![]() |
Майкъл Лий поведе Меглена Плугчиева на лов за крадливи фирми, но тя му обяснява, че не е по европейски да ги отгърми без съд и присъда. |
Спешно извиканата от Берлин и назначена за вицепремиер по еврофондовете Меглена Плугчиева, заради която брюкселският надзирател Майкъл Лий смири гнева си за един месец, остави впечатление, че сякаш не е чела писмото му. Неговото искане да му се съобщят имената на фирмите, които предизвикват подозрение, че не са изрядни изпълнители на европрограми, удари на камък. Как така?!, сопна се г-жа Плугчиева на пресконференция в петък. Всички са изрядни, щом не се е произнесла прокуратурата и съдът. Вицепремиерът явно не е разбрал за какво става дума. Когато някой дава пари, не е длъжен да пита съда, защото не е длъжен да дава на всеки. Дали г-жа Плугчиева би дала назаем пари на Вальо Топлото, който още е невинен гражданин, защото не е осъден? Ами ще пусне ли финансиране по ФАР на фирма "Биндер", облажила се по братска линия с пари от пътния фонд?
Разбира се, че в такива случаи може
да се бие алармата и без намеса на съда,
защото става дума за доверие. Така например България още не е осъдена за нищо в Европейския съд в Люксембург, но това не попречи на Брюксел да й спре парите по ИСПА, ФАР и САПАРД. Щом е подкопала доверието към себе си, няма на кого да се сърди. По същата причина, когато на 16 юни се окаже, че не е изпълнила едно от главните условия на Майкъл Лий, той ще я бутне във финансовия фризер. Написа го ултимативно. Случи ли се това, България ще се хлъзне и към камерата за дълбоко замразяване, защото още преди да е ползвала пари по седемте оперативни програми, които й се полагат като пълноправен член на ЕС, ще получи отказ поради недостатъчен превантивен контрол. Нейната съпротива срещу Системата за ранно предупреждение, към която трябва да подава засечени по административен път сигнали за некоректните фирми, ще означава, че не приема общите правила.
Позоваването на върховенството на закона в този случай е несъстоятелно, не само защото не става дума ЕК да проверява по съдебен път на кого да вярва и на кого - не, а и защото българският съд няма авторитет в Брюксел. След като над България още виси официална заплаха да бъде санкционирана от предпазна клауза, която би означавала Европа да откаже да признава решенията на българските съдилища,
героичната поза на Плугчиева
няма кого да респектира. Нещо повече, може да излезе, че напразно е изучавала три години европейския опит от посолството ни в Берлин, защото там всяка некоректност на която и да е фирма води до автоматичното й изключване от достъп до обществени поръчки, кредити и пр., докато не докаже, че е невинна. Когато става дума за пари, тежестта на доказателството се обръща. Засекат ли те в конфликт на интереси, в данъчно нарушение, в пласиране на акцизни стоки с фалшиви бандероли, в нарушаване на търговски режим с ембаргови държави и какво ли не, влизаш в черния списък и без съд. В случая не важи правилото, че всяка фирма е невинна до доказване на противното. Ако искаш, води дела и обжалвай, но твоя е задачата да докажеш, че си невинен.
През последния изпитателен срок, отпуснат на България до 16 юни, ще има административни рокади, писане на наредби, подобряване на кореспонденцията, но не и главното - запориране на сметки, връщане на крадени пари, осъдителни присъди, разобличаване на мафиотски босове, повдигане на обвинения срещу министри и други висши чиновници. Вероятно най-голямата дързост на властта ще е да вземе имунитета на Румен Петков, който и без това каза, че ще го даде. Но това по никакъв начин няма да се отрази на "братя" Галеви, нито пък ще стане ясно защо министърът си е общувал с тях.
Истинският план за действие,
чакан от Брюксел и от българския народ, не е на дневен ред. Няма защо да се надяваме, че Р. Овч., до когото Вальо Топлото адресира зов отвъд решетките, ще отиде да му прави компания. За една година той бе изчистен до такава степен от всякакви подозрения, че вече смело дава съвети как се усвояват европари. Същото прави и Стефан Софиянски, който според българския съд е чист като сълза. След провала на "кражбата на века" с магистрала "Тракия" регионалният министър Асен Гагаузов и неговият предшественик Валентин Церовски дори няма да получат покана да споделят впечатления пред следствие и прокуратура. Затова пък бизнесмени с прочути прякори вече са се курдисали по трасето на недостроената магистрала, за да кандидатстват за лотове. Те всички са невинни, защото обратното не може да се докаже, щом прокуратурата подмята на журналистите - дайте ми доказателства и ще образувам проверка.
Кредитът на доверие, даден на Плугчиева за един месец, ще се стопи светкавично в сравнение с доверието, с което две години и половина бе насърчаван от Брюксел главният прокурор Борис Велчев. На 16 юли ще излезе вторият годишен доклад за несправянето на България с престъпността и в него ще тежи и пасивът, който Плугчиева ще инкасира на 16 юни. После изключването на България от достъп до структурни еврофондове ще бъде въпрос само на вътрешния график на заседанията в ЕК. До края на мандата си правителството има всички шансове да извади фактически държавата от ЕС и да я остави да членува само формално, колкото да си плаща годишната вноска. Така тя ще се окаже в по-лошо положение дори от Македония, която още не е започнала преговори за членство, но има право на достъп до предприсъединителните програми, без да й се налага да плаща членски внос.