В държавния бюджет на страната ще влязат най-малко 416 млн. евро от продажбата на 67% от акциите на седемте електроразпределителни предприятия и то ако се вземат предвид само минималните оферти на петимата кандидати, подадени вчера. Това стана ясно при публичното отваряне на финансовите предложения на гръцката PPC, италианската Енел, германската E.ON, австрийската EVN и чешката ЧЕЗ.
Гръцката държавна електрокомпания PPC (Public Power Corporation), италианската Енел и чешката ЧЕЗ кандидатстваха за всичките 7 електроразпределителни дружества. За разлика от тях другите двама кандидати - австрийската EVN и германската E.ON, проявиха избирателност и не подадоха оферти за всички предложени дружества. Австрийската EVN не е кандидатствала за пул "Североизточна България", в който влизат варненското и горнооряховското електроразпределителни предприятия. Германската E.ON пък не е подала оферта за пул "Югоизточна България", в който влизат енергодружествата на Пловдив и Стара Загора.
За сметка на това всичките пет кандидати желаят да купят 67% от капитала на столичното електроразпределение. То влиза в състава на пул "Западна България" заедно с ЕРП "София-област" и ЕРП "Плевен".
За този пул са най-големите оферти. 302 млн. евро предлагат за "Западна България" австрийците от EVN. За същия пул 281 млн. евро предлагат чехите, 270 млн. евро - германците, 241,2 млн. евро италианците и 165 млн. евро - гърците.
Сравнително голям интерес е предизвикал пул "Югоизточна България". Най-високата оферта за него предлага отново EVN - 271 млн. евро. Регламентът обаче изисква ако тази фирма спечели наддаването за първия пул и го купи, да не може да купи втория пул. В такъв случай за него ще останат да се борят Енел, която дава 201 млн. евро, PPC, която дава 180 млн. евро и ЧЕЗ, която дава 171,5 млн. евро.
Най-слаб интерес е предизвикал третият пул - "Североизточна България". Най-високата оферта тук е 140,7 млн. евро, а най-ниската - 80 млн. евро.
|
|