Застраховката "Гражданска отговорност" и "Зелена карта" ще се слеят в една, след като България стане член на ЕС. Тогава "Гражданска отговорност" ще важи не само за страната, но и за държавите от ЕС, Норвегия, Исландия, Швейцария, Лихтенщайн и Хърватска. Това предвижда Кодексът за застраховането, който вчера прие правителството. С влизането си в сила кодексът ще отмени сега действащия Закон за застраховането.
Очаква се през 2007 г. цената на "Гражданска отговорност" да се вдигне, тъй като при катастрофи застрахователите ще трябва да обезщетят пострадалия по по-добрия за него начин (т.е. обезщетението се определя от законодателството на страната, където неговите интереси са по-добре защитени).
"Това е скъпа застраховка, тъй като застрахователите трябва да си покрият рисковете от скъпите обезщетения, които някои страни от ЕС изискват. Във Франция например таван на практика е "само небето" - там съдът определя колко трябва да изплати застрахователят. И ако български автомобил, застрахован в България, предизвика верижна катастрофа във Франция, застрахователят ще трябва да изплати огромна сума. Той трябва да си гарантира тези суми и застраховките неизбежно ще поскъпнат", каза Николай Петков, началник-отдел "Проверки" в застрахователния надзор на Комисията за финансов надзор.
Според експерти обаче поскъпването няма да е толкова драстично, тъй като с влизането на Кодекса в сила КФН вече няма да определя минимални премии по задължителните застраховки. За тази година именно тези минимални премии бяха причината застраховката да е по-скъпа, отколкото преди. Тази година минималните цени, под които застрахователите не могат да продават годишни полици, са 95 лв. за кола с двигател до 1800 куб. см, 135 лв. за автомобили с двигатели от 1800 до 2500 куб. см и за коли с двигатели над 2500 кубика цената не може да е под 290 лв.
Експерти не се наеха да коментират с колко ще поскъпнат застраховките от 2007 г. "Цената ще се определя на пазарен принцип и конкуренцията може да подейства като спирачка", коментираха те.
Между 100 и 500 лв. глоба се предвижда за граждани, които са без задължителните "Гражданска отговорност" и "Злополука". При повторно нарушение тя е между 200 и 1000 лв. За юридически лица санкцията е между 500 и 5000 лв., а при повторно нарушение имуществената санкция е между 1000 и 10 000 лв.
Максималният срок за изплащане на обезщетение след инцидент е 6 месеца, съобщи председателят на КФН Апостол Апостолов.
-------
В аргументите за поскъпване на застраховката натежават и по-високите изисквания за капитала на застрахователите. Минималният гаранционен капитал на животозастрахователите от сегашните 600 000 лв. се вдига на 6 млн. лв. през 2007 г.
На останалите се вдига от сегашните 300 000-900 000 лв. на 4 млн. до 6 млн. лева в зависимост от вида на застраховката, която се извършва по лиценз. За да извършват определени застраховки, сред които и "Гражданска отговорност", компаниите ще трябва да имат 10 млн. лв. минимален капитал вместо сегашните 2 млн. лв. За презастрахователите изискването се завишава от 3 млн. лв. на 15 млн. След влизането на страната в ЕС българските застрахователи ще могат да откриват клонове и офиси в чужбина и да предлагат застраховките си там. Същото ще важи и за чуждите застрахователи.
"Гражданска отговорност" в България е една голяма мафия. Не могат да се вдигат цени на полици, при положение, че не се вдигат реалните изплащани обезщетения. Вдигат се някакви теоретични максимални стойности, до които никой никога не стига. Каква кола трябва да удариш, за да направиш щети за 200 хиляди лева? А обезщетенията за живот и за телесни повреди са до 10-20 хиляди.
През 2003 г. от полици са събрани 150 млн. лв., а са изплатени обезщетения за 67 млн. През 2004 г. разликата ще е още по-голяма. Да не говорим през тази 2005 г., когато съвсем се оляха във вдигането на цени. Застрахователният надзор работи за застрахователите, а не за гражданите. Затова ограничава конкуренцията. Чиста мафия.