Каква е приликата между жителите на Суходол и аптекарите? И двете групи граждани протестират. И за да защитят собствения си интерес, посягат на общия. На едните им е писнало общината да ги лъже и да стоварва боклука на близо 2 млн. души до къщите им. И затова цяла София заприлича на огромно сметище. Фармацевтите пък не са съгласни с идеята на здравната каса да й дават 10% от печалбата си. И заплашват, че ще спрат да работят с нея, а цените на лекарствата ще се увеличат. От което ще пострадат милиони пациенти.
За мнозина фармацевтите не са прави. България е на челно място в Европа, сигурно и в света, по брой аптеки на глава от населението. Никой не е чул за бедстващи собственици на аптеки. Напротив -
за да никнат като бензиностанции, значи бизнесът е печеливш
А най-сладката и сигурна част от един бизнес е - естествено - голямата поръчка и гарантираният оборот. За аптеките това е договорът със здравната каса. След като НЗОК плаща вместо пациента - напълно или частично, даден медикамент, е съвсем естествено клиентите да ходят в тези аптеки, които имат договор с касата. Затова и заплахата, че една трета от фармацевтите няма да сключат новите договори с НЗОК, е смешна.
Реална е обаче опасността да се увеличат цените на лекарствата, частично поети от здравната каса. Тоест най-масовите медикаменти за най-масовите хронични болести, от които страда сериозна част от населението. Масово - възрастна и бедна.
Как ще стане това? В момента НЗОК не влияе върху печалбата, т.е. надценките на аптеките. Тя плаща определена цена за дадено лекарство, останалото се поема от пациента. Тепърва НЗОК обаче ще задължава аптеките да работят с максимална надценка, а тя ще им плаща 10% по-малко от парите, които им дължи. Касата твърди, че и в момента фармацевтите слагат максималната надценка, която за различните медикаменти е между 15% и 20% от цената. Тоест поскъпване няма да има.
Аптеките отричат и обясняват, че доста от тях сега свалят по 3-5 на сто. С други думи, ако до момента пациентът е доплащал например 5 лв. за едно лекарство, в бъдеще може да дава 7 лв. И колкото по-болен е човекът, толкова повече лекарства пие и съответно трябва да доплаща. А болестта и бедността твърде често у нас вървят ръка за ръка.
Нищо, за касата важното е, че лечението ще й струва 10 на сто по-малко.
Гениален начин да спестиш пари -
хем искаш да си намалиш с 10% разходите, хем задължаваш аптеките да работят с максимална надценка. НЗОК дори твърди, че всичко това е в интерес на болните, тъй като ще доведе до скок от 30 млн. лв. в бюджета й за медикаменти, които пак ще отидат за пациентите. Само че болните ще си платят за благодеянието.
Според касата 10-те процента, които ще удържа на аптеките, не са проблем, защото фармацевтите от своя страна получават отстъпки от търговците. Те опонират, че отстъпки има само за големите аптеки, които плащат на търговеца на момента, а не чакат касата да даде парите след месец. Тоест касата като монополист грубо моделира пазара, утежнява бизнеса на по-малките аптеки и толерира големите. Които твърде често са част от вериги, а реалните им собственици са търговци на лекарства. Което е незаконно.
На всичко отгоре сега касата насърчава веригите, тъй като за тях няма да е толкова трудно да се откажат от 10% от печалбата. До монопол обаче едва ли ще се стигне, тъй като и за малките аптеки ще остава печалба, макар и минимална.
Нещо подобно вече се е случвало. Преди 2 години касата намали процентите, които плаща за над 400 масови лекарства. В резултат 400 000 души със сърдечно-съдови болести се отказаха от рецептите на НЗОК. Част от тях спряха да пият лекарствата си просто защото не могат да ги платят. Отказът може и да не убие директно пациента, но със сигурност влошава и скъсява живота му.
Сега може да има нов отлив. Но това явно е последната грижа на здравната каса. Тя отдавна учи болните да свикват да са дежурният губещ.
|
|