В същината на разработваната повече от година от Съвета за капиталово формиране идея за бързо и радикално намаляване на държавния дълг стои разбирането, че държавата е най-лошият инвеститор и, че е редно натрупаните средства в резерва да се вложат в нещо смислено- като изплащането на дълга в Брейди облигации. Това заяви за в. "Сега" Кънчо Стойчев, председател на съвета. Той подчерта, че частните предприемачи са онези, които трябва да диктуват икономическите политики след като 70% от икономиката е в частни ръце. "Целта ни е да предизвикаме една патриотична нагласа за натиск на бизнеса върху политиците да предприемат бързо изплащане на "лошия" дълг", обясни Стойчев. Според инициаторите "лош" е дългът в Брейди облигации. Според Съвета за капиталово формиране ефектът от изкупуването ще е пестене на лихви по дълга, намаляване на годишните плащания с около 0,5 млрд. долара, намаляване на кредитния риск и поевтиняване на кредитите, отпускани за бизнеса.
"Всичко това е много по-значимо отколкото средствата от резерва да се вложат в един държавен фонд, който да инвестира в подкопаване на нов тунел под Шипка. В крайна сметка няма да има тунел, а 1 млрд. лв. държавна пара ще изтече в нечии джобове", коментира Стойчев. Генералният ефект от реализацията на идеята според него ще е намаляване на данъците, защото сега правителството набира пари за плащане на дълга от събраните данъци. Съветът настоява корпоративният данък да падне до 15%.
"Дългът вече не е толкова голям като съотношение към брутния вътрешен продукт, за да се налага бързото му изкупуване", контрира депутатката от НДСВ Ралица Агайн. Според нея е необходимо държавата да оправи инфраструктура си и да инвестира средства в това. "Ако българският бизнес купи Брейди облигации, държавата така или иначе остава длъжник. Просто се сменя кредиторът и национален капитал ще изтече от България", заяви царската депутатка, като подчерта, че това е коментарът й без да познава идеята в детайли.
|
|