Изненадваща среща се проведе вчера сутринта между финансовия министър Милен Велчев и главния секретар на МВР Бойко Борисов. След нея Велчев обясни, че са се видели най-вече, за да обсъдят излезлия ден по-рано доклад на Държавния департамент на САЩ за страната ни. В него пише, че от транзитна страна за наркотиците България се е превърнала и в голям производител на синтетична дрога, като в това отношение е изместила Турция като център.
-----------
Американците ни критикуват остро за това, че родните банки не се борят яростно с прането на мръсни пари и че заради слабият контрол и твърде строгата банкова тайна не се води ефективна борба с този вид престъпност.
Стигнахме до заключението, че явно големият брой разкрития са причината за тези констатации, заяви Велчев по повод критиките за наркотрафика. На същото мнение е и главният секретар на МВР. Според него, изводите в доклада за състоянието на наркотрафика за България са направени на базата на многото разкрития, осъществени от органите на МВР. За тези успехи ни е изказана благодарност от американската наркополиция ДЕА. През 2003 г. у нас са разкрити 5 лаборатории за производство на синтетична дрога, тази - още 2.
Като се има предвид географското ни положение е съвсем естествено през Турция и България да минават голямо количество наркотици, смята Велчев. Според американците 80% от хероина от Югозападна Азия за Западна Европа минава през наша територия.
Трябва да се съглася с констатацията, че банковата тайна не трябва да се абсолютизира, обяви Велчев. Според него Държавният департамент е сравнил състоянието на този проблем в САЩ и у нас и е констатирал, че в България банковата тайна е в много по-голяма степен абсолютизирана. Аз лично не виждам причина в България да се спазва по-висока степен на банкова тайна, отколкото в САЩ, заяви Велчев. Финансовият министър нямал основание да твърди, че банките ни нехаят срещу прането на пари, но допусна, че може би държавният департамент има. Разширяването на достъпа до банковата тайна ще се обсъжда с БНБ и банковата общност в рамките на закона за службата за фискалния разследвания, станала по-известна като данъчна полиция. До дни проектът ще се пусне за съгласуване с ведомствата. Велчев подчерта, че ген. Борисов е изразил подкрепата си за създаването на тази служба.
Главният секретар на МВР и финансовият министър обсъдили и някои текущи акции и проверки като внос на китайски стоки и др. Антимафиоти от Благоевград и митничари дебнат пристигането на 8 контейнера китайски стоки, съобщи ген. Борисов, но отказа повече подробности.
Двамата били загрижени, че според доклада съдебната система не работи по най-добрия начин. Американците констатират, че при 75 случая на наркотрафик със 111 установени участници няма нито един осъден.
КОМЕНТАРИ
Васил Киров, шеф на агенцията за финансово разузнаване:
Становището на САЩ е, че имаме добра превантивна система, която работи добре. А това, че има движение на капитали, е нормално. То едва ли е по-голямо, отколкото през финансовите системи на Великобритания и на самите САЩ, тъй като това са финансови центрове, през които минават огромни финансови потоци, в това число и мръсни пари. Проблемът е да има система, която да работи, да го установява и да го ограничава. В нашата страна има такава система и мисля, че тя има позитивна оценка, в това число и от американски партньори. Трудно бих се съгласил с упрека, че няма политическо желание да се разшири достъпът до банковата тайна. Сега в случаите, свързани с изпирането на пари, банковата тайна не се прилага и тя не е препятствие за провеждане на каквато и да било проверка. Може би основният проблем е, че няма осъден за изпиране на пари, за трафик на наркотици, контрабанда, че няма отнемане в полза на държавата.
Момчил Андреев, изпълнителен директор на Райфайзенбанк-България:
Ние действаме стриктно в съответствие с българското законодателство и изпълняваме всички изисквания на закона за мерките срещу изпирането на пари. Съобразили сме дейността си не само с изискванията на българското законодателство, но и с изискванията нашата международна група и сме длъжни да се съобразяваме и с изискванията на австрийското законодателство по въпроса. Разширяването на достъпа до банковата тайна е въпрос, който трябва да реши законодателят.
