Съоръжение за пречистване на димните газове на стойност около 12 млн. лева ще заработи официално от днес в ТЕЦ "Марица-изток 2".
Средствата за изграждането на пилотната инсталация са осигурени от Международната агенция за атомна енергия (МААЕ), японския институт за ядрени изследвания JEARI и Националната електрическа компания.
Инсталацията използва електронно-лъчева технология, при която няма отпадъци, а като вторичен продукт се получава смес от амониев сулфат и амониев нитрат. Тези химически съединения се използват в селското стопанство като изкуствен тор.
МААЕ отговаря за доставката на основното оборудване, НЕК е финансирала построяването на необходимите сгради, изработката и доставката на охладителя, реактора и системата за отвеждане и съхранение на страничния продукт, които струват към 1 млн долара. Част от съоръженията са дарение от японското правителство.
Аналози на инсталацията в момента работят в Полша, Китай и Япония. Действащата в България осигурява пречистването на 10 000 кубически метра димни газове в час.
Пилотният проект ще работи от 3 до 6 месеца. Не е ясно дали ще може да действа и след това, тъй като влиза в противоречие с плановете за предстоящата модернизация на топлоцентралата и изграждането на сероочистващи инсталации на стойност над $ 75 млн. долара.
Podobno syoryjenie raboteshe i v Burgaskia Universitet. No beshe uspeshno, mnogo uspeshno ograbeno i likwidirano ot 1 profesor tarikat. Sprawka - VHTI Burgas...1 000 000 pogrebani za da moje edin profesor da se razhojda do Europe.
Porednata greshka na MAEE - da stroi v BG.