Евгений Кънев е завършил магистърска бизнеспрограма в САЩ и програмата по финанси на Института на дипломираните експерт-счетоводители във Великобритания. Работи от 1994 г. в KPMG-България. В момента е старши мениджър "Корпоративни финанси".
- Г-н Кънев, промени ли се инвестиционният климат през 2004 г. в България спрямо 2003 г.?
- Трудно е да се говори за съществени промени, но определено продължи положителната тенденция в подобряване на основните параметри на бизнес- и инвестиционната среда, намиращо израз в увеличения обем на чуждестранните и местните инвестиции. Същевременно, ако не се смятат приватизационните сделки за БТК и енергоразпределителните дружества, започнати в предходни години, по-скоро се запазва, отколкото значително подобрява нивото на чуждестранните инвестиции. От една страна, е радващ фактът, че вече втора поредна година обемът на инвестициите на зелено надхвърля 1 млрд. долара. Това означава, че България е привлекателно място за производство на стоки и услуги и че е започнало съществено обновление и подобрение на производствената база в страната. Тревожно е обаче сравнителното ниското равнище на частните неприватизационни сделки, свързани с промяна на собствеността.
- Какво имате предвид?
- По данни на международната фирма Dealogic, специализирана в проучванията на корпоративните сделки, през 2004 г. в България са станали едва 21 частни сделки, които са променили в една или друга степен контрола върху дейността на съответните дружества. За сравнение това е 3 пъти по-малко от 2003 г. и над 2 пъти по-малко от 2002 г. Всъщност сме се върнали на равнището от 1998 г., когато са били извършени същият брой сделки.
- Има ли някакво обяснение за тази неблагоприятна тенденция?
- Причините са най-различни. От една страна, е твърде вероятно остарялата материално-техническа база на бившите държавни предприятия да не е атрактивна за българските и чуждите инвеститори и те да се ориентират към инвестиции на зелено. Според мен обаче е по-вероятно тези инвеститори да не виждат потенциални бъдещи партньори в сегашните собственици на частните фирми или пък да не могат да достигнат до изгодни и за двете страни условия на сделките. Този извод се потвърждава и от изключително малкия брой сделки в страната на фондовете с частен капитал, за които намирането на подходящ партньор е от първостепенна важност.
Не на последно място, разбира се, са потребителските характеристики на нашия пазар, който за много инвеститори не е толкова атрактивен, колкото румънският, турският и пазарите на страните с по-голямо население. Защото за специалистите не е тайна, че навлизането на определен пазар чрез местен партньор се прави най-вече заради неговия опит там. Все пак аз съм оптимист и смятам, че перспективите на членството ни в ЕС ще подействат като магнит за чуждите инвеститори, от една страна, и като огромен стимул за българските предприемачи, от друга, да търсят партньори с оглед дългосрочно развитие в рамките на европейския пазар. Затова очаквам обръщане на тренда през следващите години.
- Кои са отраслите, в които стават най-много частни сделки в България?
- През последните 6 години най-много частни сделки (50) са станали в тежката промишленост, следвани плътно от финансовия сектор (48) и хранително-вкусовата, текстилната и мебелната промишленост (47). Като стойност на сделките обаче безспорен лидер е телекомуникационният сектор, където само сделката за "Мобилтел" през 2004 г. осигури на България челно място в класацията на сделките в Централна и Източна Европа. Като цяло от 1999 г. досега броят на частните сделки в страната е 257 на стойност от 3.3 милиарда долара. Почти половината от тази стойност обаче се дължи на сделката за "Мобилтел". Важно е да се отбележи, че тези цифри отразяват не само чуждестранните, но и местните инвестиции в сливания и придобивания.
-Кои са другите по-големи придобивания в България през 2004 г. освен "Мобилтел"?
- Други относително големи частни сделки през годината бяха придобиването на Хебросбанк от HVB Group и покупката на ЦУМ от "Слънчев ден". Интересното е, че и двете сделки са свързани с един и същ продавач - английския частен фонд "Шарлеман".
- Какво е мястото на България в областта на сливанията и придобиванията в Централна и Източна Европа?
- Сделката за "Мобилтел" ни нареди директно след Полша (14.5 млрд. долара), Чехия (10.1 млрд. долара) и Унгария (8.9 млрд. долара) по стойност на частните транзакции от началото на 1999 г. Без тази сделка равнището на привлечените чужди инвестиции чрез сливания и придобивания е около това на Словения и малко под Румъния и Словакия. Впечатляващ е фактът, че трите челни страни са привлекли 56% от броя и 72% от стойността на всички частни сделки в региона. Най-голям чуждестранен инвеститор е Германия, следвана от Австрия, САЩ и Франция. Тези 4 страни са направили почти половината от всички инвестиции в сливания и придобивания в Централна и Източна Европа (без страните от ОНД). Подобно на България, най-предпочитаните сектори за придобивания са тежката промишленост, финансовият сектор и телекомуникациите, както и фармацевтичната и химическата промишленост. И в региона безспорен лидер в стойността на сделките е телекомуникационният сектор.
- Наблюдават ли се вече частни сделки между компании от региона?
- Най-изявена такава тенденция се наблюдава между бившите съграждани от Чехия и Словакия, които от началото на 1999 г. са реализирали почти 50% от стойността на всички сделки (2.6 млрд. долара) между компании в региона. Интересно е, че за инвестиции от този тип компаниите предпочитат развитите страни, най-вече САЩ и Германия, отколкото други страни от региона. Най-активна в това отношение е била Хърватска, която е инвестирала почти половин милиард долара в страни извън региона, което представлява почти 90% от всички частни сделки, извършени от държави от региона в други страни.
Климат бил се променил
За сделките
Кога бе.По време на цунанкимото?
Парник ли трябва да бъде съграждан?
Да идват ако щат
Ама не идват, щото не им се гарантира връщането с пъти а не с проценти
Други инвеститори се срещат само в приказките