Синдиците на КТБ публикуваха обновени списъци на гражданите и фирмите, които са правили цесии и прихващания след поставянето на банката под специален надзор. Тези данни бяха оповестени за първи път в началото на ноември миналата година.
В списъка изпъкват препродадената БТК, замесената в скандални заменки "Еър пропърти девелопмънт" и фирмата на Цветан Василев "Бромак". Те са сред компаниите, поискали да спасят най-много средства от фалиралата КТБ с цесии и прихващания. БТК е поискала 10 цесии за над 129 млн. лв. Фирмата на Цветан Василев "Бромак" е поискала цесия за повече от 41 милиона евро. Друга цесия - за 97.5 млн. лв. - е извършена от обявената в несъстоятелност "Еър пропърти девелопмънт", която стана известна като продавач на един от най-скандалните заменени имоти - 1043 дка плаж край Балчик. В списъка е и държавната БЕХ, която е цедирала над 29 млн. лв. Строителният бос Александър Сталийски и приятелката му Виолета Сечкова също са сред клиентите на КТБ, поискали солидни цесии. Сталийски е прехвърлил вземане за 20 млн. лева и 3.3 млн. евро, а Сечкова е цедирала вземания за почти 10 млн. лева и 1.6 млн. евро. Бизнесменът Едоардо Миролио е направил цесии за 12.8 млн. лева, 3.5 млн. евро и 2.2 млн. долара като физическо лице. С фирмата си той е цедирал още почти 25 млн. евро.
Утре пък изтича срокът, в който синдиците на фалиралата КТБ трябва да публикуват данни за раздаваните от трезора кредити без обезпечение, както и за заемите с привилегировани условия. Според Закона за кредитните институции тази информация трябва да бъде предоставена до 8 януари, когато се навършват 6 месеца от вписването на несъстоятелността на КТБ в търговския регистър. Поправката в закона бе направена през миналата година.
През миналата година с промени в Закона за банковата несъстоятелност синдиците получиха и възможност да наемат фирма, която да проследи какво е станало с парите от КТБ. Наетата "Аликс Партнърс" приключи проучването си още през есента, но докладът й се оказа секретен. Преди месец депутатите Мартин Димитров и Петър Славов от Реформаторския блок, Методи Андреев от ГЕРБ и Валери Симеонов от Патриотичния фронт внесоха жалба срещу мълчаливия отказ на Фонда за гарантиране на влоговете в банките да предостави част от данните в този доклад. Те настояват да се разкрие кои са лицата на публични длъжности, които са имали връзка с източването и фалита на трезора. "Представете си, че в този доклад има съдии, които впоследствие гледат дела, касаещи КТБ, или депутати, които пишат банково законодателство", заяви тогава Мартин Димитров.
|
|