:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 178
Страници 18,309
За един ден 1,302,066
Родителите очакват от ЕС по-добър живот, но чак за децата им

Половината елит гледа на земите си като на суверенна българска територия

Дори заможните не биха продали нивите си на чужденци
Дори у елитните обществени групи доминират извъникономически мотиви, когато трябва да се вземат решения за собствените им имоти. Сред тях първенство заема чувството за патриотизъм.

Според данните от изследване на агенция "Естат", проведено между 2 и 7 май сред 400 души с висок жизнен стандарт и силно изразен интерес към политиката и обществения живот, 77 на сто от запитаните заявяват, че те или тяхното семейство притежава земя - земеделска, извън регулация или гори, но едва 1/4 са се замисляли да я продават. Социолозите отчитат, че това до голяма степен се дължи на ниските цени и почти липсващия пазар на земя. Но дали и поради тази причина земята за голяма част от елитните прослойки няма толкова стойност като стока, колкото като сантимент на родното. Половината от анкетираните гледат на собствената си земя като на суверенна българска територия, за едва 38 на сто тя е преди всичко стока и средство за производство.

Елитът е патриархално консервативен и по въпроса дали да продава земя на чужденци. Заможните и активните не са чак толкова против това да правят другите - 49% са съгласни продажбата на земя на чужди граждани да бъде разрешена, 43% искат конституционната забрана да остане. Когато обаче въпросът опере до тях самите, 52,5% са категорични, че не биха продали земята си на чужденци. Особено ако това са турци, араби или други мюсюлмани.

Елитните групи у нас имат положителни очаквания от приемането ни в ЕС, но оптимизмът им е изтеглен напред във времето, към техните деца, казва Яна Георгиева от "Естат". Половината анкетирани смятат, че собственият им живот след 2007 г. ще се подобри. 3/4 пък са убедени, че животът на техните деца ще се подобри. Влошаване на положението за поколението си очакват едва 3 на сто, а на собственото дередже - около 13 на сто.

Най-големите пречки за влизането ни в ЕС според анкетираните са ниският жизнен стандарт, неконкурентоспособната икономика, корупцията и балканският ни манталитет. Сред най-силните ни аргументи за присъединяването те посочват географското положение и историческата принадлежност на България към Европа, както и добродетелите на народа. Ако пък има референдум за влизането ни в ЕС, 87% от елитните прослойки биха гласували "за", едва 5,4% "против".
11
488
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
17 Май 2004 00:06
Nikakva zemq na 4ujdenci!!! Ina4e decata ni 6e sa krepostni!!1
17 Май 2004 06:12
То па един елит.........
17 Май 2004 06:31
Продажбата на земя на чужденци трябва да се възпрепятства, т.к. преди това трябва да се разработи стратегия за осигуряване някакво жизнено пространство за Българите.

Добре е да се наложат високи данъци за пустеещи необработвани земи, така те ще бъдат продадени на тези които ще ги обработват и ще произвеждат нещо.
17 Май 2004 07:20
Точно така, народе! Никаква земя на чужденци, особено на турци и евреи! Крепостни може и да не станем, но ще ни подгонят като палестинците от родината ни.
17 Май 2004 08:57
Защо да се продава земята ? Ами от нея вече не се произвежда и вечно няма да стига - така е казал някои / М. Твен ?/ Нека се развива земеделието, но земята е територията на България и друг не трябва да я управлява
17 Май 2004 09:09
Отпадането на забраната за продажба на земя на чужденци е изискване за членство в Европейския съюз. Унгарците решават този въпрос, като налагат 3-г0дищен преходен период до влиането на тази разпоредба в сила. Като отчитам нашето ниво на заплатите - този период би следвало да бъде не по-малко от 10 години. А като българин и аз съм против продажбата на земя на чужденци. Не че ще я отнесат. Просто ще станем народ без собствена земя.
17 Май 2004 12:32
РЦ,

изискване е, но Поляците си ги приеха със забрана от 12 години за земеделска земя...
17 Май 2004 12:59
Тя и без това вече се изкупува от фирми с 99% собственост на чужденци! Хората вече се възползват от вратичките на закона!
17 Май 2004 16:06
Ужас. Та ние сме на кръстопът. Ще ни изкупят. Трябва да се започне някаква кампания в общественото пространсвто. Предлагам да започнем да пишем писма на всички електронни медии.
17 Май 2004 16:46
Каква забрана бе?!?!?
Всеки чужденец може да си купи земя.
Регистрира се фирма в българия, и управителя и(който е Българин) купува земята. Земята става собственост на фирмата защото е закупена от нейно име, а фирмата е собственост на чужденци. Кажете ми в такъв случай, чия е земята.
Изходът е да се стимулират българите да купуват земя. Трябва да се отпускат нисколихвени кредити за селскостопански предприятия (с над 50% Българско участие). Защото няма смисъл да не продаваме земята на чужденци ако тя пустее и се съсипва.
17 Май 2004 18:03
Сития и Умния са прави. Който не е съгласен с тях означава, че или няма нужната информация или още не е прогледнал. Браво момчета.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД