Секретният доклад за изчезналите милиарди от КТБ днес ще бъде внесен в Народното събрание. Това съобщи през уикенда премиерът Бойко Борисов. Документът, подготвен от международната разследваща компания "Аликс партнърс", ще бъде заведен в секретното деловодство на НС, което означава, че той не може да бъде изнасян и споделян и че със съдържанието му ще могат да се запознаят само депутатите.
"В понеделник ще ни изпратят писмо, в което като начало ще можем целия доклад, без никакви зачерквания или съкращения, да пратим в парламента, където 240 депутати да могат да се запознаят с него", обясни Борисов. "Вкараме ли го там, при този разнороден парламент всеки ще може да го прочете и да го разкаже", допълни премиерът. Все пак той смятал да продължи "разговорите за пълното разсекретяване", така че може докладът да бъде публикуван и достъпен за всички на сайта на финансовото министерство.
Добрата новина е, че докладът ще влезе в парламента в автентичен вид, т.е. без "редакторски" поправки и съкращения. Според запознати от самата компания са настояли да се даде пълен достъп до констатациите, които интересуват обществото, а само частта с препоръките за събиране на парите, която засяга работата на синдиците, да остане секретна.
Това е успех на обществения натиск, макар и частичен. Докладът бе готов още миналата есен, но позицията на българското правителство бе, че има изрична клауза за конфиденциалност в договора между възложителя - синдиците на КТБ, и фирмата следотърсач "Аликс партнърс", и че не не бива да се огласява нищо, което може да подскаже докъде е стигнало разследването и да ориентира източилите банката да прикрият по-добре дирите си. Неколцина депутати от различни парламентарни групи обаче поведоха битка, притискаха институциите с въпроси и настояване да се публикува важна за обществото информация, а след поредния отказ на финансовия министър заведоха дело във Върховния административен съд. Съдът образува дело и вече събира доказателства, а само преди дни премиерът Бойко Борисов изненадващо обяви война на тайните и съмненията около магистрали, КТБ и прочее и нареди на министър Горанов да поиска от "Аликс" съгласие за разсекретяване на доклада.
"Аликс партнърс" е една от най-добрите в света в тази сфера. Това е компанията, която спаси "Дженерал мотърс" от фалита. Проблемът е, че ловът на изчезнали капитали е най-успешен, когато се организира бързо, за седмици, а договорът с "Аликс" беше сключен година, след като гигантът КТБ бе затворен от БНБ и се срути. Освен това не е ясно заданието на договора. Възможно е възложителят да е поискал основно проследяване на активите, свързани с мажоритарния собственик Цветан Василев, а обществото се интересува от цялата истина за политическия чадър и икономическите връзки, довели до разцвета и до разгрома на банката.
НА СЪД
Междувременно вторият по големина акционер в КТБ - Оманският държавен фонд, заведе дело в Арбитражния съд към Световната банка във Вашингтон. Фондът внесе документите още през есента, но новината сега е, че на 16 февруари е формиран трибуналът и процесът може да започне. Оманските акционери съдят България в лицето на Министерството на финансите, защото държавата отхвърли всичките им опити и планове за спасяване на банката. Защитници на България по делото "КТБ" във Вашингтон са Arnold & Porter и "Томов и Томов". Първата кантора съветва правителството и по споровете с двете американски централи край Стара Загора. Оманският фонд е наел известната юридическа компания Freshfields Bruckhaus Deringer. През октомври пък Reuters обяви, че Оман настоява да получи най-малко 150 милиона евро, защото България е нарушила ключови принципи за равно третиране и защита на инвеститорите с начина, по който е реагирала на срива на банката. Миналата година адвокатите на Цветан Василев твърдяха, че фондът е завел дело срещу България за 700 милиона евро пред европейските институции, но потвърждение за това няма.
