Лидерите на главните институции на ЕС откриха заедно с президента и премиера на България европредседателството на церемония в четвъртък вечерта, изпъстрена с възторзи и гафове. В Народния театър "Иван Вазов" най-много аплодисменти събра председателят на Европейския съвет Доналд Туск (Полша), който специално за случая бе научил български и произнесе речта си с осезаем акцент, но безгрешно. Той започна със стих от "Отечество любезно, как хубаво си ти!" на Вазов и завърши с похвала за физиката на премиера Бойко Борисов: "С министър-председател, който би могъл да сплаши не един тракийски воин, ще се справите".
Борисов видимо се трогна и толкова се увлече да хвали Туск, че забрави да благодари на останалите официални лица, казали хубави думи за България. "Аз мисля, че след словото на нашия приятел Доналд Туск всяка реч или всяко изказване е неуместно", заяви той, имайки предвид себе си, защото говори последен и бързаше да приключи. Но след Туск реч произнесе и председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер. За финал Борисов добави: "Спирам, защото повтарям, нека да се насладим още веднъж на тази изключителна - в моя живот такава реч като на Доналд Туск не съм слушал - не ми е било толкова приятно и по никакъв начин не искам да се отдалечаваме от нея."
Жан-Клод Юнкер, който също започна с българско "добър вечер", внесе личен елемент, като напомни собствената си заслуга за членството на България в ЕС. "Преди 11 години, през 2007-а, България се присъедини към европейското семейство. Но този процес започна много преди това. И аз лично се възприемам като малка част от този забележителен европейски път на България още от деня, в който подписах Договора за присъединяването й през април 2005 г. в качеството ми на министър-председател на Люксембург, ръководещ ротационното председателство на Съвета на ЕС."
Българското председателство прецени следващите му думи за неуместни и не ги допусна на официалния си сайт, въпреки че всички други речи бяха в пълен текст. Същите думи бяха изрязани и в английската версия на речта. Те обаче фигурират на сайта на Европейската комисия и гласят следното: "Трябва да знаете - ако бях отказал да подпиша, нямаше да сте член. Така че, бъдете благодарни, че бях в добро настроение, с оптимистичен поглед към бъдещето. Защото много години като премиер и като финансов министър аз се възхищавах на постиженията на българското общество, най-вече на най-бедната част на българското общество - колко усилия, колко жертви бяха направени от всички онези, които силно вярваха в европейското бъдеще на България. Така че сега е наш ред да кажем "благодаря" на България."
Стремежът за контрол какво се говори за европредседателството пролича и по време на пресконференцията на другия ден в НДК на Бойко Борисов и Жан-Клод Юнкер. Там мнозина журналисти, желаещи да поставят въпроси, разбраха, че нямат шанс, защото предварително са определени приемливите за организаторите техни колеги. От българските медии достъп до микрофона получиха представители на Би Ти Ви, БНР и "24 часа", а от чуждите журналисти бяха избрани германец, британец и португалка.
На въпрос дали "възприятието за България като за най-корумпираната в Европейския съюз е обвързано с присъединяването към Шенген и еврозоната", Юнкер даде рамо на Борисов преди очаквания вот на недоверие към правителството заради несправяне с корупцията. "За мен това е една твърде опростенческа идея, защото в крайна сметка това би означавало да кажа, че цяла България е изцяло корумпирана, заяви той. Но аз трябва да отбележа, че българското правителство се бори с корупцията и с феномена "корупция" и постига значителен напредък в това отношение през последните години. Аз съм убеден, че този проблем ще намери своето решение, което ще покаже и на другите, че в никакъв случай не може да се каже, че България е една изцяло корумпирана страна. Но проблем с корупцията има, такъв обаче има и на други места."
Единственият въпрос, по който имаше леко разминаване между Борисов и Юнкер, бе за Турция. "Нека да напомня това, което съм казвал вече, че Турция има своите европейски амбиции и ние ще видим просто какъв ще бъде напредъкът, който Турция ще постигне през следващите месеци, но досега не можем да говорим за напредък, след като има журналисти в турските затвори", каза Юнкер. Борисов репликира: "Ако позволите и аз да отговоря, разбира се. Турция е голям наш съсед. Спазването на споразумението за миграция е изключително важно за Европа. Все пак, нека да не забравяме, откакто Европейският съюз подписа споразумението с Турция, миграционният поток намаля в пъти, и то много пъти. Помните в каква криза беше тогава Европа. А последиците от това продължават да тресат, и то големи държави в Европа." След това добави: "Ние държим стриктно на спазването на закона за свободата на медиите и действително аз се надявам турското правителство да ревизира това свое отношение към тях."
Към присъстващите около 200 журналисти Борисов се обърна с назидателен тон, като ги инструктира: "Клишето "България-Румъния-Шенген" се надявам да изчезне скоро, защото действително не го заслужаваме. Както и за еврозоната."
А за отношенията ЕС - Турция изрази съжаление, че България в крайна сметка е потърпевша: "Докато ние бяхме най-лоялните членове на ЕС, "Южен поток" се трансформира в "Турски поток", който ще минава през натовска Турция, натовска Гърция и натовска Италия. Това да бъдеш лоялен не значи, че трябва да бъдеш наказан", възмути се Борисов.
---------------------------------
Разминаване с Туск за Полша
Борисов гледа скептично на наказателната процедура срещу Полша заради авторитарния й уклон, писа вчера "Файненшъл таймс" в кореспонденция от София. "Ако трябва да гласуваме, ще имаме безсънни нощи как да гласуваме. Надявам се да не се налага да правим това", казал той в четвъртък пред група чуждестранни журналисти.
Силно оспорваната съдебна реформа в Полша, която поставя правосъдието под политически контрол, накара ЕК да задейства през декември процедурата по чл. 7 от Договора за ЕС, която може да доведе до отнемане правото на глас на страната.
Доналд Туск не бива да се меси в полската политика, предупредил още Борисов, цитиран от брюкселския сайт "Политико". Той отбеляза, че с Туск са от едно политическо семейство - на Европейската народна партия - и са приятели, "но ние трябва да останем неутрални, безпристрастни".
"Нямам никакви съмнения, че една от целите на "Закон и справедливост" е да "освободи" полските политици от бремето на ЕС", заяви в понеделник Туск.
Министърката за европредседателството Лиляна Павлова пък е цитирана, че България лесно би прехвърлила полския казус за втората половина на 2018 г., когато Австрия поема председателството. Според "Файненшъл таймс" подобна ситуация би била конфузна за Виена, тъй като политическият фурор след влизането на крайнодясната Австрийска партия на свободата в правителството на страната през 2000 г. стана повод ЕС да създаде процедурата по член 7 в Договора за ЕС. Сега същата партия отново е в управлението на Австрия.
--------------
100 млн. евро от плана "Юнкер"
Преди пресконференцията журналистите наблюдаваха в НДК как българският министър на земеделието Румен Порожанов подписва заем от 100 млн. евро по плана "Юнкер" за предприятието за селскостопански и лекарствени продукти "Биовет" на Кирил Домусчиев. Самият Домусчиев също подписа, както и заместник-председателят на ЕК Юрки Катайнен и вицепрезидентът на Европейската инвестиционна банка Андрю Макдауъл. Заемът се гарантира от Европейския фонд за стратегически инвестиции и ще отиде за съоръжение за ферментация в Пещера с цел производство на хранителни добавки, ензими, пробиотици и лекарства за животни, както и за нов завод в Разград за производство на ваксини също за животни.
ПОГЛЕД ОТВЪН
"Тагесцайтунг": Климатичните промени са измама според българския екоминистър
Българският министър на екологията доскоро твърдеше, че научните констатации за климатичните промени били измама. И сега този човек ще председателства Съвета на екоминистрите, възмущава се германският "Тагесцайтунг". "Глобалното затопляне е бизнес със страха", "Нивото на океаните няма да се повиши заради топенето на ледниците", "Температурите днес са толкова високи, колкото и преди сто години" - тези изявления не са част от фалшивите новини на американския президент Доналд Тръмп. Това са цитати на един човек, който в момента оглавява политиката на ЕС по опазване на околната среда и климата: Нено Димов, министър на околната среда и водите, който в рамките на българското европредседателство през следващите шест месеца ще ръководи Съвета на екоминистрите в ЕС", пише авторът на статията Бернхард Пьотер. "Така начело на екологичната и климатична политика, засягаща 500 милиона европейци, за пръв път застава политик, който открито се обявява против научния консенсус за промяната в климата и против климатичната политика на ЕС. В момента Димов не вдига много шум по темата, но и не се отказва от предишните си изявления".
"Монд": Структурни проблеми мъчат българската икономика
Въпреки стабилния растеж икономиката на страната, която пое ротационното председателство на ЕС от 1 януари, остава подкопана от многобройни структурни проблеми, пише френският "Монд". Страната, която се присъедини към ЕС през 2007 г., привлича все повече ИТ услуги благодарение на ниските заплати и ниската ставка на корпоративния данък (10%). Hewlett Packard и KPMG отвориха сервизни центрове близо до София. Uber е отворил там свой център за развитие. Ръстът се дължи и на динамиката на потреблението. При 6.4% ниво на безработицата...
Българският министър на екологията доскоро твърдеше, че научните констатации за климатичните промени били измама. И сега този човек ще председателства Съвета на екоминистрите, възмущава се германският "Тагесцайтунг". "Глобалното затопляне е бизнес със страха", "Нивото на океаните няма да се повиши заради топенето на ледниците", "Температурите днес са толкова високи, колкото и преди сто години" - тези изявления не са част от фалшивите новини на американския президент Доналд Тръмп. Това са цитати на един човек, който в момента оглавява политиката на ЕС по опазване на околната среда и климата: Нено Димов, министър на околната среда и водите, който в рамките на българското европредседателство през следващите шест месеца ще ръководи Съвета на екоминистрите в ЕС", пише авторът на статията Бернхард Пьотер. "Така начело на екологичната и климатична политика, засягаща 500 милиона европейци, за пръв път застава политик, който открито се обявява против научния консенсус за промяната в климата и против климатичната политика на ЕС. В момента Димов не вдига много шум по темата, но и не се отказва от предишните си изявления".
"Монд": Структурни проблеми мъчат българската икономика
Въпреки стабилния растеж икономиката на страната, която пое ротационното председателство на ЕС от 1 януари, остава подкопана от многобройни структурни проблеми, пише френският "Монд". Страната, която се присъедини към ЕС през 2007 г., привлича все повече ИТ услуги благодарение на ниските заплати и ниската ставка на корпоративния данък (10%). Hewlett Packard и KPMG отвориха сервизни центрове близо до София. Uber е отворил там свой център за развитие. Ръстът се дължи и на динамиката на потреблението. При 6.4% ниво на безработицата...