Строителното министерство води преговори за отпускане на 480 млн. евро, които да бъдат инвестирани в подновяването на мрежите на 13-те най-добри ВиК-дружества в страната. 360 млн. евро ще дойдат от програма ИСПА, а останалите 120 млн. евро ще са кредити от Европейската инвестиционна банка и Европейската банка за възстановяване и развитие. Това съобщи вчера в Хасково строителният министър Валентин Церовски. Все още не е ясно кои фирми ще попаднат в инвестиционната програма, но идеята е да се започне от най-добрите компании.
Миналата седмица зам.-министърът на регионалното развитие Валери Николов каза пред "Сега", че инвестиционната дейност във водните дружества може да започне най-рано в края на годината. През септември се очаква парламентът да гласува поправки в Закона за водите, а след това и Закона за водния регулатор. С тези документи ще се сложи началото на преструктурирането и модернизацията на ВиК-дружествата. Над 3 млрд. евро са необходими за подновяване на мрежата, допълни Николов.
"49% от ВиК дружествата в страната са прехвърлени на общините, но към дадения момент за голяма част от тях това е само на хартия, защото се обръщат по всякакви въпроси към министерството", коментира вчера Валентин Церовски. Според него нормално е собствеността на водните дружества да е на местните власти, но засега те не са особено устойчиви. Окончателното прехвърляне сигурно ще стане към края на втория етап на преструктуриране на водните дружества. Церовски допълни, че се търси вариант за финансиране на водните дружества чрез грантови схеми и така те да бъдат подготвени за влизането на частния капитал в тях.
Проекти
Министър Церовски вчера подписа договор за строителство на пречиствателна станция за отпадъчни води в Хасково. Проектът е за 18 млн. евро, а изпълнител е "Мот МакДоналд". Компанията 10 г. е консултант на министерството по въпросите на отпадните води и пречиствателните станции.
В търга за избор на надзор на строителството за станцията в Хасково са кандидатствали 6 европейски консорциума, сред които немски и френски фирми. Изпълнението на проекта ще започне през март 2005 г. и ще завърши две години по-късно.
МРРБ планира да се изградят пречиствателни станции за отпадни води в басейна на река Марица. Следващите проекти са за Стара Загора и Димитровград. За тях още не са проведени търгове. 32,5 млн. евро от нужните средства ще дойдат от ИСПА, 4,340 млн. евро осигурява бюджетът, а 6,5 млн. евро - ЕИБ. За Стара Загора и Димитровград вече тече тръжната процедура, обясниха от МРРБ.


