Мръсотията вече влиза в кръга на най-сериозните житейски проблеми на българите. Това показва национално представително проучване, проведено през юли от Института по социология при БАН сред 1224 българи над 18 г. Поръчката за него е от екоминистерството. Целта е да се установи отношението на хората по въпросите на екологията.
Мръсните улици тревожат хората, колкото престъпността, и са грижа на 45% от българите. По-наболели са само проблемите с ниските доходи, безработицата и здравето, показва изследването. Веднага след това пък идват мръсният въздух (30%), шумът в градовете (25%), липсата на канализация (18%), режим на водата (5%).
Според запитаните мръсотията в градовете се дължи на незавършени ремонти, различни изкопи, нередовно почистване и бездомните животни. Над 40% твърдят, че именно чистотата е основен проблем на населеното им място. В същото време едва 37% са доволни от хигиената на града си.
Половината анкетирани са готови да понесат ограничения в транспорта в името на чистата околна среда. Проучването сочи, че българинът вече е готов да събира разделно отпадъците си, защото 51.8% от запитаните сами са посочили това като необходима мярка.
86% не са съгласни да се посяга върху градинките и зелените площи, а 83% настояват улиците да се мият по-често. 52.7% смятат, че трябва да бъде приет закон за чистотата на градовете. Такъв закон е предвиден в програмата на МОСВ и трябва да е готов до края на годината. Според гражданите са нужни също специални програми, повишаване на съзнанието на населението и премахване на бездомните кучета (42.5%).
Хората настояват още за изграждането на велопътеки и за газифициране на градовете. Като цяло българите виждат най-голямата заплаха за екологичното състояние на страната в нерегламентираното изсичане на горите - 80.3%, а за две трети сред големите проблеми е и увеличената употреба на опаковки.
КОНТРОЛ
Гражданите настояват за по-строг контрол от страна на общините към работата на фирмите за почистване. 67.5% от запитаните държат именно на затягане на дисциплината върху изпълнителите на тази обществена поръчка, а 14.4% дори са готови да плащат по-високи такси за смет, но само ако бъдат информирани как ще се подобри услугата.
|
|