Дори у елитните обществени групи доминират извъникономически мотиви, когато трябва да се вземат решения за собствените им имоти. Сред тях първенство заема чувството за патриотизъм.
Според данните от изследване на агенция "Естат", проведено между 2 и 7 май сред 400 души с висок жизнен стандарт и силно изразен интерес към политиката и обществения живот, 77 на сто от запитаните заявяват, че те или тяхното семейство притежава земя - земеделска, извън регулация или гори, но едва 1/4 са се замисляли да я продават. Социолозите отчитат, че това до голяма степен се дължи на ниските цени и почти липсващия пазар на земя. Но дали и поради тази причина земята за голяма част от елитните прослойки няма толкова стойност като стока, колкото като сантимент на родното. Половината от анкетираните гледат на собствената си земя като на суверенна българска територия, за едва 38 на сто тя е преди всичко стока и средство за производство.
Елитът е патриархално консервативен и по въпроса дали да продава земя на чужденци. Заможните и активните не са чак толкова против това да правят другите - 49% са съгласни продажбата на земя на чужди граждани да бъде разрешена, 43% искат конституционната забрана да остане. Когато обаче въпросът опере до тях самите, 52,5% са категорични, че не биха продали земята си на чужденци. Особено ако това са турци, араби или други мюсюлмани.
Елитните групи у нас имат положителни очаквания от приемането ни в ЕС, но оптимизмът им е изтеглен напред във времето, към техните деца, казва Яна Георгиева от "Естат". Половината анкетирани смятат, че собственият им живот след 2007 г. ще се подобри. 3/4 пък са убедени, че животът на техните деца ще се подобри. Влошаване на положението за поколението си очакват едва 3 на сто, а на собственото дередже - около 13 на сто.
Най-големите пречки за влизането ни в ЕС според анкетираните са ниският жизнен стандарт, неконкурентоспособната икономика, корупцията и балканският ни манталитет. Сред най-силните ни аргументи за присъединяването те посочват географското положение и историческата принадлежност на България към Европа, както и добродетелите на народа. Ако пък има референдум за влизането ни в ЕС, 87% от елитните прослойки биха гласували "за", едва 5,4% "против".
|
|