Работодателите предпочитат да наемат безработни по програми за субсидирана заетост, вместо да повишават квалификацията на служителите си. Това личи от данните на проекта на социалното министерство "Отново на работа". Част от него е за жени, върнали се от отпуск по майчинство, които имат нужда да осъвременят знанията си. Предлага им се обучение, с което да "наваксат" пропуснатото. За 2004 г. от проекта са се възползвали 2 жени, а за 2003 г. - само една, каза пред "Сега" Красимира Цонковска, главен експерт в Агенцията по заетостта.
От данните става ясно, че безплатното обучение на служителите не е достатъчен мотив за работодателя. За курса се налага отсъствие от работното място до 4-6 часа на ден и така през този период работникът е неефективен за фирмата.
Много повече работодатели са ползвали мярката за насърчаване на заетостта сред майки и самотни родители, сочат данните на агенцията. Тя дава възможност фирмата да назначи за 2 г. безработна жена с дете до 3-годишна възраст или самотен родител, като през първата година държавата плаща минимална заплата от 150 лв. и осигуровките към нея. 674 лица са наети по тази мярка към края на ноември. От тях 596 са майки с малки деца.
Проектът "Отново на работа" има и друга целева група - безработни жени, като с предимство са тези над 50 г. Към края на ноември м. г. 113 безработни жени са преминали мотивационно обучение по програмата. Целта е насърчаване на заетостта сред тях, защото безработицата сред жените е по-голяма. Към края на ноември 2004 г. делът им варира от 52 до 55,8% от безработните в страната, посочи Цонковска.
450 лв. е сумата за професионално обучение на майките, 60 лв. са средствата за мотивационно обучение за безработните жени. Тази година проектът продължава, но предстои да се уточнят средствата за него. Включените в програмата получават и стипендия по 3 лв. дневно, а ако са от друго населено място - по 4 лв.
|
|