![]() |
Шефът на КЕВР Иван Иванов отдавна иска повече права за КЕВР, а Александър Йорданов - на заден план, предлага наказанията да зависят от приходите на фирмите. |
Част от новостите предвиждат КЕВР да може да изисква съществуващи записи на телефонни разговори и предаване на данни, или да поиска от съда да наложи запор на движими вещи и вземания. Предвижда се също регулаторът да може да поиска и възбрана върху недвижими имоти. Ще могат да се правят и предложения за временно лишаване от право за упражняване на определена професия или длъжност, става ясно от протокола на закритото заседание.
Друга промяна в Закона за енергетиката засяга размера на санкциите, които може да налага регулаторът при нарушения. За юридически лица те са в границата между 20 хил. лева и 150 хил. лева в зависимост от нарушението. Експертите на КЕВР обаче настояват, че глобите трябва да бъдат по-големи. Според Александър Йорданов, член на КЕВР, не е все едно дали нарушението се извършва от фирми с доминиращо положение на пазара, или не. Затова той предлага санкцията да бъде обвързана с размера на приходите.
Йорданов дава и пример със санкция от 1 млн. лева и ефекта, който би имала тя за Националната електрическа компания (НЕК), или за по-малък субект на пазара, съобщава Инвестор. От изказванията на комисарите става ясно, че текстовете не прецизират в пълна степен и кой носи наказателната отговорност в случай на нарушения.
ИСКАНИЯ
Още през лятото КЕВР обяви, че ще предложи промени в Закона за енергетиката със санкции, които да бъдат налагани от регулатора при установяване на нарушения на пазара на електроенергия. "При промените, които ще се направят в Закона за енергетиката, по всяка вероятност ще предложим да се разпише процедура, също така и правомощията и санкциите, които могат да се налагат при нарушение на правилата за работа, ако се установят такива", каза председателят на КЕВР Иван Иванов.