Цветанка Ризова, bTV: Може ли да разчита (здравният министър) на вашата подкрепа на ГЕРБ?
Цветан Цветанов, ГЕРБ: Искаме да има стабилност, искаме да има прогнозируемост при реализирането на всяка една здравна реформа. И министър Москов, и правителството могат да разчитат на подкрепата на българския парламент. (...)
ЦР: Добре. Сега, няколко въпроса, на които ще ви помоля по-кратки отговори да дадете. Няколко тези на Борисов искам да ви прочета и да ми кажете дали ги приемате. „Кабинетът съществува благодарение на ДПС", този кабинет „Борисов 2"?
ЦЦ: Има логика.
ЦР: Защо?
ЦЦ: Защото знаете, че ДПС не участва в управлението и това, което успяхме да формираме като парламентарно мнозинство е във всички останали партии, които се консолидираха около реализирането на този управленски мандат. Но тук искам да подчертая нещо много важно. Всички парламентарно представени групи в момента са важни за реализирането на политиките на българското правителство. И точно затова мога да кажа, че винаги съм провеждал разговори и с ДПС, и с БСП.
ЦР: ДПС ви е толкова важна, колкото всички останали парламентарни групи?
ЦЦ: Разбира се. Защото, когато правим конституционни реформи, когато трябва да направим реформи, свързани със съдебната система, когато трябва да направим реформи в сферата на здравеопазването, на образованието, трябва да намерим този консенсус и трябва да търсим тази парламентарна подкрепа от всичките парламентарно представени групи. И тук мога да заявя категорично, че на председателски съвет, и когато говорим по същество, ние намираме много допирни точки. Дори министрите минават през всичките парламентарни групи въпреки диаметралните различия. Днес дори беше поставен въпросът от господин Москов към „Атака", че е в състояние да отиде и при тяхната парламентарна група да обясни всичко това, което ще се предприема в здравния сектор.
ЦР: Добре. Следваща теза - „ДПС ще стане приемлива партия, когато Пеевски не е депутат".
ЦЦ: За мен и към настоящия момент всичките парламентарно представени групи са допустими за разговор за формирането на мнозинства и за реализирането на управленската програма на днешното правителство.
ЦР: Точно на вас не ви ли е трудно да говорите с ДПС? Караха Ви да ги гледате в очичките? Помните ли тези разговори? ("Г-н Цветанов! Обърнете се, обърнете се! Не се правете! Г-н Цветанов! Да ви кажа - вие вадите много лъжи. Но тепърва ще излизат вие с колко криминално проявени лица сте се виждали. Това ви го обещавам лично. Но аз няма да се занимавам с вас. Правораздавателната система се занимава, г-н Цветанов, с вас. За да ви накаже за всички престъпления, които извършихте, а те са много, г-н Цветанов." Делян Пеевски. Б. р.)
ЦЦ: Момент! Аз ги помня много добре. Но знаете ли, че тогава в българския парламент депутатите се разминаваха и не се поздравяваха? Това веднага даваше един много тежък рефлекс върху обществото. Какво постигнахме за тази година и половина на конфронтация, която беше генерирана от тогавашното формиращо мнозинство - и БСП, и ДПС, и „Атака"? Знаете ли, че днес на изслушването на вицепремиера Румяна Бъчварова и министър на вътрешните работи на БСП аз им благодарих за конструктивния разговор, който водим в изслушването на министъра на вътрешните работи, защото това са реалните политики.
ЦР: Голям катарзис сте преживели, господин Цветанов.
ЦЦ: Момент, момент! Междуличностните проблеми или междуличностните нападки не решават проблема. Ние сме избрани от българските избиратели, за да намерим общ диалог за реализирането на конкретни политики. Българските избиратели дадоха тази конфигурация от 8 парламентарно представени партии. Аз нямам никакъв проблем да си разговарям с който и да било от парламентарните групи, защото формирането на тези мнозинства по важни текстове е важно за бъдещето на страната.
|
|