Преди три години Симеон Сакскобургготски стана премиер с няколко обещания - че ще повиши съществено доходите, че образованието и здравеопазването ще стигнат европейското ниво, че корупцията ще се изтръгне от корен и че вече няма да има посредствени хора в парламента. Тогава хората му повярваха, защото неговото национално движение нямаше политическо минало и не ги беше лъгало.
Сега ситуацията се повтаря. Година преди изборите премиерът поиска да управлява поне още един мандат. И пак започна да обещава - да повиши доходите, да реформира образованието и здравеопазването, лично да реди листите за парламента, за да не стават повече грешки, и т. н.
Каква е разликата
със заявките му отпреди три години? Малка, но съществена. Сакскобургготски вече е на власт и всеки си е изградил някаква представа за това какво премиерът може. Затова никой вече няма да вярва "на сляпо". Всеки ще съди по собствения си град, работа и джоб.
Вярно е и че премиерът избягна най-голямата си грешка отпреди 3 години - за разлика от прословутите 800 дни сега не обвърза изпълнението на обещанията с конкретен срок. Той вече изобщо избягва конкретиката. Може би е решил делата му да говорят сами за себе си? Това би било добра тактика, ако хората около него всекидневно не произвеждат
поне по един скандал
в разрез с прокламирания "нов морал в политиката".
Строителният министър Валентин Церовски например си позволи да иде на олимпиадата в Гърция заедно със сина си по покана на частната компания ОТЕ. След като избухна скандалът, от ведомството му съобщиха, че е приел "логистичната подкрепа" на фирмата, "но е отклонил предложението за поемане на финансовите разноски". Фактури за доказателство не бяха показани. Така и не стана ясно какво Церовски е отказал на ОТЕ - стаята в луксозния хотел "Интерконтинентал", полагащата му се кола, вечерите или пък самолетния билет до Атина.
На колегата му Николай Василев бе заложен същият капан, но той положи повече усилия за спасяване на имиджа си. Според медиите той е бил на олимпиадата на разноски на гръцката Евробанк, която има бизнесинтереси у нас. След завръщането си вицето опроверга информацията за спонсорство и показа фактура, че е дал по 200 евро за нощувка в хотел "Кинг Джордж II". Оказа се обаче, че през този период неговата суперлуксозна стая с изглед към Акропола е била 2500 евро на вечер. И не стана ясно защо Василев е ползвал такава голяма отстъпка.
Други царски хора пък, уплашени, че може да нямат втори шанс в живота, се втурнаха да уреждат себе си и близките си на апетитни места.
Не само всички маски, но и всички скрупули паднаха
Външният министър Соломон Паси например прати кумицата си Калина Калоянова за трети секретар в посолството ни в Берлин. Управникът така и не обясни как приближената му, чийто стаж до идването на НДСВ на власт се изчерпва с преподаване на български език и литература в няколко бургаски училища, е станала подходящ кандидат за дипломатически пост.
Вицепремиерът Пламен Панайотов пък уреди любимката си Венцислава Ачова също на дипломатически пост. Бившето пресаташе на НДСВ ще е съветник по външната политика и сигурността в мисията на България към европейските общности в Брюксел. Нищо, че професионалната биография на брюнетката досега се изчерпва със стажуване в новините на Канал 1, кратко пребиваване в телевизия "7 дни" и няколко изяви в скромната музикална група "Euphonika".
Досега премиерът не е взел отношение по тези скандални случаи. Може би защото би звучало черногледо. Сигурно по същата причина иска нов мандат със старите заявки, без да обясни какво му е попречило да ги изпълни през настоящия. Защо да нарушава завидния комфорт на кабинет?
А може би и самият Симеон Сакскобургготски осъзна, че вече не е цар, и реши да бъде "истински политик". Който смело обещава, не дава отчет и иска да е на власт пак и пак. Ако е така, жалко за морала. И за стария, и за новия.
|
|