:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 146
Страници 18,309
За един ден 1,302,066
Интервю

Чужденците предпочитат вложения на зелено в България

От 1999 г. досега са сключени частни сделки с международни компании за 3 млрд. долара. Почти половината от тях осигури "Мобилтел", казва Евгений Кънев от консултантската компания KPMG-България
Снимка: Борислав Николов
Евгений Кънев е завършил магистърска бизнеспрограма в САЩ и програмата по финанси на Института на дипломираните експерт-счетоводители във Великобритания. Работи от 1994 г. в KPMG-България. В момента е старши мениджър "Корпоративни финанси".



- Г-н Кънев, промени ли се инвестиционният климат през 2004 г. в България спрямо 2003 г.?

- Трудно е да се говори за съществени промени, но определено продължи положителната тенденция в подобряване на основните параметри на бизнес- и инвестиционната среда, намиращо израз в увеличения обем на чуждестранните и местните инвестиции. Същевременно, ако не се смятат приватизационните сделки за БТК и енергоразпределителните дружества, започнати в предходни години, по-скоро се запазва, отколкото значително подобрява нивото на чуждестранните инвестиции. От една страна, е радващ фактът, че вече втора поредна година обемът на инвестициите на зелено надхвърля 1 млрд. долара. Това означава, че България е привлекателно място за производство на стоки и услуги и че е започнало съществено обновление и подобрение на производствената база в страната. Тревожно е обаче сравнителното ниското равнище на частните неприватизационни сделки, свързани с промяна на собствеността.

- Какво имате предвид?

- По данни на международната фирма Dealogic, специализирана в проучванията на корпоративните сделки, през 2004 г. в България са станали едва 21 частни сделки, които са променили в една или друга степен контрола върху дейността на съответните дружества. За сравнение това е 3 пъти по-малко от 2003 г. и над 2 пъти по-малко от 2002 г. Всъщност сме се върнали на равнището от 1998 г., когато са били извършени същият брой сделки.

- Има ли някакво обяснение за тази неблагоприятна тенденция?

- Причините са най-различни. От една страна, е твърде вероятно остарялата материално-техническа база на бившите държавни предприятия да не е атрактивна за българските и чуждите инвеститори и те да се ориентират към инвестиции на зелено. Според мен обаче е по-вероятно тези инвеститори да не виждат потенциални бъдещи партньори в сегашните собственици на частните фирми или пък да не могат да достигнат до изгодни и за двете страни условия на сделките. Този извод се потвърждава и от изключително малкия брой сделки в страната на фондовете с частен капитал, за които намирането на подходящ партньор е от първостепенна важност.

Не на последно място, разбира се, са потребителските характеристики на нашия пазар, който за много инвеститори не е толкова атрактивен, колкото румънският, турският и пазарите на страните с по-голямо население. Защото за специалистите не е тайна, че навлизането на определен пазар чрез местен партньор се прави най-вече заради неговия опит там. Все пак аз съм оптимист и смятам, че перспективите на членството ни в ЕС ще подействат като магнит за чуждите инвеститори, от една страна, и като огромен стимул за българските предприемачи, от друга, да търсят партньори с оглед дългосрочно развитие в рамките на европейския пазар. Затова очаквам обръщане на тренда през следващите години.

- Кои са отраслите, в които стават най-много частни сделки в България?

- През последните 6 години най-много частни сделки (50) са станали в тежката промишленост, следвани плътно от финансовия сектор (48) и хранително-вкусовата, текстилната и мебелната промишленост (47). Като стойност на сделките обаче безспорен лидер е телекомуникационният сектор, където само сделката за "Мобилтел" през 2004 г. осигури на България челно място в класацията на сделките в Централна и Източна Европа. Като цяло от 1999 г. досега броят на частните сделки в страната е 257 на стойност от 3.3 милиарда долара. Почти половината от тази стойност обаче се дължи на сделката за "Мобилтел". Важно е да се отбележи, че тези цифри отразяват не само чуждестранните, но и местните инвестиции в сливания и придобивания.

-Кои са другите по-големи придобивания в България през 2004 г. освен "Мобилтел"?

- Други относително големи частни сделки през годината бяха придобиването на Хебросбанк от HVB Group и покупката на ЦУМ от "Слънчев ден". Интересното е, че и двете сделки са свързани с един и същ продавач - английския частен фонд "Шарлеман".

- Какво е мястото на България в областта на сливанията и придобиванията в Централна и Източна Европа?

- Сделката за "Мобилтел" ни нареди директно след Полша (14.5 млрд. долара), Чехия (10.1 млрд. долара) и Унгария (8.9 млрд. долара) по стойност на частните транзакции от началото на 1999 г. Без тази сделка равнището на привлечените чужди инвестиции чрез сливания и придобивания е около това на Словения и малко под Румъния и Словакия. Впечатляващ е фактът, че трите челни страни са привлекли 56% от броя и 72% от стойността на всички частни сделки в региона. Най-голям чуждестранен инвеститор е Германия, следвана от Австрия, САЩ и Франция. Тези 4 страни са направили почти половината от всички инвестиции в сливания и придобивания в Централна и Източна Европа (без страните от ОНД). Подобно на България, най-предпочитаните сектори за придобивания са тежката промишленост, финансовият сектор и телекомуникациите, както и фармацевтичната и химическата промишленост. И в региона безспорен лидер в стойността на сделките е телекомуникационният сектор.

- Наблюдават ли се вече частни сделки между компании от региона?

- Най-изявена такава тенденция се наблюдава между бившите съграждани от Чехия и Словакия, които от началото на 1999 г. са реализирали почти 50% от стойността на всички сделки (2.6 млрд. долара) между компании в региона. Интересно е, че за инвестиции от този тип компаниите предпочитат развитите страни, най-вече САЩ и Германия, отколкото други страни от региона. Най-активна в това отношение е била Хърватска, която е инвестирала почти половин милиард долара в страни извън региона, което представлява почти 90% от всички частни сделки, извършени от държави от региона в други страни.
10
1232
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
13 Януари 2005 22:48
Климат бил се променил
За сделките
Кога бе.По време на цунанкимото?
Парник ли трябва да бъде съграждан?
Да идват ако щат
Ама не идват, щото не им се гарантира връщането с пъти а не с проценти
Други инвеститори се срещат само в приказките

13 Януари 2005 22:51
Може и да не съм прав
Но ги вижте цифрите в рапорта
Първенецът е тежката промишленост- комунистическото наследство, а?
Няма нищо чудно - пито, платено
13 Януари 2005 23:00
Толкова голяма компания и толкова скромен сайт
Натиснете тук
14 Януари 2005 00:20
Има едно основно изречение в това интервю!
....
Според мен обаче е по-вероятно тези инвеститори да не виждат потенциални бъдещи партньори в сегашните собственици на частните фирми или пък да не могат да достигнат до изгодни и за двете страни условия на сделките.

.....
Безогледната кражба не води до наследяване на бизнесконтакти! Е откраднаха, а сега се чудят какво да правят с откраднатото!
14 Януари 2005 07:56
Какви са тези думички и изрази - "трудно е да се говори", "тренд". Май господинът е един от видовете комсомолци, за които се писа наскоро.
Фирмата му е една мошеническа организация, която за пари е готова на всичко. Пожелавам им съдбата на техния събрат, който обслужваше Енрон. Тези са същите. Що се отнася до българския им сайт той е точно толкова голям, колкото е обемът на дейността им в България. Да се говори за чужди инвестиции в страната на мутрите е смешно.
Само аз ли знам, че Чорни продава Мобилтел сам на себе си. Той ще го врътне още няколко пъти и току виж сме станали номер едно по този показател.

Редактирано от - Devil на 14/1/2005 г/ 08:51:08

14 Януари 2005 08:06
Подобряването или влошаването на "климата" зависи изцяло то МФ на САЩ, реализират си намеренията чрез своя външен отдел, известен като МВФ. Това е начин да разсипят всяка държава, която си пожелаят, щом тя е свързана с МВФ. Никакъв проблем! Сигурен начин да диктуваш политиката на една зависима страна дори в детайлите. Сега има някакво подобряване, но се дължи на факта, че сме "желаещи" в Ирак. Утре ще ни влошат "климата", за да си избият някаква част от разходите. Неоколониализъм, дами и господа, не се заблуждавайте!
14 Януари 2005 08:11
KPMG "имат" български сайт, с който спокойно могат да се срамуват:
http://www.kpmg.bg

Аз ли съм ослепял окончателно, или наистина този сайт е САМО на английски и не може да се "включи" на български?

Сделката на M-Tel е толкоз "измислена", колкото са измислени и цените на недвижимите имоти в България. Всъщност не знам, може едно от двете да е ПО-измислено от другото, ама не е ясно кое

Господинът си "плюе" на дипломите, като ги приказва тези глупости как сме се наредили на трето ли, четвърто ли място по инвестиции. Поне да си премълчи, какъв е смисълът да приказва глупости?

Ама така, една проста сметчица показва, че щом е почнал в KPMG през 1994, пък е изкарал две образования преди това, ще да е почнал това амриканското още по бай Тошово време май. Как ставаха тогава тези неща, а, някой спомня ли си? В 99% от случаите или тате е як комунист, или синът е як комсомолец.
14 Януари 2005 08:57
Погледнете сайта на Министерство на Транспорта. Вижте на колко години е министърът и на колко години са заместниците му, какъв им е опитът. Това е само един пример от цялостната картинка на некомпетентност, шуробаджинащина и тотален контрол на простаците над страната. Е, тогава кой е луд да инвестира.
14 Януари 2005 10:57
някой знае ли в кой университет е завършил магистърската си бизнес програма този експерт?След като преподава в института на дипломираните експерт счетоводители в Ловдан защо е само старши консултант в kpmg-българия?
Такива конслутнати са че хвани единия удари другия , само се правят на важни и нарочно говорят на англ. кога ходят по ведомставата в българия.-поради что се срамят от българския не мож ги разбра.ако някой инвстира в българия сам ще се справи по-бързо отколкото с тях само измислят разни глупости, не се съобразяват с бълг.законодателство и бавят за да може повече пари да ти вземат -все пак при тях се плаща на час.
14 Януари 2005 13:55
Ми нали първо бившите тикви от татово време си пратиха чадата на запад да учат.
Като миленчовия тато.
После татоите олигофренчета се изучиха, туриха очилца и костюмчета и севърнаха тук като юпинца.
И после почна масовата пропаганда как юпинцата щели да оправят страната накрая.
Юпинцата, де са на татко олигофренчетата, ма с костюми и дипломи.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД