При стрелба с гранатомет се е взривил снаряд, произведен през 1984 г.
Полигонът е нает от американската фирма "Outguns.
Разследването се поема от Окръжна прокуратура - Пловдив, съобщиха от прокуратурата. На мястото на инцидента се намират окръжният прокурор на Пловдив и екип от следователи от Следствения отдел на Окръжна прокуратура - Пловдив. По разпореждане на главния прокурор Сотир Цацаров на място е изпратен и дежурният мобилен екип от НСлС. Министърът на вътрешните работи Румяна Бъчварова също пътува към мястото на инцидента.
Пострадалите са транспортирани в болница "Св.Георги" в Пловдив. Най-тежко засегнатият от взрива на полигона в Анево е американец и е с опасност за живота. Той е с липсваща дясна длан, разкъсни рани на дясна мишница и предмишница, както и на лявата ръка. Мъжът е с фрактура на черепа, много наранявания по корема и лявото бедро и пневмоторакс на дясна гръдна половина, съобщиха за Дарик от Университетска болница.
Икономическият министър Божидар Лукарски коментира пред "Фокус", че единственото общо между инцидента в Анево и ВМЗ-Сопот е полигонът, който се е ползвал.„Полигонът се ползва от частна фирма по договор, който е сключен наскоро, с всички необходими заверки, от фирма „Outguns". Боеприпасът, който се е взривил и е причинил инцидента е бил некачествен и е собственост на фирмата. Той е произведен през 1984 г. от ВМЗ-Сопот и преди 4-5 години е продаден на фирмата", обясни Лукарски. Той подчерта, че причината за инцидента е свързана изцяло с частни фирми.„Инструкторът, който е бил там и е леко ранен, е човек от частна фирма "Arcos". Единственото общо, което има ВМЗ-Сопот с този случай, е полигонът, на който се провеждат ученията", отбеляза министърът на икономиката.
Представител на Министерството на отбраната заяви пред бТВ, че пострадалите не са нито български военни, нито военни от съюзнически държави, които провеждат учения с български части на наша територия.
Полигонът Анево е разположен недалеч от Иганово, където неотдавна също имаше експлозии.
При пробите на РПГ в с. Анево не са спазени елементарните мерки за безопасност. Това каза за „Фокус” Иван Бояджиев, експерт по сигурност . „Фирмата, отговорна за инцидента в Анево е българска и изкупува нечия продукция - в случая РПГ. Целта е била да се продава някъде, като в тази сделка участват и американци”, обясни Бояджиев. Той отбеляза, че когато се продава продукция, тя трябва да бъде показана на клиента, за да е сигурно, че работи. „Винаги може да се очаква, че едно РПГ може да се взриви по някакъв начин – или самото устройство, или гранатата, която се вкарва в него. Затова при стрелбата остава само един човек, а не както тук още четирима. Трябвало е те да бъдат настрана”, подчерта експертът. Той уточни, че има случаи, в които дори може да се наложи да се произведе изстрел без да участва човек, тоест спусъкът на гранатомета да се дръпне дистанционно. „Толкова хора не могат да участват в едно изпитание, те трябва да стоят настрана зад някаква преграда. В никакъв случай зад самото изделие”, допълни Иван Бояджиев