Мохамед Хасан е почетен председател на Асоциацията на иракчаните в България, които в момента са малко над 100 души. Той е на 66 г. За първи път идва у нас през 1960 г., за да учи. "Моите внуци са чисти българи", казва иракчанинът.
------------------
- Г-н Хасан, на кого първо казахте, след като научихте за отвлечените в Мосул българи?
- Тези неща са казани на приятелски начала. Истината е, че когато ние чухме тази новина от Мосул, ние не можехме да я съобщим официално. Не сме такава организация и аз лично нямам служебен контакт с властите. Но имаме приятели, които имат връзки и могат да го сведат. И проведохме един такъв откровен разговор с тях.
- С желанието информацията да стигне неофициално до властите.
- Точно така. С голямото желание преди всичко да видим дали похитените са българи. Ние не бяхме сигурни за това.
- Този, който ви съобщи, не знаеше ли, че са българи?
- Той каза. Но хората, които влизат в страната и карат такива камиони, са сирийци, турци, други народности.
- Иракчаните в България, изглежда, са доста голям източник на информация за властите.
- Сигурно. Защото сме вдигнали на крак всички, за да помогнем за освобождението на тези двама бедни хора. Защото ние знаем много добре, че те са влезли в този огън заради залъка на техните деца.
След като се обяви по "Ал Джазира", разбрахме, че новината ни е вярна, и се уточни коя е организацията. Първо мислехме, че са отвлечени за откуп. Полицията там не е организирана както трябва. Тя е знаела за случая, но не е дала информация на кмета в Мосул.
- Как се развиха събитията?
- В понеделник на 5 юли привечер нашите роднини и близки оттам ми звъннаха и съобщиха, че за това се говори в целия град. Събрахме се във вторник в асоциацията и решихме всеки да събира информация. Аз седнах с едни приятели, които имат косвено или не връзка с управлението, и им дадох като новина, като слух информацията. За да я следим отблизо.
Случило се е на 29 юни. Като разтоварили предния ден, шофьорите не си тръгнали, а предпочели да спят и да тръгнат на сутринта. Един от иракчаните, получател на стоката, ги посреща на границата и ги изпраща до там. Той трябвало да пътува с тях, както винаги. Казали, че ще спят, и да дойде на сутринта да тръгнат.
- Къде става това?
- На паркинг в самия град. Вечерта обаче дошли маскирани хора с много коли. Вдигнали оръжията срещу охраната на паркинга - 1-2-ма души. Какво ще прави охраната?! Събудили шофьорите и ги взели. В този момент е имало полицейски час. Нямало е никой на улицата.
- Там има ли американски военни?
- Има и полиция. Но понеже групировките действат срещу американците нощно време, те не патрулират тогава. На сутринта от паркинга се обадили на момчето да дойде. То видяло камионите отворени, няма ги хората, багажът им там. Той не знаел какво да направи. Как да действа.
- Полицията знаела ли е вече?
- Полицията идвала. Момчето предлагало поне паспортите и вещите им да ги вземат в полицията. Те отказали и ги заключили в камионите, които и сега стоят там.
- Потвърждава ли се предположението ви, че българите са преместени във Фалуджа?
- Фалуджа се контролира от самите хора на Фалуджа. Един член на организацията контактуваше с шейховете на племената там. Вчера (в събота - б. а.) те отговориха, че досега във Фалуджа няма такива българи. Уверяваха ни до снощи, че са живи и здрави.
- От Фалуджа или други хора?
- Други хора. В един индиректен контакт с похитителите. Тези откъде са взели новината не знам...
- Какво е в полза на нашите заложници?
- Първо, те са невинни, цивилни. Всички повтарят и че България е много малка държава, не е възможно да настоява Америка да освободи затворниците. Най-лошото в момента е, че това не е иракската съпротива или бунтовници, а чужда организация.
- Момчето, което е трябвало да пътува с нашите, се е прибрало в България...
- Вижте, тези въпроси, ако им отговорим, да кажем истината или да лъжем, това означава да се бъркаме в работата на спецслужбите.
- Те ли се свързаха с вас?
- Да. Нашият контакт не е с Външно.
- Упрекват ли ви, че криете информация?
- Аз не мога да кажа: "Да, Мохамед или Ахмед се видяха с българите там и те са живи и здрави." Даже и да е вярно, това ще навреди. Да не бързаме с новината. Както вчера (в събота) стана с филипинеца. На Филипините обявиха, че е освободен. Не минаха няколко часа и похитителите отрекоха тази новина и дадоха нов ултиматум. Знаете ли кога ще кажа новината, че са освободени? Когато минат в Сирия! Сега са още вътре в капана.
- Как ще се развият нещата с двамата българи?
- Не искам да кажа голяма дума, но се надяваме на един добър край. Защо организирахме молитвата в джамията? Защото знаем манталитета на тези хора. С тези хора правителството не може да има контакт. Имаше обръщения по "Ал Джазира" на съвета на всички арабски организации на българска земя, Висшия ислямски съвет, главния мюфтия. Аз досега не съм виждал за заложници такъв шум. Искам да ви уверя като българи - вие имате най-силното лоби в много държави от Арабския свят. Българите са обичани в Ирак. Жалко, че войната промени нещата малко или много.
- Адекватни ли бяха изявленията на нашите политици до момента?
- Благодаря на президента на България, че се обърна с един мек тон и каза: "Това ние не можем да го направим, това не е в нашите ръце." От Ирак ни се обадиха да кажат, че това е отлично. Ваша колежка ме попита защо убиха италианеца. Премиерът Берлускони излезе и каза, че никога няма да излезе на преговори с тях. Не бива никой да изнервя положението, както каза един човек от Бобошево - ако хвана един иракчанин, ще го коля. Във всички народи има мърша.
- В началото, като се говореше за следвоенното възстановяване на Ирак, не се споменаваха тези големи опасности.
- За съжаление някои не информират както трябва. Аз имам много приятели превозвачи и съм им казвал: моля ви не пускайте ваши шофьори вътре. Разтоварвайте на границата.
- Но така се избягвали мита и такси...
- Точно така. Когато кюрдите вдигнаха митата, търговците избягаха надолу. Някой казва: "Аз за повече пари ще вляза." Но аз му казвам: недей, защото ще създадеш неприятности и на българите, и на иракчаните. Моят призив е в момента да не се пътува до Ирак, нека изчакат хората поне до Нова година.
Ако влезеш в Ирак, трябва някой влиятелен човек да те защитава.
