:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 434,519,356
Активни 90
Страници 5,385
За един ден 1,302,066

САЩ се сдобриха с ООН

Конференцията в Джакарта събра над $4 млрд.
Снимка: Ройтерс
Вашингтон се отказа от плановете си да играе водеща роля за възстановяване на пораженията след потопа в Южна Азия, съобщиха световните медии. Формирането на ядро от държави по подобие на коалицията на желаещите в Ирак бе обявено от президента Джордж Буш миналата сряда. Тогава той се опитваше да обори критиките, че САЩ проявяват стиснатост при безпрецедентната хуманитарна криза. В коалицията, наречена също "ядро от държави", влизаха Япония, Австралия и Индия. Европейски държави бяха изразили безпокойство, че създавайки коалиция, подобна на тази в Ирак, САЩ отново подриват ООН.

"Ядрото държави помогна, за да се катализира международният отговор на кризата", заяви държавният секретар на САЩ Колин Пауъл на проведената вчера международна донорска конференция в индонезийската столица Джакарта. Тя бе свикана набързо с участието на 26 държави. "След като изпълни предназначението си, ядрото държави ще се влее в по-широките усилия на ООН", добави той. Генералният секретар на ООН Кофи Анан, който също участва във форума, потвърди, че ООН ръководи хуманитарните операции и възстановителните работи в Азия.

Ройтерс цитира неназовани дипломати, които вчера тълкуваха промяната в позициите. Те изразиха мнение, че САЩ са предпочели да не играят централната роля, защото има риск международните усилия за подпомагане на засегнатите региони да се провалят.

Буш бе подложен на остри критики заради скромната сума от 15 милиона долара помощи, която САЩ обявиха първоначално. След това Щатите увеличиха помощта си на 350 милиона долара, а лично Буш завчера дари 10 000 долара лични пари.

Обявяваните помощи и дарения наподобяват наддаване. След като САЩ увеличиха заявката си, Германия обяви помощ в размер 500 милиона евро. Австралия обаче би всички, обявявайки рекордни помощи за 815 милиона долара. Общо 45 държави и организации обещаха над 4 милиарда долара. Допълнително от лични дарения до този момент са събрани 630 милиона долара. Сред държавите донори е и България с помощи на стойност 140 000 долара.

Наддаване се забеляза и при личните дарения. Веднага след Буш тибетският духовен водач Далай Лама съобщи, че дарява 11 000 долара, макар и без да уточни дали това са лични средства.

Призив

В заключителната декларация от срещата световните лидери призоваха за мораториум върху външния дълг на засегнатите държави и за създаване на система за ранно предупреждение за цунами в Индийския океан.

Въпросът за мораториума за външния дълг ще бъде обсъден допълнително на срещата на Парижкия клуб идната сряда. Засегнатите от потопа страни Индонезия, Тайланд, Шри Ланка, Малдивите, Индия и Сомалия дължат общо 272 милиарда долара. Анализатори писаха, че тази нова щедрост на богатите държави дава надежда и за черна Африка. Много африкански държави, чиито икономики са в колапс, отдавна молят за мораториум върху външния си дълг. И без мораториум Индия, Тайланд или Индонезия са достатъчно добре икономически, за да обслужват дълга си, смятат анализаторите.
6
410
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
07 Януари 2005 07:29
Ся както е хилав долара, европейските страни ще минат по-тънко като обръщат еврото. Ми тъй де, няма само янките да симулират скъпи помощи от почти просрочените военни резерви, като ги смятат по десет зелено пилешката кълка и по пет за кило брашно. Даже и по повече, щото шматките мерят в паунди, което е по-малко и от половин кило. Като им начислят и транспорта по халибъртънските тарифи, застраховката и разни ми ти там прочия, ей ти го чувала ориз по сто гущера! Така и ние можем да дадем половин милион - щайгата картофи по една хилка, oдеялата по две (нищо че не им трябват) и готово. Апропо - Доган & дружинка що не изръчкат турците да пратят малко тютюнец, че там техния съвсем се е подмокрил?
07 Януари 2005 10:04
И аз дарявам $ 100 000.
...........
Дано не се сети някой да ми ги иска
07 Януари 2005 11:33
Има огромна разлика между словестни обещания и дела.
До сега единствената ефективна помощ която спасява десетки хиляди хора в бедстващи и откъснати от транстпортни връзки области са американските военни кораби, всред които два самолатоносача, и прехвърлените и базирани върху тях вертолети. Те доставят в недостъпните райони вода, лекарства и ваксини. Останалото са обещания за в бъдещето.
САЩ правят грешка като гласуват по-голямо доверие на ООН и администрацията на Кофи Анан. Те отново проявяват благородство и щедрост, като допускат, че пред лицето на човешката трагедия администраторите на ООН ще станат принципни и честни. Кофи Анан остана равнодушен, меко казано, пред по-големите трагедии, като изгубен човешки живот, в Руанда и режимът на Саддам.
07 Януари 2005 12:03
хайде Аведар, не само САЩ в момента помагат ефективно.
Браво че обещават, ама доста често такива обещания не са изпълнявани и на 20%.
А ООН докато се натутка, помощите за някой може вече да не са нужни.
07 Януари 2005 14:02


Когато телевизията ни показва скърбящи жертви, ние си бръкваме в джобовете и проявяваме масов и сгряващ сърцето отклик като този, който сега демонстрираме в Азия. В останалото време сме циции, които отвръщат поглед, докато гинат много по-голям брой хора.

През 2003 г., последната година, за която излязоха данни, увеличихме тази помощ с една пета. Всъщност, президентът Джордж У. Буш се представя по-добре по отношение на помощта за бедните страни в сравнение с предшественика си Бил Клинтън. Но като дял от икономиката ни нашият принос продължава да ни класира на последно място сред 22 големи държави донори.
На глава от населението през 2003 г. сме дали дневно по 15 цента на 100 долара национален доход за помощ на бедните държави. Дания даде по 84 цента, Холандия 80 цента, Белгия 60 цента, Франция 41 цента, а Гърция 21 цента (най-ниският дял, ако изключим нашия).


Статията е писана от американец Никълъс Д. Кристоф,
07 Януари 2005 16:09
Така е Amilicar
На Иран бяха обещани щедро $1 милиард след земетресението в Бам, от които получиха по-малко от $18 милиона...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД