"Дженерал мотърс" пусна луксозна лимузина, насочена специално към богати или важни китайци. Тя ще носи името "Буик Роям" и ще се прави от австралийското подразделение "Холдън", като няма да се продава на други пазари. Машината е петметрова, задвижва се от шестцилиндров двигател с обем 3,6 л и може да развива скорост до 240 км/ч. Изборът на типично американската марка "Буик" е обусловен от това, че тя вече е известна на китайците, проникнала е отвъд Великата стена и има разгърната дилърска мрежа.
"Просторната каросерия и класическите форми на "Роям" би трябвало да се харесват на висши китайски функционери и на бизнесмени, които ценят респекта", обяви представителят на GM в Шанхай Крис Гъбей.
Дизайнът на машината е монументален, уравновесен и авторитетен. Впечатление прави формата на радиаторната решетка, напомняща за по-старите мерцедеси. Добавянето на подобен акцент показва, че китайският елит очевидно споделя характерната новобогаташка страст към машините с трилъчевата звезда, която познаваме и у нас от ранните години на демокрацията. Може пък да става дума и за далекоизточна специфика. Корейските фирми също правят своите елитарни машини в псевдомерцедесов стил, независимо че като изпълнение са далеч от щутгартските качества.
"Роям" всъщност вече е позакъснял. Нуждите на новия китайски елит от представителни коли бяха преценени като достатъчно атрактивни и фирми, като "Ауди", БМВ и "Мерцедес" побързаха да се настанят в гаражите им. Миналата година в народната република са продадени над 95 000 луксозни лимузини. Особено впечатляващ удар направи "Ауди", която за една година успя да удвои продажбите на своите скъпи коли. За да навакса изоставането си, GM обяви, че ще лансира в Китай най-авторитетната си марка - "Кадилак". "Буик Роям" очевидно ще трябва да помага на офанзивата към по-непретенциозна, но все пак важна клиентела.
Повишеното търсене на скъпи и авторитетни коли е показателно за социалните процеси, съпътстващи развитието на "пазарно ориентираната социалистическа икономика". В нея разликата между бедни и богати нараства стремително, като новият елит се впуска във все по-разточително консуматорство. Огромен интерес има и към машини от типа на "Майбах" и "Ролс-Ройс". Интересно как ли тази консуматорска стихия се съчетава с официалната пропаганда и с комунистическата доктрина на властта. В здравите години на режима по улиците е имало само един тип представителни коли - лимузината "Червено знаме", която е била за висшите държавни и партийни дейци.
|
|