Работодателите с над 50 души персонал, които с поправките в Кодекса на труда от 2001 г. трябва да наемат поне 4-ма инвалиди, но никой не го прави, ще могат да се освобождават от това си задължение, като внасят пари в полза на хората с увреждания. Това предвижда законопроектът за интеграция на хората с увреждания, който започна да се гледа от социалната парламентарна комисия на второ четене и се очаква да влезе в сила от началото на следващата година. Той е компилация от предложенията на няколко депутати и на проект на Министерския съвет.
Собствениците на фирми и предприятия с над 50 души ще внасят по една минимална заплата за всеки от 4-мата ненаети инвалиди. Ако минималното възнаграждение се увеличи догодина на 150 лв., както предвижда правителството, това прави 600 лв. на месец, ако не е нает нито един човек с увреждане. Парите ще отиват в спецагенция за хората с увреждания, която тепърва трябва да се създаде.
Законопроектът предвижда още на месечни помощи и безплатни телефонни, транспортни и други услуги да имат право само хората с увреждания, разполагащи с доходи под определен минимум. Прагът за достъп ще бъде определен допълнително с правилник. Депутатката от НДСВ Анели Чобанова предлага подоходният тест да отпадне, но това едва ли ще бъде прието. Привилегията да се вкарват без мито коли на името на хора с увреждания обаче остава.
Според законопроекта висшите училища ще са длъжни да осигуряват за увредените студенти достъпна среда, подходящи учебни материали и допълнителна преподавателска помощ. Освен това те трябва да разкрият дисциплини, които да подготвят специалисти за работа с хора с увреждания. БНТ, БНР и БТА пък ще са длъжни да осигуряват достъпна информация за хората с увреждания и да включват в програмата си специализирани предавания за тях.
САНКЦИИ
Глобите за неспазване разпоредбите на този закон ще са до 1000 лв. за първо нарушение и до 2000 лв., ако то бъде повторено в рамките на 1 година. 50 на сто от събраните глоби ще отиват в Агенцията за хората с увреждания.
|
|