Новият шеф на КАТ е вечният катаджия. От първия си работен ден преди 24 години той е назначен в Пътна полиция и винаги е работил само там - от най-ниската длъжност - автоконтрольор, до началник.
Роденият през 1953 година в София Алекси Стратиев завършва факултет "Полиция" на Висшата академия на МВР през 1980 г. Разпределят го в КАТ и първоначално смята да се премести, но само след година работата му "влиза" в кръвта и той остава. Вероятно защото по наследство от баща си, който е професионален шофьор, има страст към пътя. 6 години по-късно завършва и право в СУ "Св. Климент Охридски", защото смята, че законите са неразделна част от работата на Пътната полиция.
Стратиев има двама големи синове - единият е икономист, другият учи за програмист. Миналата година по-големият е глобен за неспазване на знак. Не казва кой е баща му и си плаща глобата.
- Неизбежният първи въпрос в такова интервю, полк. Стратиев, е, какво ще е първото, което ще направите на своя пост?
- Искам да се промени обликът на пътния полицай и да се усети разлика с досегашната му работа. За това е нужно да имаме по-завишени изисквания към себе си и да бъдем по-адекватни. Ще ми се да се промени начинът, по който се работи, да бъде по-интензивен и ефективен - служителят има 8-часов работен ден, което обаче не значи, че трябва само да разхожда униформата, а да работи по-качествено, особено по контрола на пътя. Има и друга страна - пътният полицай се среща с няколко нарушители на ден, но покрай него минават още 500 участници в движението, които спазват правилата. Той трябва да бъде отворен и към тях - например има задръстване, той не може да стои и да гледа как хората се изнервят, а трябва да се намеси и да помогне за решаване на проблема. Хората трябва да имат усещането, че пътният полицай е като лекаря за болен, да разберат, че е човек като тях, а не да виждат само врага с палката, като символ на санкция.
- Как точно смятате да контролирате вашите служители?
- Има няколко посоки, в които трябва да се действа. Първо, да се извършва наблюдение върху съставените от всеки служител актове. Ако един пътен полицай е съставил 100 акта и няма нито едно възражение, друг за толкова има 10, а трети - 50, значи единият не работи добре. По принцип всеки документ, издаден на пътя от наш служител, влиза в информационната система. Машината ги събира, но някой трябва да ги анализира и това са началниците.
Второ, вече навлизат - очакваме и още - уреди за отчитане на скорост и алкохол, които отчитат всяко нарушение и го съхраняват в паметта си. Разпоредили сме периодично тези устройства да се проверяват и ако за един месец има 10 нарушения за алкохол, служителят трябва да покаже 10 акта. И между другото, откакто ги въведохме, актовете скочиха двойно. Освен това вече започна поставянето на камери и предстои това да стане масова практика. Има няколко варианта - едните са монтирани на светофарите и освен че заснемат нарушение, могат да мерят и скорост, другите могат да се монтират край пътя, третите - на самата кола. Това е много обективно и не можеш да кажеш: "Дай 10 лева, за да не те спираме!" Поръчали сме около 40 камери, но засега не се знае колко пари ще ни отпуснат от министерството.
От друга страна, в заповедта на министър Георги Петканов да се уволняват служителите, шофирали след употреба на алкохол, влиза и изискването при катастрофа, дори дрегерът да не отчете нищо, да ги пращат задължително на кръвна проба. Така също се гарантира обективност.
- Малко преди да бъде пенсиониран, вашият предшественик полк. Алекси Кесяков публично сподели някои идеи, които звучат малко несериозно - да се глобяват хората, които се возят в кола с пил шофьор, или пък жените, които карат с обувки на високи токчета. Вие привърженик ли сте на тези хрумки?
- Вижте, те наистина не звучат сериозно, но и не са вмъкнати в някакъв нормативен акт. И хората могат да се успокоят, че няма да има такива санкции. Добре е обаче да се дискутират тези въпроси, за да се замислят хората. Защото действително е безразсъдство да се качиш в колата на пиян водач, а шофирането на високи токове уморява бързо краката.
- Немалко хора се оплакват от твърде усложнената бюрокрация и лошо отношение от служителите в КАТ, особено в София. Какво ще направите в тази посока?
- Гражданите основателно реагират, има неща, които трябва да се оправят. Тези хора трябва да работят по-ефективно и по-качествено и ще работят. Когато въведохме новата система за регистрация на колите, се оказа, че в Пловдив работят няколко пъти по-бързо, отколкото в София, тук може би са свикнали да работят по този начин, но ще трябва да отвикнат.
В промените на закона пък се предвижда полицай, който не си изпълнява задълженията, да получава административно наказание - например има задръстване, а той стои отстрани и яде семки, ами би трябвало да носи отговорност!
- В големите градове има огромни проблеми със задръстванията, в другите държави светофарите помагат, а у нас не е точно така...
- Наистина въпросът със светофарите не е решен никак добре, това обаче не е работа на КАТ, както си мислят много хора, а на общината, защото тя е стопанка на пътя. Трябва да има специална схема за движението и светофарите да се следят с датчици. Не може и през нощта, и през деня да работят по един и същ начин. А с много малко средства мога да се направят "интелигентни", така че поне сутрин и вечер, в пиковите часове, да са на специален режим. Така хората с основание започват да не се подчиняват на светофарите, след като чакат 5 минути, зад тях има огромна колона, а шосето отред е празно.
Аз лично скоро попаднах в тунела към "Люлин" и се оказа, че трябва да стоиш в тъмното и пушека и няма какво да направиш. Затова сложихме в най-голямото задръстване регулировчици.
Правили сме много предложения, но от общината винаги отговарят, че няма. Тяхна работа е и да преценява къде и как да се строи - например огромният паркинг на кино "Арена" в столицата пречи тотално на движението, но никой явно не е помислил за това.
Не бива да се смята, че всички проблеми на движението по пътищата могат да се решат от КАТ, да не говорим, че системата е такава, че много наши служители са разпръснати по други служби, дори не са на наше подчинение.
- Извинявайте, но това звучи абсурдно!
- Ами Пътната полиция не е национална служба и затова на практика катаджиите по места са на подчинение на месните началници. Към Дирекцията на полицията в София работят 17 души, които обаче могат да оказват само методическо ръководство. И така, когато в дадено РПУ трябва да разнесат няколко призовки например, началникът праща един катаджия да свърши тази работа и целият ден минава така. Това ни създава проблеми, но нищо не можем да направим.
- А как тогава издавате заповеди?
- Ами правим предложение, обясняваме го на главния секретар и на министъра и с техните подписи заповедта вече важи за служителите в цялата страна.
само след година усетил тръпката
па как нема да я усети, пеликано му с пеликан