В неделя Канал 1 и НТВ излъчиха съвместна продукция на предаванията "Чай" и "У нас", която беше посветена на високосната година. Извън забавните материали за зрителите обаче нетрадиционната изява на медиите определено имаше и друг подтекст - да извади наяве топлите връзки между двете националните телевизии - държавната и частната, и да покаже, че шефовете им са твърдо решени да дадат отпор срещу инвазията на третата.
За никого вече не е тайна, че трите национални медии у нас воюват, при това не от вчера. Естествено всичко опира до привличането на зрители и пари от реклама. В последните няколко месеца обаче враждата между конкурентите мина границите на чисто професионалната надпревара и се пренесе дори върху личните взаимоотношения на репортерските екипи. Куриозното в случая е, че на един фронт са не двете частни срещу държавната, а Канал 1 и НТВ срещу bTV.
Преди старта на първата частна национална телевизия НТВ беше облагодетелствана от забраната за излъчване на реклама по Канал 1 в праймтайма. Политическата воля обаче отреди първият частен лиценз не на НТВ, а на bTV.
Когато тръгна новият частен канал, между продуцентката на новините Люба Ризова и шефка на новинарите в БНТ Мира Нейнска - нейна близка приятелка, имаше устна договорка да спазват добрия тон и да не си крадат взаимно кадрите. След време обаче отношенията им се обтегнаха и забраната за размяна на хора падна - един от водещите на обедните новини в частната медия Виктор Ангелоев се прехвърли в сутрешния блок на Канал 1. След това държавната медия нанесе още по-голям удар върху имиджа на частната - открадна Александър Пелев за "По света и у нас".
Това обаче са само видимите прояви на враждата между bTV и БНТ. Между екипите на двете медии определено има неприязън, когато обсъждат творческите си достижения. Старите кадри на "Сан Стефано" 29 дълго време натякваха за псевдопрофесионализма на конкурентите си заради фалстарта на техните новинарски емисии. От bTV пък отвръщаха на злорадството с нападки за остарелите методи на работа в държавната медия, скучните предавания и разточителството на човешките ресурси, защото едно предаване, направено там от 30 души, в частния канал можело да бъде реализирано поне с наполовина по-малко.
Въпреки трудното начало bTV успя да отгледа своя аудитория и успехът сред зрителите определено донесе самочувствие на младия й екип. От 2001 г. насам пийпълметричните данни показват непрекъснато увеличение на аудиторията на частния канал за сметка на публиката на Канал 1. Заради липсата на национален лиценз за известно време НТВ остана встрани от пряката конкуренция. Ограниченият обхват обричаше на ниска гледаемост дори и най-добрите продукции на гръцкия канал. Промяна в интереса на аудиторията й обаче не беше отбелязана дори и след като НТВ все пак успя да се сдобие с дълго чаканото разрешение сигналът й да покрива цялата страна. Така се стигна до момента, в който шефовете на БНТ и НТВ публично поставиха под съмнение достоверността на измерванията, а bTV се превърна в общ враг и за двете медии.
С времето враждата по високите етажи се пренесе и на по-ниските нива. Не е тайна, че БНТ и НТВ често си помагат, ако се случи екип на една от двете медии да се върне от снимки с повредена картина или звук. Тогава другите услужливо се притичват на помощ. Такова нещо обаче никога не би могло да се случи, ако трябва да се разчита на bTV.
Друг пример за взаимодействието между БНТ и НТВ станаха последните местни избори миналата есен. След първия тур и трите национални медии искаха последната дума на двамата кандидат-кметове на столицата да бъде чута в техния ефир. В крайна сметка Каналът и НТВ поканиха Софиянски и Александров на общ диспут, към който се присъедини и националното Дарик радио. bTV пък реши да ги прецака с предаване в по-ранен час, но тогава двамата кандидат-градоначалници останаха в НДК за 20-ина минути и после да продължиха спора си в общото студио на другите национални медии.
Подобен вид надпревара се разрази и след трагичния инцидент с българските рейнджъри в Ирак. При пристигането на телата на загиналите на летище София и по време на поклонението пред останките им във Военния клуб единственият допуснат екип беше на БНТ. Тогава организаторите се мотивираха с липсата на достатъчно място за разполагането на повече камери. Заради което bTV обвини правителството, че й е попречило да отрази събитията.
Войната между трите медии прие и институционална форма. БНТ и НТВ се съюзиха и регистрираха общ потребителски комитет на клиентите на пийпълметричните данни. Шефовете на Нова телевизия освен това не крият, че активно преговарят с представителите на "Видео интернешънъл" за сключването на договор за представителство. Целта е ясна - да се елиминира превесът на bTV на рекламния пазар.
ЖЕРТВА
Като жертва на конфликта между БНТ и bTV се изживя и журналистическият екип на Канал 1, който организира кръгла маса за професионалната етика и принципите на здравословната конкуренцията. Новинарите в Канала се почувстваха лично засегнати от поредицата информации в емисиите на bTV, посветени на скандалния договор за рекламата на БНТ, подписан от шефа им Кирил Гоцев с руската компания "Видео интернешънъл". В тях те прозряха нездрав корпоративен интерес към работата на държавната медия. Частниците пък мотивираха следенето на случая с правото на обществото да знае как се харчат парите му, дадени под формата на субсидия за държавната медия. На същата драма беше посветено и последното издание на "Въпроси и отговори" по Канал 1.
|
|