противодействие на рисковете, за които говорихме. И основно - да се хванат и да ремонтират съдебната система, най-вече прокуратурата. Трябва да се оздрави съдебната система. Няма демократична страна, в която народът да не вярва на съда. Прокуратурата трябва да бъде отговорна пред Народното събрание. Главният прокурор трябва да бъде избиран от Народното събрание и да се отчита пред него, иначе виждате какво става.

- Залагате твърде много на програмното правителство...

- Не познавам други инструменти. Трябва да има декларация за национално съгласие за излизане от тази ситуация.

- Казахте, че служебното правителство може да подготви бюджета, тоест и цялата почва за програмното.

- Да, и най-добрите му членове трябва да останат. Отсега се вижда кои са те. Там има двама поне със сигурност смели мъже, които започнаха директно да атакуват проблемите - Йордан Христосков и Румен Порожанов. Разбира се, има и други - Йордан Бакалов например. Не посочвам министри, просто казвам - лошо ли е тези, които се справят добре, да останат?! Няма партия, която в момента да окомплектова много стабилен екип за управление на страната в изпълнителната власт. Никой не разполага с този капацитет и това е видимо. Можем да излезем от кризата само с таланта на цялата нация.

На 21.05.1997 г. Иван Костов бе избран за министър-председател.

 На 21.05.1997 г. Иван Костов бе избран за министър-председател.


65
10316
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
65
 Видими 
04 Септември 2014 19:50
Тоя е адаш на един Иван Костов, дето май беше премиер? И един друг - беше вожд на седесариата? И трети - говорещ си с теменужките? И четвърти - големият приХватизатор?
Много Костовци, бе...
-------------------------------
Сайтът на Генек
04 Септември 2014 20:24
Завършил е висше образование, специалност "Икономика" в УНСС - София.

Във ВИИ "Карл Маркс", където е завършил Лаборантът, никога не е имало такава специалност ! Йорданов е завършил Политикономия, в която се влизаше с 3 по география /една от специалностите без математика, поне по мое време - преди 35 год./
04 Септември 2014 20:26
п.п. Там и в СО /Счетоводна Отчетност, а не Студена Обработка / бяха ятак на болшинството РабФак-аджии
04 Септември 2014 21:07
[Защо прокуратурата се намесва навсякъде, където институционално не бива да се намесва?
Защо, защото Конституцията направи прокуратата практически неконтролируем орган, а главният прокурор в България - в нещо средно между римския папа и арменския поп. Прокуратурата в България отдвана играе ролята на политическа бухалка, че защо да не бъде и икономическа или финансова?!
04 Септември 2014 21:07
***
04 Септември 2014 21:08
Иван Костов си е по природа мр.сник... С методите си унищожи СДС, ДСБ и накрая се пенсионира, като продължава да унищожава...
04 Септември 2014 21:17
Учудващо, но слабо интервю на Теменужкин.
Общи приказки, които и шахматистите пред Министерството на войната разменят . Без да са шефове на Лаборатория.
Костов в последните години помъдря , станал е по-земен, един от най-зрелите и силни политици в момента в България. Разбира се, тежeше му опеката на Луканов и дълго време му беше нужно , за да се еманципира.
А в интервюто - нищо.
Май нещо се е снишил , дебне от засада ?
04 Септември 2014 21:19
1997 нямаше такава парична маса в обръщение от къде се взеха толкова напечатани пари не се знае
04 Септември 2014 21:20
Във ВИИ "Карл Маркс", където е завършил Лаборантът, никога не е имало такава специалност ! Йорданов е завършил Политикономия, в която се влизаше с 3 по география /една от специалностите без математика,

Точно така!
От моят випуск (1988) 4 човека от класа не ставаха за нищо,нищо не им се удаваше и едвам кретаха.
3-ма от тях отидоха във военни училища, а четвъртият записа политикономия...

04 Септември 2014 21:24
На Костич лабораторията дали има договор с НЗОК?
04 Септември 2014 21:25
костов трябваше да вьведе валутният борд още като министьр на финансиите при попов и димитров
костов е виновен
04 Септември 2014 22:00
Костов имал доказателства за водене на пропагандна война от Русия в България .....?
Едно не е изложил . Никъде.
А ако човек включи някоя българска ТВ и реши да се информира за Украйна - калъп от данни на укропските Цензор нет , Обозревател или каквото им пуснат от амбасадата .
Както едно време от Независимата лаборатория в Лондон, където висяха двама дюнерджии и тролеха за Сирия като нашто НПО-планктон за Украйна
Добре ,че има интернет, та разбрахме , че нацитата и укроармията са в паническо отстъпление , а Боинг 777 свален от самолет Су-25 или Миг - 29 на укроавиацията , а водилата самолета над Донбас млада украинка Ирина - изчезнала безследно.
04 Септември 2014 22:06
Защо прокуратурата се намесва навсякъде, където институционално не бива да се намесва?
Лаборантът назначи Татарчев и Филчев за да се намесват.
Лаборантът излъга българския народ и не ликвидира КДС през 1997.
Лаборантът МЪЛЧА за Престъпната Афера на Манолова-Дудука-Цацаров.
Сега - като е ударен по портфейла - лаборантствува...
04 Септември 2014 22:09
Лаборантът назначи Татарчев и Филчев за да се намесват.
Лаборантът излъга българския народ и не ликвидира КДС през 1997.

Ето за това не му вярвам. Въпреки, че го считам за единствения останал държавник в България. След смърта на другаря Лилов...
04 Септември 2014 22:11
Идеята за марионетно правителство вече се провали -
и Беров и Орешарски ще останат като срамни мръсни петна в българската история.
Когато нормалните хора съветваха Лаборанта да не взема Натка, Бъки и прочее,
Лаборантът каза, че иска ПОЛИТИЧЕСКИ ангажирани министри, а не кадърни и почтени хора.
Сега Лаборантът колаборантствува с комунистите за
трето марионетно правителство...
04 Септември 2014 22:13
Според мен, след 1944 г. България не е имала нито един сносен премиер. А Костов е изкуфял напълно. Не че е бил нещо преди. Буца.
04 Септември 2014 22:24
Този път Костов е в десятката! Всъщност, често съм на едно мнение с него. Натисни тук
И за Русия Натисни тук
04 Септември 2014 22:26
Ами Орешарски! Костов изкара 4 годишен мандат и остави държавата в добро положение.
В какво положение е държавата сега , след управлението на експерта Орешарски?
Никой не говори за Ж. Видинов.
Като видите Костов и побеснявате.
04 Септември 2014 22:26
От провален политик докарал партийте си до под минималния праг ГО издокараха като учен математик и икономист! Абе СЕГА помним го Костов не се опитвайте да ни го доукрасявате като новогодишна елха! Само пропускат в резюмето му да ни кажат какво точно е преподавал в ВМЕИ преди 10 ти. Що бе СЕГА ни спестявате тази подробност! Че скъса говедото няколко мой колеги, че не били разбирали Политикономиката на Социализма!
04 Септември 2014 22:31
Човек, ако внимателно се зачете в думите на късния Костов в последните му интервюта и се абстрахира ,че е бил премиер на седерастко правителство преди години , направо може да си помисли , че това е лидер на някаква партия център - ляво .
Още не може да се отърве от дадената му русофобска линия на поведение през 90-те , но и това ще изчисти.
Станал е по-отговорен, говори като държавник , но е самотен. Политически.
От него може/ше да стане българският Орбан, но няма неговата харизма, егоист е , затова и никой не се завърта около него.
Освен теменужките.
04 Септември 2014 22:40
Ти да имаш парламентарно мнозинство, да дремеш 4 (четири) години и 2001 да се сгромолясаш, при положение че като един разумен човек би могъл да се коалираш с Царя и да участвуваш в управлението. Това само червеният дръвник Костов го може. С нищо не е по-горе от Борисов. Освен в злобата. Ще ни пробутва говедото Добрин Митев. Тъпанар!
04 Септември 2014 22:41
Анализа на доцент Костов е базиран на респектиращият му Опит ...
На тази "ръка", моят ме притиска да добавя - Парламент без "бюджетници" от ДПС, а към имената на точни хора от служебното правителство - професор Близнашки, като Вицепремиер по реформа на Модела на политическото ни общуване и Управление на държавата, със съставяне на Нова конституция...
04 Септември 2014 22:46
Браво Ваньо, браво Костов!
04 Септември 2014 22:52
Костов, за затвора си КРАДЕЦО!!!!
04 Септември 2014 22:52
Единственото хубаво на Костов е, че ако не е той десните отдавна да са се гушнали с ГЕРБ. И той се гушка по-предишния парламент, но явно нещо го е отвратило трайно и принципно от ОПГ-то.
04 Септември 2014 23:54
Приятелче, ти да не си следвал с банкера Кънчев, също завършил през 1978-а? ...Стелиос Павлос Павлидис...
05 Септември 2014 08:42
Професоре, 84-та. Знакова година
05 Септември 2014 09:13
Доц. д-р Иван Костов е директор на Лаборатория за управление на рискове към НБУ. Завършил е висше образование, специалност "Икономика" в УНСС - София. През 1979 г. е главен асистент в ТУ - София, а две години по-късно е дипломиран магистър по математика в СУ "Св. Климент Охридски". През 1985 г. придобива научна степен доктор по икономика. През 1992 г. е избран за доцент в катедра "Теория на пазарното стопанство" на Стопанския факултет на Техническия университет.
Да попълним CV-то му: Завършил е и школата на КГБ в Украйна, ама разправя че там се е учил за пилот на хеликоптер.
05 Септември 2014 09:27
Не мога да се сетя как точно беше вица, ама на тоя ще му пожелая да му го натеменужат в СЦЗ. Докато му потекат момини сълзи.
05 Септември 2014 09:42
Сега Лаборантът колаборантствува с комунистите за
трето марионетно правителство..

Ма и ГЕРБ ли имат своя лаборатория?
05 Септември 2014 09:52
Вицът е следния:

Лъвът забранил да се говорят мръсни думи; ако на някого много му се стяга душата да замени думите с имена на цветленца. Срещнал Зайко Лиска и понеже бил голям простак и к***вар, но спазвал разпоредбите (шега ли е това, лъв ги издава) започнал така:
- Лиса, както съм го набожурил, така ще ти го натеменужа, че момини сълзи ще ти излязат!

Приятелче, нямаше ли във ВИИ "Карл Маркс" специалност "Икономика и организация на труда", ама по късно? Или май беше "Управление и организация на труда"?
05 Септември 2014 09:56
Че скъса говедото няколко мой колеги, че не били разбирали Политикономиката на Социализма!

Пройчо, не може да не си пазиш студентската си книжка. Защо не цъкнеш едно фото да ни покажеш КАК Иван Костов преподавал Политикономика на СоциализЪма?
05 Септември 2014 10:00
Костов, за затвора си КРАДЕЦО!!!!

Какво ти открадна Костов?
05 Септември 2014 10:23
Откраданал е одеялцето на Пепи...
05 Септември 2014 10:41
Костов продаде Булбанк на цена едномесечната печалба на същата тази банка!
Балкан, ... абе заеви!
Но мръсникът направи следното - закопа образованието, забрани на СУ, ТУ и др. да приемат платено, а разреши само на НБУ и Бургаския свободен.
Не лаборант в НБУ, ами диригент на духов оркестър със всякакви свирки ще го направи другия жалък доносник Богдан Богданов.
05 Септември 2014 10:49
Илия Николов,
много благодаря за вица!
Доколкото си спомням всичко беше "Икономика и управление на нещо ", но точно на труда нямаше.
05 Септември 2014 11:14
Лаборантът назначи Татарчев и Филчев за да се намесват.Лаборантът излъга българския народ и не ликвидира КДС през 1997.Лаборантът МЪЛЧА за Престъпната Афера на Манолова-Дудука-Цацаров.Сега - като е ударен по портфейла - лаборантствува...



Да оставим настрана , че Костов няма никаква роля за назначението на Татарчев, я кажи пиленце шарено, кой назначи афериста (то твоите думи) Цацаров?
Иначе, нека те информирам, че като гръмна аферата Костинброн, ДСБ поиска отлагане на изборите.
05 Септември 2014 11:22
"Икономика и организация на труда". Така поне се водеше до 1981-а ...

05 Септември 2014 11:22
Според мен, след 1944 г. България не е имала нито един сносен премиер. А Костов е изкуфял напълно. Не че е бил нещо преди. Буца.
Че кои са сносните преди 44та? Тези дето ни вкараха в 4 войни и 3 национални катастрофи със стотици хиляди избити + бомбардирани градове?
*
Колкото до Костов - има малка, но креслива група привържници. Той дълго време се възползва от невежеството на електората си - досущ като Доган. Сега обаче останаха само пълните идиоти.
05 Септември 2014 11:26
Лаборантът МЪЛЧА за Престъпната Афера на Манолова-Дудука-Цацаров
Каква е тази "престъпна" афера? Манолова подава сигнал за предполагаема измама. Прокуратурата разследва. Дудука отива да отразява разследването, бие се с местните и т.н. Престъпление е ако имаш основателни предположения за изборна измама и не подадеш сигнал - тогава ставаш съучастник.
05 Септември 2014 11:31
След изборите са нужни програмно правителство и национално съгласие

С участието на ДСБ, нали така?
05 Септември 2014 11:45
Този човек е много умен, но и той има кусури..Не му ли е неудобно, че щерка му вземала 30 хиляди лева месечно като...консултант от КТБ фирмички??? Как става тая работка??
05 Септември 2014 12:11
Човекът е много умен. Ама що взимал пари за консултации. Е що да не взема- не нито на държавна работа нито политик. Щом има кой да му дава на свободния пазар значи е ценен, толкова колкото му дават. Според вас акъла е без пари и ще го раздават на всеки...
Човекът е умен и трябва дасе използва от нацията. Именно неспособноста на бантустанското общество да използва потенциала на отделната личност в общите дела е причина тази окаяна територия да на този хал.
Нямало свестен мин.пред. след десети. Ангели няма, вие от търсене на идеалния/на вас да ви пасва/ за това сте стиганали до баце...
Има хора със съществени заслуги в управлението и реформите и Костов е един от тях, колкото и да се оптивате да изкарате всичко черно или бяло...
05 Септември 2014 12:58
* във ВИИ винаги е имало специалност "икономика на труда" (само наименованията се променяха) - бълваха прочутите ТРЗ-кадри
* до 1973 в този ВУЗ имаше само два факултета (структура, май наследена от свободния университет) - отраслово- и общоикономически, през 1974 се създаде и търговски факултет с две специалности - вътрешна и външна търговия, с годините добавиха и МТС, през 1975-76 придоби малко или много сегашната си структура с нов факултет МИО (първоначално само с една специалност, през 1977 по внушение на Нора Ананиева като противовес на МГИМО и Бабелсберг бе създадена и МО), понастоящем е пълна порнография;
* един от най-устойчивите митове през последните 25 години е този за икономиста Костов - моля да вникнете, че особата е икономист само по образование, нито минута не е ръководил стопанско предприятие, даже не е работил като икономист, след дипломирането си е асистент "политикономия на социалицма" във ВМЕИ "Ленин", дисертацията му е на модерна за онова време тема от иконометрията; Подобен на Костов случай е митът около агента Николай, упорито поддържан до днес.
* обстоятелството, че Костов е икономист само по диплома не го прави лош политик или държавник (моля не бъркайте човешките му недостатъци с качествата му на политик), Костов успя там където други с претенции се провалиха поради някои свои характерови особености, други го провалиха - за сведение на онези, които ще търсят под вола теле - не съм костовак, нито седераст, нито гербудист, опитвам се да бъда обективен, доколкото мога;
05 Септември 2014 13:13
Не му ли е неудобно, че щерка му вземала 30 хиляди лева месечно като...консултант от КТБ фирмички???



А внучка ми работи във фирма, която доставя офис материали (и) на КТБ фирмички. И да знаеш хич не ми е неудобно.
05 Септември 2014 13:20
проф. дървингов 05 Септември 2014 12:58
Забрави цял факултет - статистика, счетоводство и МОИИ
В МО мисля, че приемаха през 1975, но не помня дали беше първият випуск.

05 Септември 2014 14:05
Много пари ли се правят от лаборатории за управление на рисковете?
Интересно на коя дата е писал последната двойка на студент по политикономика? Или може би като виден дисидент е писал шестици на всички като протест срещу лъжите които е бил принуден да преподава?
Някога изпитвал ли е чувство за срам? За нещо си?
И дали лаборатория ни трябваше, за да преценим риска хора като Костов да редуцират държавата от 9 на 6 милиона за 25 години?
05 Септември 2014 14:20
Още от детските приказки помня,че злобата убива онзи,който я носи в себе си.Виждам,че всички коментари са към личността на г-н Костов.Ако се заслушвахме в съветите на умните българи, без значение от политическата им ориентация,нямаше да сме на опашката в Европа.Но стадото следва онзи,който му обещава светло бъдеще без да работи яко.
05 Септември 2014 14:42
Интересно на коя дата е писал последната двойка на студент по политикономика?


Много се извинявам, колега, но предметът е "политикономия" (политеос, ойкономия, гр.), не би трябвало да се бърка с "икономика".
05 Септември 2014 14:56

Маргарет
05 Сеп 2014 14:20

Още от детските приказки помня,че злобата убива онзи,който я носи в себе си.Виждам,че всички коментари са към личността на г-н Костов.Ако се заслушвахме в съветите на умните българи, без значение от политическата им ориентация,нямаше да сме на опашката в Европа.Но стадото следва онзи,който му обещава светло бъдеще без да работи яко.


Маргарет, оставям ти за размисъл думите на любим приказен герой:

"- Знаеш ли кое му е тъжното на предателството?
- Кое?
- Това, че Никога.. ама никога нe идва от враг..."

Ако искаш да разбереш всички коментари към личността на Костов обаче, ще трябва да излезеш от детските приказки.
Костов беше един от най-умните ни политици, но е егоист и предаде надеждите на много чисти в желанието си за промяна хора.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД