:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 195
Страници 18,309
За един ден 1,302,066
Ралица Агайн: Трябва да се инвестира в инфраструктура

Бизнесът ще натиска държавата да ликвидира дълга

Ефектите ще са спестени лихви, по-евтини кредити за фирмите и по-ниски данъци
В същината на разработваната повече от година от Съвета за капиталово формиране идея за бързо и радикално намаляване на държавния дълг стои разбирането, че държавата е най-лошият инвеститор и, че е редно натрупаните средства в резерва да се вложат в нещо смислено- като изплащането на дълга в Брейди облигации. Това заяви за в. "Сега" Кънчо Стойчев, председател на съвета. Той подчерта, че частните предприемачи са онези, които трябва да диктуват икономическите политики след като 70% от икономиката е в частни ръце. "Целта ни е да предизвикаме една патриотична нагласа за натиск на бизнеса върху политиците да предприемат бързо изплащане на "лошия" дълг", обясни Стойчев. Според инициаторите "лош" е дългът в Брейди облигации. Според Съвета за капиталово формиране ефектът от изкупуването ще е пестене на лихви по дълга, намаляване на годишните плащания с около 0,5 млрд. долара, намаляване на кредитния риск и поевтиняване на кредитите, отпускани за бизнеса.

"Всичко това е много по-значимо отколкото средствата от резерва да се вложат в един държавен фонд, който да инвестира в подкопаване на нов тунел под Шипка. В крайна сметка няма да има тунел, а 1 млрд. лв. държавна пара ще изтече в нечии джобове", коментира Стойчев. Генералният ефект от реализацията на идеята според него ще е намаляване на данъците, защото сега правителството набира пари за плащане на дълга от събраните данъци. Съветът настоява корпоративният данък да падне до 15%.

"Дългът вече не е толкова голям като съотношение към брутния вътрешен продукт, за да се налага бързото му изкупуване", контрира депутатката от НДСВ Ралица Агайн. Според нея е необходимо държавата да оправи инфраструктура си и да инвестира средства в това. "Ако българският бизнес купи Брейди облигации, държавата така или иначе остава длъжник. Просто се сменя кредиторът и национален капитал ще изтече от България", заяви царската депутатка, като подчерта, че това е коментарът й без да познава идеята в детайли.
1
253
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
01 Септември 2003 13:51
Защо ли имам впечатлението, че това някъде вече съм го чел?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД