До 1,24% от брутния национален доход ще е вноската, която страната ни ще трябва да плаща годишно на бюджета на Европейския съюз, след като се присъединим. По предварителни оценки за миналата година този показател е 17,6 млрд. евро. Т.е. вноската ни ще е до 220 млн. евро или около 450 млн. лв. Това стана ясно вчера на семинар за преговорите по финансовите глави, организиран от министерствата на финансите и на външните работи.
Като страна-член България ще внася в европейския бюджет 75% от приходите от мита. Освен това ще има и вноска, изчислена на базата на приходите от ДДС. Възможно е у нас да се въведе и специален данък за производителите на захар. В ЕС с него се регулира пазара и той е задължителен за страните- производителки. В общия бюджет ще отиват 75% от приходите от този данък.
"ЕС няма да ни осинови, т.е. процесът на присъединяване е получаване и даване", обясни шефът на Агенцията за икономически анализи и прогнози Румен Борисов. Той допълни, че се очаква в началото на присъединяването страната ни да получава от бюджета на ЕС повече, отколкото внася.
На 10 февруари Европейската комисия ще обяви финансовата рамка за България за 2007-2009 г. В нея ще се запише какви пари ще получаваме от ЕС и колко ще плащаме. Финансовото предложение първо ще се консултира със страните-членки, а едва след това ще можем да преговаряме по него.
Според експерти е почти невъзможно да се договорят повече пари от предвидените. Възможно било да се постигне преразпределение на средствата. Десетте страни, които тази година влизат в ЕС, ще получат 43 млрд. евро до 2006 г.
ЧАСЪТ НА ИСТИНАТА
Според експерти от МВнР било възможно в пакета да се фиксират и парите от ЕС, които ще получим като компенсация за затварянето на блокове от АЕЦ. Те се позовават на "Информационната нота" от 30.01.2002 г., която фиксира финансовата рамка на 10-те новопостъпващи в ЕС държави. Тогава за затварянето на ядрените мощности в АЕЦ- Бохунице бяха заделени 60 млн. евро, а за закриването на АЕЦ Игранила в Литва - 245 млн. След преговори двете страни договориха съответно 90 и 285 млн. евро. Това показва, че маржът за пазарлък не е голям.
В сряда, когато ще научим на колко ЕС е оценил нашите 3 и 4 блок, президентът Георги Първанов ще е в Брюксел.
|
|