Летищните такси, събирани от аеропортовете във Варна и Бургас, могат да остават за бъдещия концесионер на аерогарите. Тази възможност, която бе предложена от жълтите депутати Мирослав Севлиевски и Йордан Мирчев, но бе отхвърлена заради междуособици в царската група, сега се предлага от транспортното министерство. В проект за промени в Закона за гражданско въздухоплаване, който се обсъжда днес, е предвидено концесионерът да се избира с търг или конкурс. Летищните такси от двата аеропорта са около 19-20 млн. лв. годишно и сега остават за държавните дружества.
Промените предвиждат столичното летище чрез конкурс да отдава дейности на различни оператори. За всяка отделна дейност трябва да има поне двама оператори, освен ако няма кандидати. Оператор на летището не може да стане фирма, собственост на самото летище, или пък такава, чийто собственик е авиокомпания, извършваща над 25% от полетите до и от порта. Само за техническото обслужване на самолетите ще трябва лицензия.
Договорите за наемане на самолети ще се разрешават от транспортното министерство. Тарифите на авиокомпаниите, които летят до български летища, ще се определят от наредба, издадена от министъра на транспорта.
"Ер България" е поискала да оперира по линиите до Москва и Одеса. Досега до Москва летеше "България ер", а до Одеса нямаше редовна линия. Вицепремиерът Николай Василев не изключи възможността до Москва да летят повече български компании.
Ер България ще конкурира на куково лято, който и да е, ако работи с руски самолети както възнамерява. Ако все пак това се случи, то няма как да не е с активното ограничаване на другите компании, под една или друга форма, което за България не е невъзможно.
Ама господа журналисти я пишете нещо и по въпроса защо наредба 1 не е влязла в сила в Гражданското въздухоплаване.
На вас не ви ли е интересно защо?