![]() |
Според неправителствената организация, ако предложенията на Пеевски се окажат непропорционални, те ще влязат в конфликт с гарантирани от конституцията права. |
"Ако предложенията се окажат непропорционални, те ще влязат в конфликт с гарантирани от конституцията права. Така например могат да доведат до цензура или до нарушаване на правото на стопанска инициатива и свободата на договаряне", се казва в становището. Според неправителствената организация текстовете, внесени от депутата от ДПС, имат "сериозен потенциал за конфликт на интереси и нелоялна конкуренция" заради факта, че един от вносителите е сред основните участници на медийния пазар. Освен това ще се засегне сериозно търговската тайна.
През февруари Пеевски и съпартийците му Йордан Цонев, Хамид Хамид и Велислава Кръстева внесоха поправки в Закона за задължителното депозиране на печатни и други произведения. Те поискаха разширяване на кръга на медиите, които са длъжни да декларират действителния си собственик. Към печатните медии бяха добавени онлайн изданията, радиа, телевизии и информационни агенции. Освен това законът "Пеевски" предвижда медиите да декларират финансирането си, но без договорите си с държавни институции и банковите си заеми, както всъщност се осъществява контролът върху медиите.
Асоциацията поставя под съмнение идеята на Пеевски да раздели медиите на две групи - такива, които се финансират от "обичайна дейност" (без да е ясно какво съдържа това понятие) и от банкови кредити, за които не се създават задължения за осветяване, и на такива с "друго" финансиране.
"Осветляването на медийна собственост има смисъл тогава, когато се декларират и са публично достъпни не само непазарните, но и пазарните източници на финансиране и най-вече на рекламата, която по правило заема най-голям дял от финансирането на всяка медия. Декларирането само на определен вид доходи би могло да доведе до симулативни и прикрити сделки, с които да се избягва действителният източник на деклариране", смята АЕЖ.
Миналата седмица и кабинетът реши да се захване с медиите, като обяви, че ще направи проект, подобен на този на Пеевски. Разликата е, че в него се предвижда нов "отговорен държавен орган", който да налага санкции. Подобен закон ще бъде удобен предлог за натиск срещу независимите медии.
ДОСТЪП
Обществото трябва да има пълен достъп до информацията за държавно или европейско финансиране на медиите. "Въпреки че през последните години беше гарантирана базова публичност при договорите по линия на фондовете на ЕС, тя лесно беше заобиколена чрез използването на фирми посредници, на които бяха възлагани поръчките, които впоследствие сключват рекламни договори с медии, избрани по неясни и непрозрачни критерии", посочват от АЕЖ.