:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,288,389
Активни 427
Страници 19,081
За един ден 1,302,066

Кухият вот на недоверие се изпълва с предизборно жужене

Става много вероятно цялата дясна опозиция и нововремците да подкрепят левите срещу кабинета. И това ще бъде най-грандиозният гаф на България
Кух вот срещу кухо правителство в кух парламент - така може да се определи мероприятието на БСП, стартиращо днес. Преди да забележи мазното петно от иракски нефт върху ревера си, левицата си позволяваше само да медитира върху възможността да предизвика подобно шоу, но не си и помисляше да предприеме реални действия. Подобни политически медитации и произнасяните при тях мантри имаха за цел да поддържат илюзията, че БСП е опозиционна сила, и да крепят авторитета на нейните лидери пред твърдия електорат, в чието недоволно ръмжене започна да се прокрадва и напълно основателното подозрение, че



Сергей Станишев е нещо като Надежда Михайлова в панталони



Тъй като тази игра започна да омръзва на всички, след няколко нереализирани закани за ляв вот на недоверие Първанов намери сили да заяви, че страната ни няма интерес от предсрочни парламентарни избори. Ала президентът предполага, а господ разполага - скандалът с иракския петрол наложи светкавични контрамерки, за да бъдат спасени позициите на БСП като първа политическа сила с шансове да управлява след парламентарните избори. Днес, когато истинността на публикуваните от "Ал Мада" списъци бе потвърдена официално от лидера на Иракската комунистическа партия и член на временния управляващ комитет, този мотив продължава да бъде актуален.

БСП бързо се отказа от идеята за вот на недоверие за цялостната политика на кабинета. С обяснението, че при неуспех такъв вот би бетонирал НДСВ и ДПС. И независимо от факта, че точно такъв вот се приема като най-адекватен от 60% от избирателите, докато избраният вариант - за социалната политика, заема едва пето място в класацията. Междувременно обаче в интригата около вота се намесиха фактори, които не бяха взети предвид при обсъждането му като прикриваща петролния резил акция.

На първо място това е разпадането на СДС и общите центробежни тенденции в дясното пространство. Битката между Надежда Михайлова и Иван Костов за електоралното наследство на СДС превръща и двете страни в заложници на бъдещия вот на недоверие. Въпреки че Костов рязко отказа консултации с левицата, политическата логика налага



вотът да бъде подкрепен от неговите депутати,



тъй като точно управляващите, а не БСП бяха идентифицирани като основен политически противник. Още по-съществен мотив е волята им да се наложат като автентична опозиция - в контраст с "фасадната" такава на "казионния" СДС.

Този вариант поставя Надежда Михайлова пред тежък избор. Ако нейните депутати се въздържат или подкрепят правителството, обвиненията биха придобили реална плът, а загубата на структури и симпатизанти би нараснала лавинообразно. Поради което става много вероятно цялата дясна опозиция да подкрепи левия вот - тъй като за формиращата се нова група около БЗНС и депутатите от бившата НИЕ подобна подкрепа не поражда неудобства, нито пък представлява проблем.

При това положение маржът, който дели мнозинството от евентуална правителствена криза, възлиза на скромните 9 гласа. Шансовете за оцеляване обаче могат да станат несигурни, тъй като не само СДС, но и НДСВ се фрагментаризира. Възродените за пореден път амбиции на "Новото време" да играе самостоятелна политическа игра и да формира своя парламентарна група този път се вписват в политическата логика: година и нещо преди парламентарните избори е последният разумен срок, в който една фракция може да заяви себе си и да разчита на минимални шансове за реализация в следващия парламент. Едва ли може да се измисли по-удобен, шумен и шоуменски вариант за самоидентификация от този нововремците да свалят собственото си правителство.

В резултат вотът, който въобще не бе замислен като печеливш, може спокойно да се окаже такъв. Ако бъдат предизвикани предсрочни парламентарни избори, БСП ще се яви на тях в най-удобния момент - когато основният й политически противник е на дъното на кризата, а новата дясна партия още не е създадена. Наистина още не е доутвърден и тъй насъщният контрабалансьор на ДПС, което бе основна причина червените да бягат от властта като от огън. Но пък съществува шанс за абсолютно социалистическо мнозинство, което несъмнено ще амбицира червените хардлайнери.

Има една дребна възпираща подробност - правителствена криза дни преди официалното ни приемане в НАТО може да се превърне в най-грандиозния външнополитически гаф на България и



да блокира основния ни геополитически приоритет



Само че това може да възпре единствено крехките реформатори в БСП - доколкото изобщо ги има. И точно тази възможност може спокойно да съвпадне с целите на червените генерали и ченгетата, които и до днес използват партията предимно като легитимно прикритие за прокарване на руските политически интереси в България. Ако това се случи, ще бъде жалко за всички нас. И срамно за политиците, които в своите боричкания за надмощие са способни да ни прежалят.
20
832
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
20
 Видими 
02 Март 2004 22:01
Има една дребна възпираща подробност - правителствена криза дни преди официалното ни приемане в НАТО може да се превърне в най-грандиозния външнополитически гаф на България и

да блокира основния ни геополитически приоритет

Само че това може да възпре единствено крехките реформатори в БСП - доколкото изобщо ги има.


Много точно е казано - "това може да възпре единствено реформаторите в БСП". Много вярно. Подобна опасност - да се навреди на националния интерес - не би спряла никога нито един седерас, бил той от надк-истите или костов-истите
02 Март 2004 22:10
Объркано писание. Уж бил кух вотът, но можел внезапно да се препълни със съдържание. Чудесата са чудесни. Може би не Михайлова е с рокля, а Станишев? Препоръчвам на Сугарев да препрочете внимателно януарските тезиси и постановката за промяната и непромяната.
02 Март 2004 22:46
Както обикновенно напоследък Еди си бръщолеви нещо, хем казва, хем не казва... хем го има, хем го няма... Да ти се приспи!
02 Март 2004 23:01
На кух човек, куха личност, куха ерудиция и куха имитация на партия- БСП и Костов и пречат!

Редактирано от - Хектор фон Чебурашка на 02/3/2004 г/ 23:34:52

02 Март 2004 23:20
Еродит изваян по метода на ерозията...?
02 Март 2004 23:23
На Сугарев хем му се иска Царят да падне, хем не му се иска вотът да мине за да не се обърка общата ситуация.

Аз пък си мисля, че падне ли Царя, ще се обърка най-вече вътрешната ситуация, щото БСП-то е ясно като две и две, и Господ да ни пази от тях, а за десните - Господи Помилуй и запази ги от самоизяждане!
02 Март 2004 23:41
За съжаление Едвин е прав!
03 Март 2004 00:41
Муха
-
За съжаление обаче днес Едвин донякъде е прав.
03 Март 2004 03:53
Човечецът трябва да храни колко бяха, шест дечица - и пише ...
Освен това трябва да обясни защо десните плюят царя, а няма да подкрепят вота - заради НАТО видите ли ...
А факта, че остатъците от СДС имат в момента най-малка нужда от избори се споменава колкот да не е без хич ... а за тях приемането на вота е даже по-страшно, отколкото за Симеончо ...
Пак ни плашат с БСП ...
Айде да умираме от страх ...

Редактирано от - lum на 03/3/2004 г/ 03:57:10

03 Март 2004 07:17
еди явно е недоспал покрай каламбурите в сдс.следователно по-добре да се наспи а да не се излага.крепяло се било правителството на 9 гласа.ето това вече е бълнуване.никой в момента няма намерение да бута сакса.тия вотове напомнят на партийните членове за партията им.и толкова.
03 Март 2004 08:32
А, стига бе!Този номер с вота, дето не минава, сме го гледали, гледали.Нали така се удължаваше агонията при Жан.Просто жеста се връща
03 Март 2004 09:18
Коментарът е много точен. Мен лично ми направиха впечатление няколко момента:
-слабостта на лидера, изкл. уместно наречен Надежда в гащи, вече става сериозен проблем за левицата-нещо, което сме посочвали многократно и отдавна. Това става и проблем за дясното, защото една силна БСП нямаше да позволи такова роене там. Само нерешителността отгоре стопира лявата вълна.Тя е факт, каквото и да си говорят някои.
-фрагментацията на НДСВ. Също факт, посочван отдавна.Тя вече предизвиква бързо прегрупиране на останалите на кораба те се връщат при първоизточниците -червените -на червено, сините на синьо, т.е в нова дясна партия ( Ново време)
-двете части на остатъчното СДС се опитват да извлекат точки от ситуацията, но на практика се дънят. Надежда иска да преговаря след изтегляне на министрите, Костов хич не ще, но накрая ще гласуват с червените.
-дискусията по вота ще е от пропагандна полза за червените, а сините ще останат в миманса.Да са се сетили да искат те вот, вместо да се колят един друг.
-вотът няма да мине-девет гласа са много нещо, то и един стига. Няма смисъл да обсъждаме какво би станало, ако...
-утрешното управление е ляво. Боже, Пази България
-външнополитическият отзвук се пресилва. Много му дреме на някой за нашите крамоли тук. Решението за Нато е протоколно.
03 Март 2004 12:19
Ще видите, че Станишев (Надка в панталони, според ЕС) и Костов от БСП (кой ли е той според ЕС - Първанов ли?) ще направят всичко възможно по време на консултациите, да си осигурят минимален провал на вота. И съвсем не заради НАТО. Просто от страх от предсрочни избори.

А пък днес ЕС е в слаба форма. Той винаги казва верни неща, но днес не е задълбочен. ЕС не е интересен с верните си приказки, а с нещо по-оригинално.
03 Март 2004 12:26
И на Беров дълго му се клатеха краката и го наричаха "кух" и "сламен"...
Симеон СКГ ще си отиде тогава, когато тези които го докараха решат това!
03 Март 2004 13:57
ГУБЕРНИЯ, брат. Аз още от 2001 /юни/ съм си сложил на Матушка Русь химна да ми звънка на гесемето нато ли?

kj
03 Март 2004 14:01
За съжаление до тук най - прав е rednikov !
Прочее -"Да живей България!"Цената няма значение!
03 Март 2004 14:39
Na tezi hora koito sa se raztyrzili za BSP szte dam edin primer . Predi 2, 5 god. i poliacite powiarvaha na postkomunistite i gi izbraha no sega se tczukat po glavite .Drugarite besramno kradnat , vseki den afera a bezraboticata preskotczi 20 % .V BULGARIA predi 2, 5 god. bezrabotnite syszto biaha 20 % a sega sa 13 % .A pomnite li kak besze po vremeto na drugaria Zan Videnov ? Az pomnia , maika mi imasze 3 dolara pensia. No i tolkova ...... NAPRED DRUGARI KYM SVETLOTO KOMUNISTITCZESKO BYDESZTE
03 Март 2004 16:03

И що е това голямо въртене и още по-голямо сучене?
За какво му е на Сугарев да мъкне толкоз вода от тия негови кладенци само и само да стане ясно, че ако падне правителството, щяло "... да бъде жалко"?
Нали 6-7% одобрение още от края на миналото лято имаше същото това правителство?
Нали връщаше по местата им старите кадри на ДС, и беше вредно за страната - особено във въпросния "важен момент"?


Или всичките тия лафове бяха само за пред навалицата около местните избори, и преди да бъде избран Софиянски?
03 Март 2004 23:35
Тоя Едвин Сугарев!...Какво ли не направи, какъв ли не беше в борбата си за "насъщния"?!..."Индииското орехче на българската демокрация"...И сега, видите ли, БСП с мазно петно от петрол по ревера, а Станишев бил курва в панталони...Ех Едвин, ако само можеше да видиш петната по панталоните си отзад?!...
06 Март 2004 00:39
Поредното изказване на Сугарев е още едно противоречие хвърлено в общественото пространство без да бъде аргументирано из основи. Г-нСугарев застана зад Надежда Михайлова и нейната коалиционна политика изразяваща се с формулата:СДС+ССД+БЗНС+НДСВ+ДПС+Гергьовде н(и други десни партии) .Тогава бих го попитал защо СДС (клона Надежда Михайлова) ще подкрепи вота на недоверие след като в тази формула за бъдещо управление на СДС и създадената коалиция влиза и НДСВ.След като Михайлова и Петър Стоянов искат да се коалират с НДСВ, то тогава споделят общи принципи и политика, е , тогава защо е сигурен че СДС ще подкрепи вота, а няма просто да си излезне от парламента както смята да направи????
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД