Кунева прикани обединената завчера опозиция, "ако не мислят за хората тук, да помислят за Румъния". По нейните думи северната ни съседка би била забавена по пътя към членството в ЕС, ако политическата криза у нас се задълбочи. България и Румъния се очаква да подпишат общ договор за присъединяване към ЕС на 25 април. Според министърката подписването на договора не може да стане от служебен кабинет.
Мотивите на Бъсеску са свързани със собствения му стремеж да предизвика предсрочни избори в Румъния. Неговата Демократическа партия в съюз с Националнолибералната партия на премиера Калин Попеску Търичану нямат мнозинство в парламента и разчитат на подкрепата на малки партии, бивши съюзници на управлявалите досега социалдемократи. Бъсеску е недоволен от това управление. Завчера той даде шестмесечен ултиматум на шефовете на полицията, на прокурорите и на съдиите да покажат резултати в борбата срещу корупцията. Бъсеску заяви, че при липса на резултати ще поиска от парламента промяна на законодателството и персонални размествания на всички нива в тези институции, отбеляза "Зиарул де Яш".
Румънският президент посочи, че всичките му разговори с официални представители от чужбина започват с думите: "Какво правите с корупцията?" Посланик на западна страна в Букурещ дори заявил: "Искаме да видим много арести". Все пак Бъсеску отбеляза, че ще поднови темата за предсрочни избори след 25 април.
Катрин Наги, говорителката на еврокомисаря по разширяването Оли Рен, каза пред "Сега", че от гледна точка на Еврокомисията няма изискване подписването на договора да стане от редовно правителство. Тя изтъкна обаче, че отговорът дали служебно правителство може да подпише такъв договор трябва да се търси в българската конституция.
Бившият конституционен съдия Георги Марков сподели завчера позицията на Кунева. Той се позова на тълкувателно решение на Конституционния съд от 1993 г., според което служебното правителство не може да взема "глобални" решения, каквото е подписването на Договора с ЕС. Вероятно темата остава спорна. Именно служебно правителство, което се оглавяваше през 1997 г. от Стефан Софиянски, подаде молба за членство в НАТО.
![]() |