На срещата с либийския външен министър Абдел Рахман Мохамед Шалкам в четвъртък американският държавен секретар Колин Пауъл призова за "благоприятно развитие" на случая с петте български медицински сестри, осъдени на смърт в Либия за умишлено заразяване на либийски деца със СПИН. Това предадоха Ройтерс и АФП, като цитираха високопоставени американски представители.
Макар да признаваме страданията на либийците и по-специално на либийските деца, заразени с ХИВ в Бенгази, ние призоваваме за бързо благоприятно развитие по случая с българските медицински сестри, заяви Пауъл.
"Вашингтон пост" също описва срещата на Пауъл с Шалкам в нюйоркския хотел "Уолдорф Астория". Това е първата среща между външните министри на двете страни за повече от 25 години. Преди нея САЩ отмениха остатъка от икономическите си санкции срещу Триполи като "символ на политическата реабилитация на Триполи". Това стана след като либийското ръководство реши да се откаже от програмите си за оръжия за масово унищожаване. Либия също така плати щедри компенсации на семействата на жертвите на терористични атентати, извършвани в миналото от нейните тайни служби.
Паул припомнил на Шалкам, че "остава доста работа" за разрешаване на въпросите около подкрепата на тероризма от Либия в миналото, преди САЩ да извадят тази страна от списъка на държавите, подкрепящи терора. След това Пауъл изразил "сериозно безпокойство" около твърденията за либийска роля в опита за убийство на престолонаследника на Саудитска Арабия принц Абдула. В контекста на човешките права Пауъл повдигнал и въпроса за българските медсестри.
каре
НАМЕК
В речта си пред Общото събрание на ООН външният ни министър Соломон Паси засегна темата за медиците ни в Либия. След като приветства реинтеграция на Либия в международната общност, Паси каза, че за България убедително доказателство, че либийските власти зачитат човешките права, ще бъде справедливото решение на случая с петте български медицински сестри и палестинския лекар. От името на България той призова ООН да удвои усилията за борба с пандемията на СПИН в Африка, която е "причината, довела до трагичното развитие на случая с шестимата невинни медицински работници".
|
|