:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 260
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Театър извън гравитацията

Новата премиера в СФУМАТО е поема на движението
Може ли по фрагменти от Ролан Барт и Гьоте да се създаде нещо като светла и безкрайна суматоха? Може, ако с това се е заел френският драматург Исмаел Жуд.

Летящи фигури, които се вкопчват и разминават, а после се удрят с разперени криле в стената. Фигури при влюбен полет, крачещи две педи над земята, стенещи като ранени зверове, бягащи по стените, преодоляващи гравитацията, чувството си за идентичност и самота. Такъв - нестандартен и летящ - е новият спектакъл на Театрална работилница СФУМАТО "Фигури при влюбен полет". Френският драматург е създал мистичен микс от "Страданията на младия Вертер" на Гьоте и "Фрагменти на любовния дискурс" на Ролан Барт.

Запознатите веднага ще запитат: как би могъл философският "дискурс" на Барт изобщо да бъде сценичен? Отговорът се крие в думата с латинския корен. Както е известно, първоначално дискурс означава "действието, когато човек тича насам-натам, пристига и си отива неколкократно, непрекъснато начева и крои нещо". В съзнанието на влюбения е същото. Затова и влюбеният дискурс е във внезапните пристъпи на езика, които в спектакъла на авангардния режисьор Владимир Петков се материализират във фигури.

Седем влюбени фигури, тичащи една към друга в невъзможен любовен дискурс (полет, действие, феномен). Това са: Вертер на Георги Златарев, Шарлоте на Диана Герова, Заслепената на Добриела Попова, Изоставения на Анатоли Лазаров, Очакващата на Юлиана Сайска, Омагьосания на Борис Георгиев и Гневния на Пьотр Кшемински. Освен Шарлоте и Вертер останалите пет персонажа са измислени от автора и охотно допълнени от режисьора. Те са размесени като тесте карти и пръснати по цялата сцена подобно листа, въртящи се в есенен полет. Придържани са да не излитнат от блестящата хореография на Мила Искренова и Татяна Соколова. Както се досещате, сцената е полутъмна, а декорът - минимален.

Седем състояния на любовта, които не могат да се достигнат в думите, произнасяни на шест различни езика. Немският, френският, италианският, руският, полският и българският са израз на вавилонската невъзможност за изначално неразбиране между хората. В хаоса на нарушения ред техните чувства се сливат с чувствата на зрителя в пълната заличка на СФУМАТО.
277
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД