Пещерата Магурата е паметник на културата и затова след приемането на закона за пещерите с нея ще се разпорежда министърът на културата, обясниха за "Сега" от културното министерство. Миналата седмица МС реши да подели отговорностите за отдаване на концесия на пещерите между министрите на екологията и на културата.
В Магурата има древни скални рисунки и това я прави много ценен културен паметник и източник за нашата история, поясниха от ведомството на Абрашев. Това е единствената пещера в България, която в момента се ползва като винарска изба. Няма проблем след приемане на закона да бъде отдадена на концесия и да продължи да се ползва като изба, но само ако се установи, че това не вреди на скалните рисунки, казаха от пресслужбата на министерството. За целта специалистите от Националния институт за паметници на културата ще направят замервания в пещерата. Те и досега са контролирали въздействието на производството на вино върху скалните образувания, увериха от МК.
В списъка на министър Абрашев със сигурност попада и Деветашката пещера, в която също има ценни скални рисунки. Културният министър вероятно ще поеме грижата за няколко десетки пещери с археологическа и културна значимост. Към тях спадат и Ивановските скални църкви, които са в списъка на ЮНЕСКО за световното историческо и културно наследство.
Според приетия от МС закон за пещерите в повечето от тях ще се забрани извършването на производствена дейност с изключение на тези, които нямат особена стойност. Те вече няма да се използват за отглеждане на гъби и производство на сирене. Както "Сега" писа обаче, според екоексперти в парламента ще отпадне забраната за винопроизводство.
АПЕТИТИ
Желание да отдава пещери на концесия имаше и земеделският министър Мехмед Дикме. Той претендираше да се разпорежда с пещерите в горския фонд, които са доста на брой. На по-ранен етап интерес към отдаване на концесия е имало и от други министри, съобщиха източници от кабинета.
|
|