Неизползваният отпуск за 2015 г. ще изгаря, ако не се вземе до края на 2017 г. Това положение за две години давност на полагаемата годишна почивка на служителите в Кодекса на труда оставиха депутатите при окончателното гласуване в зала на промените в Кодекса на труда. Запазването на давността стана възможно, след като депутатът от ДПС Хасан Адемов оттегли предложението си да отпадането й. Адемов всъщност внесе предложението на социалното министерство за премахване на въведената от ГЕРБ давност, но партията на Бойко Борисов бе категорично против. Според ГЕРБ отпуските трябва да горят след 2 години, за да не се стигне до натрупване на много дни, както беше при чиновниците в държавната администрация преди въвеждането на давността.
"Получих уверение, че МТСП в наредбата за реда за ползване на отпуските ще запише отделен текст, с който работодателят ще е длъжен в началото на всяка година да уведомява работниците си колко отпуск имат за ползване", мотивира се Адемов. Депутатите приеха окончателно и отпадането на графиците за отпуските за всички фирми, които отново бяха въведени от ГЕРБ. Според новия текст работникът трябва да ползва не по-малко от половината от полагаемия му се отпуск в рамките на годината. Може да отложи другата половина, но работодателят е длъжен да му осигури възможност да я ползва до средата на следващата година. Служителят може да си вземе отпуск и без съгласието на шефа, ако го уведоми писмено 14 дни предварително. Работодателят също може да пусне служителите си в принудителен отпуск, ако те не искат да излязат в отпуска или пък всички служители си ползват почивката по едно и също.
Депутатите одобриха окончателно и въвеждането на нов вид трудов договор - за един ден за работници по прибирането на реколтата от плодове и зеленчуци. С един работник могат да се случат най-много 90 договора за една година, за да се избегне възможността тази временна заетост да стане постоянна. От социалното ведомство очакват между 60 хил. и 100 хил. души да бъдат наети до края на годината по този начин. Те ще получават поне минималното възнаграждение според осигурителния праг за сектора, а надницата ще се плаща в края на работния ден срещу разписка на ръка. Това няма да се брои за трудов стаж, но ще се плащат осигуровки. Ако получават помощи за безработни, дори и да бъдат наети на трудов договор за един ден, тези работници ще продължат да получават парите. БСП бяха против въвеждането на този вид договор, защото според тях се нарушават правата на сезонните работници. "Не може да има трудов договор за един ден. Неслучайно от него не са предвидени никакви социално-осигурителни последици. Няма никаква пречка да се сключва граждански договор за такъв тип краткотрайни отношения по полагане на труд", коментира Михаил Миков (БСП). "Тези хора ще бъдат узаконени. Те няма да работят в сивата икономика", отвърна Светлана Ангелова (ГЕРБ).
В ПЕНСИЯ
Депутатите одобриха единодушно и предложението работодателят да може да уволнява служителите си, които са навършили годините и стажа за пенсия, само на това основание едностранно и без тяхно желание или съгласие.